FATSA TÜRKİYEYE ÖRNEKTİR
16.08.2010
AK parti Ordu Milletvekili Eyüp Fatsa, Türkiye`de bir ilk olan Aşevi, Cemevi ve Camii`yi ziyaret ederek sohbet toplantısı düzenledi.

İlk olarak Hz. Ali Camiinde Teravih namazı kılan Vekil Fatsa; daha sonra Aşevini gezdi, Aşevinde yapılan tadilat çalışmalarını inceleyen Fatsa, mutfağınız tadilattan sonra çok güzel olmuş iyi günlerde kullanın dediler. Aşevinden sonra Cemevine çıkan Milletvekili Eyüp Fatsa, Cemevine kitap seti hediye etti. Diyanet İşleri Başkanlığının hazırlamış olduğu Türkiye`deki Alevi Bektaşi Klasikleridir. Şuanda burada 10 cilt bulunmakta. Toplam 22 cilt olan bu kitap setinin basım işlemi halen devam etmektedir. Ben bu güzel kitap setini Cemevimizin kütüphanesine hediye etmeyi uygun buldum dediler. Bu kitaplar Osmanlıcadan Türkçe`ye Türkçe`den de günümüz Türkçesine çevrilmiştir. Bu setten bir tanede kendi evime aldım diyen Vekil Fatsa çok orijinal ve donanımlı bir kitap seti olmuş, devamı basılınca geri kalan ciltlerini de yine buraya hediye edeceğiz dediler.

Eyüp Fatsa, Fatsa tüm Türkiye`ye örnek olmuş bir ilçedir. Alevi-Sünni ayrımının yapılmadığını tüm dünyaya buradan duyurmuştur. Ben bu güzelliği Meclis kürsüsünden de tüm Türkiye`ye duyurdum. Gittiğim her yerde burayı anlatıyorum. Fatsa bu hususta imrenilecek bir yerdir. Cemevi, Cami, Aşevi üçü bir yerde. Buranın kardeşçe kullanılması ve burada, din, ırk, mezhep ayrımı yapılmadan kardeşçe yaşanılması gurur vericidir. Burası Alevi-Sünni kardeşliğinin en güzel örneğidir.

Vekil Fatsa`ya bu ziyarette AK parti İlçe Başkanı Fatih Sözen, İl Genel Meclis üyesi Atıf Yüksel ve parti yönetim kurulu üyeleri de eşlik ettiler.

Cemevi Derneği Başkanı İhsan Kartal`da yaptığı açıklamada, Sayın Vekilimizin bu ziyareti bizleri çok memnun etmiştir. Bizlere çok sıcak insanlarısınız diyor ama kendisi bizden daha sıcak kanlı bir insan her zaman bizlere destek oluyor ve bizleri yalnız bırakmıyor dediler. Ben 63 yaşındayım diyen Cemevi Derneği Başkanı İhsan Kartal, biz Türkiye`de bir ilki Fatsa`da gerçekleştirdik. Ben birçok Ulusal Kanal`da da burayı anlattım. Bizim Cemevimizde kesinle siyaset yapılamaz. Biz burayı siyasete alet etmedik ve etmicez. Sağ-Sol, Alevi-Sünni ayrımı yapmaksızın burada kardeşçe yaşıyoruz, bunu da tüm Dünya`ya gösterdik dediler. Ben bir kez daha bizlere destek olan vekilimiz Eyüp Fatsa`ya, hizmetleriyle bizlere destek olan Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan Beye bir kez daha teşekkür ediyorum. bizim kapımız dost olan herkese açıktır dediler.

Daha sonra Cemevi Bahçesinde Belediye tarafından yaptırılan kamelyada çay içen misafirler, uzun uzun Alevi-Sünni kardeşliğini konuştular.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.