FATSA SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN YÜRÜDÜ
06.12.2014

Fatsa Toplum Sağlığı Merkezi Müdürlüğü tarafından kronik hastalıklarla mücadele kapsamında sağlıklı yaşam yürüyüşü düzenlendi.
Sağlıklı yaşam yürüyüşüne Garnizon Komutanı Personel Binbaşı Salih Gödek, Fatsa Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Erişmiş, İlçe Emniyet Müdürü İbrahim Ethem Öztürk, İlçe Jandarma Bölük Komutanı Jandarma Binbaşı Halit Gülten, Fatsa Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Dr. Işıl Aralan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ekrem Cinoğlu, okul müdürleri, öğretmenler, sağlık personelleri ve öğrenciler katıldı. Fatsa sahilinde bulunan Efendiler Eyvanı önünden başlayan yürüyüş yaklaşık 5 kilometre sürdü.

“AMACIMIZ FİZİKSEL AKTİVİTENİN ÖNEMİNİN GEREKLİLİĞİNİ VURGULAMAK”
Sağlıklı yaşam yürüyüşü ile ilgili bir açıklama yapan Fatsa Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Doktor Işıl Aralan 2014-2017 yıllarının Sağlık Bakanlığı tarafından sağlıklı yaşam ve hareket yılı olarak ilan edildiğini belirterek, “Sağlık Bakanlığımızın kampanyası çerçevesinde Ordu ilinde, il merkezinde ve ilçe merkezlerinde her hafta sağlıklı yaşam yürüyüşü yapıyoruz. Biz de bu hafta Milli Eğitim Müdürlüğümüz organizesinde sağlıklı yaşam yürüyüşü gerçekleştirdik. Amacımız fiziksel aktivitenin öneminin gerekliliğini vurgulamak ve farkındalık yaratmaktır. Bu yürüyüş etkinliğimizde bize destek olan Kaymakamlığımıza, Garnizon Komutanımıza, Belediye Başkan Yardımcımıza, İlçe Jandarma Komutanımıza, İlk Halk Sağlığı Müdürlüğümüze, Emniyet Müdürümüze, Milli Eğitim Müdürümüze ve diğer daire müdürlerimize, okul müdürlerimize, öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve sağlık personeline verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Biliyorsunuz son dönemlerde kronik hastalıklarda bir artış söz konusu. Bunların başında kalp hastalıkları ve hipertansiyon başta gelmekte bunun en önemli nedenlerinden biri de hareketsizlik. Maalesef dünyadaki ölümlerin sıralamasında dördüncü sırada hareketsizlik yer almakta. Bazı hastalıkların özellikle kolon kanserinin yüzde 27’si diyabetin yüzde 25’i yine kalp hastalığının yüzde 30’undan hareketsizliğin sorumlu olduğu düşünülüyor. Bizde maalesef hareketsiz bir toplum olduğumuz için fiziksel aktiviteyi artıralım istiyoruz. Her gün haftanın 5 günü en az 30 dakikalık yürüyüşler yapalım diyoruz. Yaklaşık günde en az 10 bin adım atalım diyoruz, bu şekilde ancak kronik hastalıklarla mücadele edebiliriz. Bu anlamda da sağlıklı yaşam için harekete geçelim diyoruz.” dedi.

“FATSA HALKIMIZIN SAĞLIKLI YAŞAM İÇERİSİNDE YER ALMASINI İSTİYORUZ”
Fatsa Belediye Başkan yardımcısı Fatih Erişmiş ise, insanların sağlıklı yaşayabilmesi için vücutlarının, bedenlerini sürekli canlı tutması için atması gereken adımlar olduğuna inandığını ifade ederek, “Bunu özellikle günün belli saatinde değil de günün 24 saatinde yayıp da 24 saat içinde de sağlıklı yürümeyi gerçekleştirebiliriz. Bunun da insan ömrünü daha uzamasını sağlayacağını düşünmekteyiz. Bizde düzenlenen bu programa iştirak etmiş bulunuyoruz. Fatsa’da yaşayan halkımızın sağlıklı yaşam içerisinde yer almasına ve bu tür faaliyetlere içerisinde bulunmasını arzu etmekteyiz. İnsan ömrünün daha uzun olabilmesi için sağlıklı yaşam içinde var olması gereken değerlerden yararlanması gerekiyor.” diye konuştu.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.