FATSA-KAZAKİSTAN İŞ BİRLİĞİ
29.11.2013

Fatsa Sanayici ve İş Adamları (FASİAD) organizasyonunda düzenlenen yemekte Türkiye’ye Tuskon’un programına katılmak üzere gelen Kazakistanlı 10 iş adamı Fatsalılarla bir araya gelerek ekonomi ve kültürel iş birliği konusunda görüş alış verişinde bulundular.
Yalçın Hotel’de düzenlenen yemeğe Kaymakam Bekir Atmaca, Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Aktepe, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tayfun Karataş, Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ayhan Baş, Ordu Esnaf Odaları Başkanı Aydın Bostancıoğlu ve iş adamları katıldı.

“AMACIMIZ KARDEŞ ÜLKE KAZAKİSTAN’LA, EKONOMİK VE KÜLTÜREL İŞ BİRLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİDİR”

Yemeğin açılış konuşmasını yapan FASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gül bölgesinde hızla gelişme kaydeden Kazakistan’ı daha yakından tanımaya çalıştıklarını belirterek, “O nedenle FASİAD’ın bağlı bulunduğu Türkiye İş Adamları ve Sanayicileri Federasyonu’nun (TUSKON) Kazakistan’a özel bir önem veriyor. Bu güne kadar TUSKON’un girişimleriyle Kazakistan’da birçok ticari platformda ortak anlaşmalar imzalanmıştır. Hiç şüphe yok ki; ilişkilerimizin her alanda daha ileri gitmesini istiyoruz. Amacımız kardeş ülke Kazakistan’la, ekonomik ve kültürel iş birliğinin geliştirilmesidir. Ticaret ve yatırım ilişkileri noktasında yapılan bu ziyaretlerin, iki ülke arasında bir dönüm noktası oluşturmasını sağlamaktır. Türklük değerlerinin korunması ve geliştirilmesi, bu anlamda Türk dünyasının birbirine daha sıkı bağlarla bağlanmasına yol açacaktır. Bu uğurda elimizden geleni yapmaya hazırız.” dedi.

“AMACIMIZ KAZAKİSTAN’LA İŞ BİRLİĞİNİ ARTIRMAK
FATSO Başkanı Tayfun Karataş ise yaptığı konuşmada, “Toplantıya gelmeden önce Türkiye-Kazakistan arasında gerçekleşen ithalat-ihracat rakamlarına bir göz attım ve Kazakistan’ın Türkiye’ye 948 milyon dolar ihracat yaptığını, bunun karşılığında da Türkiye’den 2 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirdiğini gördüm. Türkiye, dünya ülkeleri bazında Kazakistan’da proje yürüten dördüncü ülke konumundadır. Şu anda Türk müteahhitleri Kazakistan’da 370 proje yürütmektedir. Bu iş görüşmeleri sayesinde bütün amacımız, Türkiye-Kazakistan arasındaki ticari, ekonomik, sosyal ve kültürel potansiyeli geliştirmek ve artırmaktır.” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Kazak iş adamlarına ve davetlilere FATSO’nun hazırladığı sinevizyon sunumu izlettirildi.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.