FATSA HALEP İÇİN YARDIM SEFERBERLİĞİ BAŞLATIYOR
15.12.2016

Fatsa Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan savaş mağduru olan Halep’teki mazlum masum Müslümanlar için bir yardım kampanyası başlatmak amacıyla sivil toplum kurulu temsilcileri ve siyasi parti temsilcileri ile bir istişare toplantısı düzenledi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Fatsa Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan hayırda buluşmak hayra vesile olmak için bir arada bulunduklarını belirterek, “Önceliğimiz Halep olmak üzere dünyanın dört bir tarafında her nerede varsa, nerede bir mazlum nerede bir müslüman din kardeşimiz varsa, zulme uğramış, saldırıya uğramış, dert bela musibet çeken bütün mazlum Müslüman kardeşlerimiz için biz nerede Allah rızası için bir nebze olsun onlara Nasıl bir yardım yapabiliriz diye bir istişare toplantısı yapmak için sizlerle bir araya geldik. Hizmet amaçlı oluşan bütün dernek odalar ve siyasi parti ayrımı gözetmeksizin bu yardım kampanyası için istişare de bulunmak istedik. Dünyanın her tarafında mazlumlar sıkıntı çekiyor, yokluk çekiyor hastalık çekiyor ama bilhassa Ortadoğu’da bilhassa son zamanlarda son aylarda son günlerde Suriye’de ama bilhassa Halep’te gerçekten bir insanlık dramı yaşanıyor. Bütün dünyada bunu seyrediyor. Hepsi küfürden yana tek millet olmuş oradaki masumlara mazlumlara çocuklara yavrularımıza Müslümanlara adeta katledercesine zulmediyor. Gerçekten yardıma çok ihtiyaçları var. Allahu Teala diyor ki Allah yolunda savaşanlarla sizde Allah için Allah yolunda savaşın. Gücü yeten eliyle savaşsın eliyle savaşmaya gücü yetmeyen dili ile savaşsın, dili ile savaşmaya gücü yetmeyen de hiç olmazsa kalbiyle buğz etsin diyor ama kalp ile buğuz etmek en düşük derecesi oluyor. Biz kalbimizle 24 saat buz ediyoruz ama o sınırdan de kurtulmak için hiç olmazsa sadece buğuz etmekle kalmayalım. Rahat yataklarımızda memlekette yaşıyorken buna şükrederken bu mazlum Müslüman kardeşlerimize de onlarla beraber olduğumuzu göstermek için ihtiyaçlarını temin etmek adına hiç olmazsa imkanlarımızla bizi yormayacak bizi zarara uğramayacak az da olsa yardımlarla onlara destek verelim. Allah için onların yanında olalım. Bunu göstermek amacıyla bir yardım kampanyası yapmayı düşündük” dedi.

“EN ACİL YARDIM MADDİ YARDIM”
Şu anda en acil bir şekilde Halep’e ulaşılabilecek yardımın maddi yardım olabileceğini ifade eden Başkanımız Anlayan, “Şu anda özellikle Halep’tekilere yardım etmek istiyoruz. Şu anda en zor durumdakiler onlar, kaldı ki halen de oradan çıkamıyorlar. Bu zamana kadar tamamen kuşatma altında olduğu için yardımlar Halep’e ulaşamıyordu. Artık yiyecek ekmekleri de yok yiyecek kıyafetleri de yok zaten ne ekmek yemeye bakıyorlar tek dertleri hayatta kalabilmek. Kızılay aracılığı ile şu anda maddi yardım oraya ulaşılabiliyor. Gıda ve giyim konusunda çok somut ve net olarak Halep’e şu anda bir yardım götürülemiyor. Bu anlamda en güvenilir kuruluş Kızılay. Kızılay’ın mesaj hattını herkese duyuralım. Daha önce de bir kampanya başlatmıştık buna bir süre koymuştuk ama bu kampanya için bir ay süre koymayı düşünmüyoruz. Diyoruz ki açtığımız hesabı hafta hafta değerlendirelim ilk hafta ne toplanıyorsa onu hemen hızlıca hesabı aktaralım. Bir ay sonunda topladığımız yardımları kamuoyuna paylaşırız” diye konuştu.

“BİRAN ÖNCE TOPLANACAK YARDIMLARI HALEP’E ULAŞTIRMAMIZ GEREKİYOR”
Kızılay Fatsa Şube Başkanı Erdi Şevketoğuları’da yaptığı konuşmada Halep’e en acil nakdi yardım yapılması gerektiğini belirterek, “Kızılay bunun için öncülük yaptı ve yapılacak olan yardımları oradaki vatandaşlara ulaştıracak. Biran önce toplanacak yardımları oraya ulaştırmamız gerekiyor. Bağış yapabilir ayrıca vatandaşlarımız SMS aracılığı ile yardım yapabilirler. Savaş koşullarında açlık ve sefaletle yaşama zorunda kalan Halepliler zor günler geçiriyor. Tüm PTT İşlem Merkezlerinin 2868 no’lu Türk Kızılayı Posta Çeki hesabından, 168 Türk Kızılayı ücretsiz danışma ve bağış hattından yardım yapabilirler” dedi.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.