FATSA BELEDİYESİ MEZBAHANEDE GEREKLİ TEDBİRLERİ ALDI
13.10.2013

Fatsa Belediyesi Veteriner Hekimi Hüseyin Er kurbanlık alımında ve kurban kesim günlerinde dikkat edilmesi gerekene hususlar ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Vatandaşların kurbanlık alırken yaşına dikkat etmeleri gerektiğini belirten Veteriner Hekim Hüseyin Er, “Hayvanlarda sağlık durumu da önemli. Kurbanlık hayvanın tüylerinin canlı olması, gözlerinin parlak olması, burnunda her hangi bir akıntının olmamamsı, kuyruğunun olması, kulaklarının tam olması gibi faktörlere dikkat edecekler. Vatandaşlarımız herhangi bir problem yaşadıklarında Belediye Veterinerine ve İlçe Tarım Müdürlüğü’ndeki veterinerlere danışabilirler. Kurbanlıkların kesilmesiyle ilgili biz Mezbahanede gerekli tedbirleri aldık. Arabalar için otopark düzenlemesi yaptık. Kurbanlıklar için bağlama yerimiz mevcut. İnsanların ihtiyaçlarını giderebileceği lavabo ve çay içme gibi yerlerin temini yapıldı. Vatandaşlarımızın rahat bir kurban geçirmeleri için gerekli tedbirleri aldık” dedi.

“KESİM VE PAYLARA AYIRMA HİZMETİ VERİLECEK”
Veteriner Hekim Hüseyin Er, kurban kesiminin ibadet gereği 3 gün olduğunu da ifade ederek, “Biz mezbahanemizi ve kurban pazarındaki kesim yerimizi ayarladık. Biz Kurban Bayramının 1. günü burada kesim yapacağız. 2 ve 3. gün kesim talebi olursa Kurban pazarındaki kesim yerimizde Celeplerin de yardımıyla kasaplar hazır bulunacak. Hayvan pazarında da hijyenik bir ortam hazırladık. Biz yıl içerisinde zaten Fatsa’da iştigal eden kasaplarımızın hayvanlarını kesmekteyiz. Vatandaşımız hem kesim hem de kurban payı hizmeti istiyor. Biz mezbahanemizde onun da tedbirini aldık. İsteyen kurbanını kestirebilir, isteyen parçalara da böldürebilir. Tabiî ki bunun ücretlendirilmesi var. Kurban Komisyonunun aldığı kararla büyükbaş hayvandan 130 TL, küçükbaş hayvandan 30 TL ücret almaktayız. Kurban payı yaptırmak isteyenler ilaveten 50 TL verecekler. Vatandaşlarımızın Kurban Bayramında her hangi bir kaza yaşamamaları için bu işleri ehil kişilere yaptırmaları lazım. Kurban komisyonu ana caddelerde, dere kenarlarında, sahil kesiminde kurban kesimini yasakladı. Bu kesim ya mezbahanede ya da vatandaşın evinin bahçesinde olacak. Kan toprağa akıtılacak. Atılması gerekenler derin bir çukura atılacak. Ayrıca vatandaşlarımız kisli karaciğere kesinlikle el sürmesinler ve patlatmasınlar. Onu derin çukurda imha etsinler. Bu hastalıklar insanlara da geçebilir” diye konuştu.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.