FATSA BELEDİYEMİZDEN ÇEVRE GÜNÜ ETKİNLİĞİ
12.06.2019

Fatsa Belediyemiz Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından çevre sorunlarına ve Çevre Kirliliğine tüm kamuoyunun dikkatini çekmek, halkın katılımını sağlayarak çevre bilincini artırmak ve en önemlisi geleceğimiz olan çocuklarımızı bu bilinçle yetiştirmek amacıyla bir etkinlik düzenledi.
Dolunay mahallesi Çamlık Tesislerinde düzenlenen etkinliğe Belediye Başkan Vekilimiz Okyay Sarıhan, Belediye Başkan Yardımcımız Ruhi Özbay, İlçe Emniyet Müdürü Tolga Sipahi, İlçe Jandarma Bölük Komutanı Yarbay Halit Gülten, İlçe Milli Eğitim Müdürü Saygın Atinkaya, Muhtarlar Derneği Başkanı Naci Kızılkaya ve öğrenciler katıldı.

Program İstiklal marşının okunması ve saygı duruşunun yapılmasından sonra Fatsa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Çevre Mühendisi Derya Özcan Ateşli günün anlam ve önemi ile ilgili bir konuşma yaptı.

“ÇEVRE BİLİNCİNİ YAŞAM BİÇİMİ HALİNE GETİRMELİYİZ”
Dünya nüfusunun hızla artması, teknolojinin gelişmesi, Sanayileşmenin gelişmesiyle birlikte, sınırsız ihtiyaçlarımızın artması, mevcutta bulunan doğal kaynaklarımızın hızla azalmasına ve yok olmasına neden olduğunu belirten Derya Özcan Ateşli, “Biz insanoğlu kimi zaman bilerek, kimi zaman farkında olmadan, kimi zaman önemsemeyerek, kimi zamanda çok para kazanmak adına doğayı gözden çıkararak çevremizi hızla kirletmeye başladık. Çevre kirliliğinin artmasıyla birlikte, insanlık ve doğadaki tüm canlılar hızla zarar görmeye ve yok olmaya başladı. Sanayi ve fabrika atıkları, havayı kirleten sera gazları,yakıtlar, spreyler, soğutucu gazlar, egsoz gazları ve diğer hava kirleticileri, tarımda kullanılan suni gübreler, zirai ilaçlar ve tüm kimyasallar, haşere öldürücüler, ot öldürücüler, herbisitler, evsel çöpler, petrol ve ilaç atıkları, tıbbi atıklar, tehlikeli atıklar, atık piller, plastik ürünler, atık sular, gemi atıkları, radyoaktif atıklar, nükleer atıklar, elektromanyetik atıklar, atık yağlar yaşadığımız doğayı ve çevremizi kirleten belli başlı kirleticilerdir. Ayrıca bunların yanı sıra, teknolojinin getirdiği kirlilikler, kaçak yapılaşmanın getirdiği kentsel kirlilikler, görüntü kirliliği, gürültü kirliliği, ışık kirliliği, radyoaktif kirlilik de yer almaktadır. Çevre kirliliğinin oluşumunda ve kontrolünde ülke sınırlarının hiç bir önemi yoktur. Bu sebeple; 1872 yılından bu yana 5 Haziran Dünya Çevre Farkındalık günü ilan edilmiş olup bir takım etkinliklerle insanlarda çevre bilinci oluşturulmaya çalışılmaktadır. Peki hızla kirlenen Dünyayı biz birey olarak kirlenmekten kurtarabilir miyiz? Belki dünyayı kurtaramayız fakat, birey olarak çevre bilincini yaşam biçimi haline getirebilirsek, çevremize çok büyük katkı sağlarız.” dedi. Fatsa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Çevre Mühendisi Derya Özcan Ateşli konuşmasını öğrencilere çevre andı yaptırarak noktaladı.
Yapılan konuşmanın ardından çevre ile ilgili yapılan çalışmalara destek olan İlçe Emniyet Müdürü Tolga Sipahi, İlçe Jandarma Bölük Komutanı Yarbay Halit Gülten, İlçe Milli Eğitim Müdürü Saygın Atinkaya’ya plaket ve çevre günü nedeniyle yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeleri takdim edildi.
Programa katılan öğrenciler alana yakın olan plajda çevre temizliği de yaptılar. Programda ayrıca çevre kirliği nedeniyle zarar gören kuşların da fotoğrafları sergilendi.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.