FATÇEB 1 YENİ ÇÖP YERİ KONUSUNDA KARARA VARDI
16.01.2012

Fatsa İlçe ve Çevre İlçeler Belediye Birliği, Fatsa Belediyesinde dün yapılan toplantıda çöp yeri konusunda kesin karara vardı.


Birlik Başkanı ve Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, toplantıda yapmış olduğu konuşmada, Fatsa, Kumru, Korgan ilçelerimiz ve bu ilçelerimize bağlı tüm beldelerimizi de kapsayan bu birliğin ortak amacının, çevrenin çöp sorununu ortadan kaldırmak, düzenli depolama alanı oluşturmak olduğunu söyledi. Başkan Anlayan daha sonra, kurulmuş olunan birlik ve oluşturulan yönetim kurulunun, bölgede ciddi arama ve tarama çalışması yaptıklarını söyleyerek, bu işin en uygun yapılacağı yer konusunda karar aşamasına gelindiğini söyledi.


Bahsedilen yerin belirlenmesinde zemin ve ulaşım gibi önemli kriterlerin göz önüne alınarak nihayi kararı verdiklerini belirten Başkan Hüseyin Anlayan; “Bölgemizde bu iş için uygun diyebileceğimiz tek nokta Hatipli Beldesinde bulunan arazidir. Erenyurt Beldesi sınırına, mülkiyeti orman arazisi olan 3000 hektarlık alan üzerinde karar kıldık. Bu alanın 160 dönümünü kullanacağız. Uzun bir zamanı bu kararı vermek için harcamış olduk ama vahşi depolama ile çevreyi olumsuz etkileyen bu sorundan böylelikle herkes kurtulmuş olacak” dedi.


Başkan Anlayan; “Orada ki evlerin hiçbiri bahsedilen araziye yakın değil, aksine oldukça uzak. Çevreye kesinlikle zarar verilmeyecek. Bir konuya da değinmeden edemeyeceğim, bu anlamda Hatipli Belediye Başkanı Ahmet beye özellikle teşekkür ediyorum. Çünkü biz her ne kadar düzenli depolama sistemi yapacağız desek de düzenli depolamayı gören bilen yok. Adı ‘Çöp’ olunca insanlar doğal olarak tepki gösteriyorlar. Sayın Başkanım ve ekibi ön yargı ile yaklaşmadan, bizleri sağduyu ile dinlediler.


Bizler öncelikle ÇED engelini ortadan çıkarmış olacağız. Daha sonra düzenli depolama için proje ve fiziki çalışma süreci bittikten sonra gereken inşaat başlayacak. Doğru anlaşılması açısından tekrar belirtmek isterim ki, alanın bize tahsis edildiği andan itibaren o alana eski düzende yani “Vahşi Depolama” ile kullanılacağı düşünülmesin. ÇED raporu alındıktan ve uygulama projesi tamamlandıktan sonra, ayrıca bahsedilen sisteme göre hazırlıklar bittikten sonra düzenli depolamalara başlanılacaktır. Bu çalışmadan sonra çöpler orada düzenli depolamada bertaraf edilecek ve çevresel etkiler ve zararlar ortadan kaldırılarak izole edilecektir” dedi.


Haberin Görselleri

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.