DİYANET İŞLERİ BAŞKANI GÖRMEZ FATSA CAMİLİ CEM EVİ’Nİ TÜRKİYE’YE ÖRNEK GÖSTERDİ
31.10.2013

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Ordu’nun Fatsa ilçesinde Camisi, Cem Evi ve Aş Evi bir arada olan Cem Evi’ne gerçekleştirdiği ziyarette, birlik beraberlik mesajı vererek, “Aynı İslamın çocuklarıyız, hepimiz Adem’in Havva’nın çocuklarıyız. Bizi birleştiren o kadar çok şey var ki ayrılık gayrılıkları düşündürecek hususa yer yok” dedi ve Fatsa Cem Evi’ni Türkiye’ye örnek gösterdi.
Fatsa Yeni Müftülük Sitesi’ni ziyaret ettikten sonra Camili Cem Evi’ne giden Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’e, Fatsa Kaymakamı Bekir Atmaca ve Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Aktepe ve İlçe Müftüsü Hüseyin Can’da eşlik etti.
Cem Evi bahçesinde Dernek Başkanı İhsan Kartal ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılanan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez daha sonra sırasıyla Aş evi, Cem Evi ve son olarak da Camiyi gezdi.

“BİZDE ALEVİ SÜNNİ AYRIMI YOK”
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’e Cem Evi hakkında bilgiler veren Dernek Başkanı İhsan Kartal, “Biz hiçbir zaman Alevi Sünni ayrımı yapmadan burada birlikte kardeşlik içerisinde bütün eşimiz dostumuzla sohbet ediyoruz ibadetimizi yapıyoruz. Buraya gelen canlar birlikte yemeğini yiyor ibadetini yapıyor. Bizim için Fatsa’da bir şikayet yok ama bazı yerlerde Alevi Sünni ayrımı yapılıyor diye duyumlar alıyoruz, biz onlara karşıyız. Biz halkımızla, Kaymakamlığımızla Belediyemizle çok uyumlu hizmet ediyoruz” dedi.

“HEPİMİZ AYNI TOPRAĞIN ÇOCUKLARIYIZ”
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ise, Fatsa’da Aş evi, Cem Evi ve Camisi bir arada olan bir binayı görmekten çok mutlu olduğunu belirterek, “Ben böyle barış ve kardeşlik içerisinde bir topluluk görmekten memnun oldum. Doğrusu biz hepimiz aynı toprağın çocuklarıyız, aynı İslamın çocuklarıyız, hepimiz Adem’in Havva’nın çocuklarıyız. Bizi birleştiren o kadar çok şey var ki ayrılık gayrılıkları düşündürecek hususa yer yok. Ben çok memnun oldum, çok teşekkür ediyorum. Bu ortamı görmekten özellikle mutlu oldum. Birlikte burada namaz kılıyorsunuz birlikte niyaz yapıyorsunuz sonra aşağıya inip lokmalarınızı beraber yiyorsunuz. Muhteşem bir şey dernek yönetimini gerçekten tebrik ediyorum. Siz aynı zamanda Türkiye’de bir örneksiniz. Ben de bunu bilmekten görmekten memnun oldum” diye konuştu.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.