CUMHURİYET’İN 86 YIL DÖNÜMÜ FATSA’DA ÇOŞKU İLE KUTLANDI
30.10.2009
Cumhuriyet`in kuruluşunun 86. yıldönümü Fatsa’da büyük bir coşku ile kutlandı. Tören ilk olarak Fatsa Kaymakamlığı M. Selman Yurdaer’in makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı.

Tebriklerin ardından hava yağışı nedeniyle tören Fatsa 75.yıl kapalı spor salonu geçildi. Buradaki törene Fatsa Kaymakamı M. Selman Yurdaer, Garnizon Komutanı Personel Albay Volkan Öznacar, Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekci, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Çaya, daire amirleri, okul müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Fatsa Kaymakamı M. Selman Yurdaer; “19 Mayıs 1919’da Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatıp29 Ekim 1923’de Türk milletinin karakterlerine ve adetlerine en uygun idare cumhuriyet idaresidir diyerek ilan ettiği cumhuriyet en büyük miras ve vazgeçilmez değerdir. Cumhuriyette egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Devlet yönetimi, sınıfların, kişilerin veya bir zümrenin eline bırakılmaz. Milletin bütün bireyleri yönetime katılırlar ve söz sahibi olurlar. Çünkü cumhuriyet yönetiminde bütün vatandaşlar eşit haklara sahiptir. Atatürk’ün hedef olarak gösterdiği muhasır medeniyet yolunda bile demokratik cumhuriyet rejimi ile bugünlere kadar gösterilen gayret ve çabalarla da çok büyük bir başarı öyküsü olmuştur. Bayramlar milli birlik ve beraberlik karşılıklı sevgi ve saygı bağlarının pekiştiği günlerdir. Yaşanan zorluk ve çekilen sıkıntıları unutmayalım. Bugünlerin değerlerini idrak ederek geleceğe güvenle bakarak milli birlik ve beraberliğimizi en üst düzeyde tutalım. Bu anlamlı günde başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere istiklal savaşında emeği geçenleri saygıyla anıyoruz. Hepinizi cumhuriyet bayramını kutlar tüm ulusça sağlık ve mutluluk içinde geçirmek dileğiyle sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Fatsa Lisesi Müdürü Ömer Yahşi yaptı. Yahşi: “İstiklal mücadelesindeki başarımızı nasıl birlik ve beraberliğimize borçluysak, bugün önümüze çıkabilecek engelleri aşmak için de yine birlik ve beraberliğe ihtiyacımız vardır. Cumhuriyet Bayramımız tüm ulusumuza kutlu olsun” dedi. Şiir ve kompozisyon dallarında derece yapan öğrencilere ödüller verildi.

Törende daha sonra şiirler okunurken, Dumlupınar İlköğretim Okulu, Hatice Bahattin Şener ve Sakarya İlköğretim Okulu halkoyunları ekibi de folklor gösterisi sundu. Resmi geçidin ardından tören sona erdi.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.