ÇÖPTEN ELEKTRİK ÜRETECEĞİZ
18.06.2012

Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan üzerinde araştırmalar yaptığı çöpten elektrik üretme müjdesini verdi ve; "Bölgede ilk olmak istiyoruz" dedi.

Geçen hafta teknik ekiple birlikte İstanbul'da uluslararası katılım düzeyi olan çöp fuarına katılan Başkan Anlayan, "Bu sene vatandaşlarımız bizden çöp hakkında çok şeyler duyuyorlar ama daha da duyacaklar" derken yapmış olduğu değerlendirme ile Fatsalılara yeni projesinden bahsetti.

Başkan Anlayan; "Çöp ile alakalı fuarın kapsamı hem düzenli depolama alanı, hem ayrıştırma tesisleri, hem de geri dönüşüm ile ilgiliydi. Aynı zamanda çöpten elektrik enerjisi üretecek santrallerin kurulması ile alakalı bir fuardı. Bizler Fatsa ve çevresinde çöpü vahşi depolamadan kurtaracak, düzenli depolama yapacağımız alanı çözdüğümüzü ve burada da hazırlığın devam ettiğini kamuyla paylaşmıştık. Düzenli depolama Fatsa'da hayata geçiyor. Mevcut çöp alanı rehabilitasyonunun başladığını da kamuyla paylaşmıştık ve artık Fatsa'da kağıt,cam ve metal gibi çöp materyallerinin yerinde ayrı toplanacağını, geri dönüşümün başladığını kamuyla paylaşmıştık. Şimdi bunun teknolojik olarak en son aşaması ve çok önemli bir gelişmeyi de kamuyla bu vesileyle ile paylaşmak istiyoruz. Çöpten elektrik üretecek santrallerin kurulması ile ilgili de bir çalışma başlattık. Daha önce araştırmalar yapıyorduk son gittiğimiz fuarda da somut olarak bunları yerinde gördük. Bu işin uygulamalarını gördük ve bu işi kuracak firmalar ile tanıştık. Aynı zamanda Fatsa'mızın şehir temizliğini yapan temizlik firmamızda bu konuda somut çalışmalar hazırladı. Biz iki taraflı bu çalışmaları bir araya getirdik önümüzde ki günlerde belki daha farklı bilgilendirme yapacağız. Bugünden vatandaşlarımıza yeni bir projemizi çöpte bu işin en son teknoloji adımı olan bir elektrik santrali kurularak, elektrik enerjisi üreteceğimizi de kamuyla paylaşmak istiyorum. Çöpü düzenli depolama sahasında zaten çevre kirliliği oluşturmayacak şekilde düzenli depolama yapılacak. Buradan elde edilecek metan gazlarının yakılmasıyla elektrik üretecek bir elektrik santralinin kurulması ile ilgili çalışmalar bundan sonra aşama olarak devam edecek. Artık çöp, çöp olmaktan çıkıyor ülke ekonomisine artı değer katacak olan ve bize para kazandıracak olan bir materyal haline geliyor. Artık çöp yerine ham medde kelimesini kullanacağız. Çünkü çöpteki her bir materyal birer ham madde olacak. Birde elektrik enerjisi üretecek olan sistemde ayrıca sıcak su elde ederek en yakın yerleşim yerlerine sıcak su verme gibi bir detay projede bunun birleşimi olacak. Ben bu çalışmaların Fatsa'mıza ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

Haberin Görselleri

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.