ÇÖP YERİ TAHSİSİ RESMEN YAPILDI
16.04.2012

Fatsa İlçe ve Çevre İlçeler Belediye Birliği, Fatsa Belediyesinde yapılan toplantıda bir araya geldi. 2011 yılı Faaliyet Raporunu görüşmek için bir araya gelen birlik üyelerinin gündemi geçtiğimiz günlerde Orman Bölge Müdürlüğünden Hatipli Beldesinde bulunan yer için ön tahsis onayı oldu.

Fatsa İlçe ve Çevre İlçeler Belediye Birliği ve Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan toplantının açılış konuşmasında Faaliyet Raporundan önce fiilen neler yaptıklarını ve şu anda ne aşamada olduklarından bahsetti. Başkan Anlayan; "Bu birliğin kuruluş amacı Fatsa, Kumru, Korgan ilçeleri ve beldeleri ile birlikte bölgemizde ki katı atıkların bir düzenli depolama ile bertaraf edilmesi için düzenli depolama alanı oluşturmak ve bertaraf tesisi kurmak. Daha önce kamuoyu ile paylaşmıştık. Bölgemizde yapmış olduğumuz kritik bir araştırma neticesinde Hatipli Beldesi sınırları içerisinde mülkiyeti Orman'a ait yaklaşık 3 bin dönümlük bu alanın uygun olduğu kanaatine vardık. Tabii ki bu karara yalnız varmadık. Gerek belediye başkanımız, gerekse belde sakinleri ama özellikle Orman İşletme Şefliğimiz, Orman İl Müdürlüğümüz ve Orman Bölge Müdürlüğümüzle beraber yapmış olduğumuz teknik çalışma neticesinde bu alanın uygun olduğu kararına vardık. Tamamı 3 bin dönüm civarında olan bu orman arazisinin 160 dönümlük kısmını düzenli depolama alanını oluşturabilecek fiziki alt yapıya, coğrafyaya uygun olduğu gerekçesi ile tahsisini resmi olarak müracaat ettik. Bu müracaatımız 11 Nisan 2012 tarihi itibari ile kabul edildi ve 160 dönümlük alan FATÇEB1'e tahsis edilmiştir" dedi.

Resmi tahsisin kamuoyu tarafından merakla beklendiğini de dile getiren Başkan Hüseyin Anlayan, "Sadece fiziki değil, hukuki olarak ta resmi tahsisimizi gerçekleştirdiğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz" diye konuşurken bundan sonra ki çalışmalarının ÇED raporu yapılması olacağını söyledi. Başkan Anlayan; "Bu işin ikinci önemli ayağıda ÇED raporu alınabilmesidir. Bütün çevresel etnik değerler ilgili müdürlükler nezdinde olurları alınarak ÇED raporu alınacak. ÇED raporu alındıktan sonrada burada uygulama projesi başlayacak. Aksi takdirde zaten düzenli depolama alanı yapılamaz. Bu işin olmazsa olmazı çevresel etnik değerlerinde uygun olmasıdır. O süreçte uygulama projesiyle beraber eş zamanlı devam edecek" diye konuştu.

Toplantıda tüm bölgeyi ilgilendiren bir konuyu da dile getiren Başkan Anlayan, bölgenin en büyük parkı Fatsa'da olacak dedi ve; "Biz aynı zamanda şu anda çöp döktüğümüz Evkaf Mahallesinde ki çöp depolama alanında rehabilite çalışmalarına başlıyoruz. Samsun ile Trabzon arasında ki en büyük park olacak. İki güzeli inşallah beraberce yaşayacağız. Bu vesile ile yeni çöp yerinin hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

Haberin Görselleri

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.