ÇANAKKALE ZAFERİNİN 104.YILDÖNÜMÜ
18.03.2019

Gerek şanlı tarihimizde gerekse dünya tarihinde önemli bir yere sahip olan Çanakkale Zaferi’nin 104. yıldönümünü Fatsa ilçemizde de çeşitli etkinliklerle kutlandı.
İlk tören 15 Temmuz Özgürlük Meydanında Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı, Şehit Dul ve Yetimleri yakınları tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı.
Programlara Kaymakam Mehmet Yapıcı, Belediye Başkanı Muharrem Aktepe, Cumhuriyet Başsavcısı Selamettin Bayçelebi, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, resmi kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.
Program daha sonra Belediye Kültür Sarayı’nda Necip Fazıl Anadolu organizasyonunda gerçekleşen etkinlik ile devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Necip Fazıl Anadolu Lisesi Tarih öğretmeni Mustafa Bilgü yaptı. Çanakkale’nin her yönüyle bir destan olduğunu belirten Bilgü, “Çanakkale Aziz kahramanlarımızın imanlı göğüslerini çeliğe karşı siper ederek bu vatanı koruduğu destandır. Çanakkale cepheye çağrıldığı zaman 15 yaşında delikanlıların gözünü kırpmadan cepheye koşturdu bir destan. Düşmana karşı maddi teçhizatın az olduğu manen ise inanç dolu Çanakkale ruhunun hakim olduğu bir destandır. Bu ruhu bugün de yaşatmak hepimizin görevidir.” dedi.
Yapılan konuşmanın ardından Çanakkale konulu 45 dakikalık oratoryo sahnelendi. Programın son bölümünde 18 Mart Şehitleri Anma günü etkinlikleri kapsamında ilçemiz genelinde kompozisyon, şiir ve resim yarışması kategorilerinde dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

ŞEHİTLİKTE ANMA
Çanakkale Zaferi’nin 104. yıldönümünü etkinlikleri Belediye Kültür Sarayındaki programın ardından Garnizon Şehitliğinde de devam etti. Garnizon Şehitliğinde program şehitlik anıtına Şehit Dul ve Yetimleri çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Daha sonra din görevlisi tarafından kuranı kerim okundu ve İlçe Müftüsü Hamza Bayram tarafından dua yapıldı. Son olarak ilçe protokolü Şehit Piyade Komando Onbaşı Osman Korkmaz ve Şehit Hava Pilot Binbaşı Ümit Karamustafa’nın kabirlerine çiçek bırakarak dua ettiler. Program şehit yakınlarına ve gazilere Spor Kompleksinde Fatsa Belediyesi tarafından yemek verilmesinin ardından sona erdi.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.