ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ ANILDI
18.03.2016

Fatsa ilçemizde 18 Mart Şehitler Günü nedeniyle bir anma programı düzenlendi. Program Hükümet Konağı önünde Atatürk Anıtına Kaymakamlık Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı tarafından çelenk sunumu ile başladı ve ardından Belediye Kültür Sarayı’nda Fatsa Fen Lisesi tarafından bir program düzenlendi. Programa Kaymakam Mehmet Yapıcı, Belediye Başkan Yardımcımız Fatih Erişmiş, Garnizon Komutanı Binbaşı Salih Gödek, İlçe Jandarma Bölük Komutanı Binbaşı Halit Gülten, İlçe Emniyet Müdürü İbrahim Etem Öztürk, şehit aileleri, gaziler, daire amirleri, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı daha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Fen Lisesi Müdürü Şenol Yılmaz, “Bugün dünyada Türk adının duyulduğu andan itibaren bayrağımızı yeryüzünün her noktasında taşıyanların üç kıtayı Türk yurdu haline getirenlerin Türklük uğruna bedenlerini toprağa koydukları gündür. Bugün yurdumuzun semalarında denizlerinde Malazgirt Kosova Sarıkamış Çanakkale Kore Kıbrıs Hakkari Van Şırnak'ta ve daha nice sinde Şehit olanların günüdür. Bugün 18 Mart Çanakkale’nin geçilmeyeceğini Türk milletinin esir edilmeyeceğinin Türk vatanının parçalanmayacağının tüm dünyaya haykırıldığı gündür. Üzerinden bir asırdan fazla bir zaman geçmiş bir mücadeleden ve verilen bu mücadelenin ardından dünyada değişen siyasi dengelerden değişen anlayışlardan gelişen yeni bilinçlerden söz ediyor böylesine önemli değişimlerin mal olmuş bir tarihin mirasçıları olmaktan duyduğumuz büyük gururu paylaşıyoruz. Bu gurur bu ülke toprakları üzerinde yaşayan her kökten dilden inanıştan herkesi bir arada tutan mayamızdır özümüzdür.” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından öğrenciler tarafından kısa tiyatro sahnelendi. İzleyenlerin bir çoğunun göz yaşlarını tutamadığı tiyatro herkese duygusal anlar yaşattı. Fen Lisesi Türk Dili Edebiyatı öğretmeni Mustafa Ocak’ın okuduğu Çanakkale şiiri izleyenler tarafından ayakta alkışlandı. Programda Kaymakam Mehmet Yapıcı tarafından şehit babası Ahmet Korkmaz’a günün anısına bir buket çiçek verdi. Program Çanakkale haftası ile ilgili düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödül takdimi ile sona erdi.
Belediye Kültür Sarayı’nda düzenlenen programın ardından protokol mensupları tarafından şehit Osman Korkmaz’ın kabri ziyaret edildi ve karanfil bırakıldı.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.