ÇANAKKALE DEN MEKTUP VAR ADLI FOTOĞRAF VE ENVANTER SERGİSİ AÇILDI
18.02.2019

Fatsa Belediyesi Kültür Sarayı’nda Fatsa Sanat Galerisinde "Çanakkale'den Mektup Var" adlı fotoğraf ve envanter sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Açılışa Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Suat Olgun, Fatsa Belediye Başkan Vekilimiz İbrahim Eroğlu, Ordu Büyükşehir Belediyesi Kültür Şube Müdürü Abdullah Özkan ve öğrenciler katıldı.

Serginin açılışında konuşan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş sanat galerisinde her ay farklı temayı işlediklerini belirterek, “Bugün burada 18 Mart Çanakkale Zaferinin yıl dönümü yaklaşırken bu ülkenin geleceği için, birliği için beraberliği, bağımsızlığı ve bütünlüğü için gözünü kırpmadan 14 yaşındaki gençleri daha henüz annesinden bile ayrılması bugünkü şartlarda mümkün olmayan gençlerin Çanakkale topraklarında yaşattığı zaferi anlatan sunumun açılışını gerçekleştiriyoruz. Burada Çanakkale Savaşı sırasında askerlerin fırsat bulduklarında ailelerine yazdıkları mektuplardan örnekler var. Bu sergide tarihten çok güzel örnekler var. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet bir vatanımız olarak yaşayacaktır buna inanıyoruz ama bunun bizim için ne kadar önemli olduğunu son süreçte yaşadığımız Suriye’deki bölünmüşlüğün yıkımın özellikle sadece bombardıman altında top tüfek altında hayatını yok etmemek için ülkesini terk edip öncelikle ülkemize sığınmış kardeşlerimizin durumundan görüyoruz. Elinizde vatanın tapusu varsa onun ne kadar büyük anlam ifade ettiğini ülkemize gelen muhacir diye ifade ettiğimiz mültecilerin durumundan görüyoruz onun için Çanakkale Savaşı’nın şu anda ortaya koyduğu serüveni görüp bize miras bırakılan bizim de korumamız gereken bizim gelecek nesle aktarmamız gereken şu coğrafyamızı ne kadar büyük bir anlam ifade ettiğini görmemiz gerekiyor. 250 – 300 bin şehit vermişiz, Çanakkale’yi geçilmez yapmışız. Zor şartlarda bizlere nasıl bir ülke bırakıldığını görmemiz açısından bu sergi önemli tabii ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının onun yanında Osmanlı’dan Türkiye Cumhuriyeti’ne geçerken kaybettiğimiz nice şehitlerimizin yeni bir Cumhuriyet ortaya çıkarken ortaya konulan azmin ve iradenin özellikle Türkiye Büyük Millet Meclisi açılırken ortaya konulan o büyük iradenin ne anlama geldiğini inşallah burada fark etmiş olalım.” dedi. Serginin açılış programı sunumların incelenmesi ile sona erdi.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.