CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI KUTLANIYOR
04.10.2011


Camiler ve Din görevlileri haftası nedeniyle Fatsa İlçe Müftüsü Şenel Yılmaz ve beraberindeki heyet Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan´ı makamında ziyaret ettiler.

Bu ziyarette gelen heyetle sohbet eden Başkan Anlayan daha sonra Kültür Sarayında düzenlenen konferansa geçti.
Fatsa İlçe Müftülüğü’nce “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” kapsamında Fatsa Kültür Sarayında bir konferans düzenlendi. Konferansa Fatsa Kaymakamı Bekir Atmaca, Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, Diyanet İşleri Başkanlığı’nca 1986 yılından itibaren 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Camiler ve Din Görevlileri Haftası kapsamında Müftülük Belediye Kültür Sarayında düzenlenen konferans saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın ardından okunan Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.
“Toplumsal hayata katkıları açısından Camiler” adlı konferans Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Ünal tarafından verildi. Konferansa İlçe Müftüsü Şenel Yılmaz, çevre İlçe Müftüleri, Daire Amir, Memurlar, Din Görevlileri, Vatandaşlar ve Bayanlar katıldı.
Açılış konuşmasını İlçe Müftüsü Şenel Yılmaz yaptı. Yılmaz´ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Dekan Prof. Dr. Yavuz Ünal, “Bizim dindarlığımızı belirleyen biz değiliz. Bizim neleri yapmamız gerektiğini ve neleri yapmamamız gerektiğini bize söyleyen otorite, bize söyleyen güç yüce Mevla ve onun gönderdiği elçisidir. Bizimle onun arasındaki ilişkiye bakarak ve buradan hareket ederek söylemek istiyorum. Farklı ayeti kerimelerde Allah’a ve Resul’e itaat etmemiz bizden isteniyor. Bir temel nokta ise başka bir ayeti kerimede vurgulanan ‘Şayet siz Allah’ı seviyorsanız bana tabi olun ki, Allah’ta sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın’. Bir müminin, inanan bir insanın Allah’ı sevmemesi düşünülemez. Allah’ın sevgisini, dolayısıyla Allah’ın bağışlamasını kazanmanın yolu Resul’e tabi olmaktır. Bu da tam olarak dindarlığımızın da tespiti, Resul’e tabi olmak” diye konuştu.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.