CAMİ KADIN VE AİLE ANLATILDI
03.10.2013

1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle Fatsa İlçe Müftülüğü tarafından Belediye Kültür Sarayı’nda düzenlenen programa konuşmacı olarak Diyanet İşleri Başkanlığı 19 Mayıs Aşık Kutlu Eğitim Merkezi Müdürü Dr.İhsan Şenocak katılırken ana tema Cami-Kadın ve Aile olarak belirlendi.
Programa Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan’da katıldı. Program Fatsa Orta Büyük Camii İmam Hatibi Necati Ergül’ün kur’an okuması ile başladı. Ardından Fatsa İlçe Müftüsü Hüseyin Can bir açılış konuşması yaptı. Müftü Hüseyin Can’ın konuşmasının ardından Cami Kadın ve Aile konusunda konferans vermek üzere kürsüye 19 Mayıs Aşık Kutlu Eğitim Merkezi Müdürü Dr.İhsan Şenocak çıktı.
Şenocak konuşmasında, Kadın telakkimiz ve bu zihniyetimize tesir eden geleneklerimiz, göreneklerimiz, yanlış örflerimiz, adetlerimiz. Onun için bütün hoca hanımlarımızın bu konuyu toplumumuza çok iyi anlatması lazım. Bu konuda örfler, gelenekler ve görenekler dinin yerini belirtiyor. Bu bir din sorunu, İslam sorunu değil, bu bir gelenek sorunu, gelenek ve din ilişkisi sorunu. İkinci sorun, aile ve cami tasavvurumuz. Bizim tasavvurumuzda ailece gidilebilecek yerler vardır. Bugün ailece falan müzeyi ziyaret edelim, toplantıya katılım gibi ama şöyle bir tasavvurumuz var mı? Bugün ailece sabah namazına gidelim. Onun için 'Davet Hepimize Ailece Camiye'. Üçüncü sorun ise mimari sorun. Büyük mabetlere bakıyoruz. Osmanlı döneminde pek çok Sultan Hatun camiler yaparak bize hediye etmiştir. Onlarında farlı mimarileri vardır. Cumhuriyet Dönemine baktığımızda kadını yok sayan cami mimarisini görüyoruz. Ailece katılımımızı yok sayan cami mimarisi. Kadınlarımızın kızlarımızın namaz kıldığı mekan caminin her tarafına hakim olsun ki, onun için mihrabın boyu Kabetullah'ın boyu kadar yüksektir" değerlendirmesini yaptı.
Programın son bölümünde Fatsa İlçe Müftülüğü tarafından hazırlanan bir hediye paketini 19 Mayıs Aşık Kutlu Eğitim Merkezi Müdürü Dr.İhsan Şenocak’a Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan takdim etti ve daha sonra program sona erdi.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.