“BÜYÜKŞEHİR YATIRIMCI BELEDİYE, İLÇE BELEDİYELERİ HİZMET BELEDİYELERİDİR”
15.04.2016

“YATIRIMLARI KİMİN YAPTIĞI DEĞİL, FATSA’YA KAZANDIRILMASI ÖNEMLİDİR”

Fatsa Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan, kamuoyunda merak uyandıran bir takım gündem maddelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Fatsa’nın turizmi, eğitim yatırımları ve planlanan projeleri ile ilgili bilgilendirmelerde bulunan Başkanımız Anlayan, seçim öncesinde ve sonrasında taahhüt edilen tüm yatırımların ivedilikle hayata geçirileceğinin altını çizdi.
Ordu’nun büyükşehir olmasıyla birlikte ilçe belediyelerinin hizmet belediyelerine dönüştüğünü ifade eden Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, “Bundan sonraki süreçte Büyükşehir yatırımcı belediye, ilçe belediyeleri hizmet belediyeleridir” dedi.

Turizm alanında Fatsa ilçesinde yeni bir oluşum yapılması gerektiğine de değinen Anlayan, Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi için yapılacak geliştirme ve iyileştirme çalışmalarını da gazetemizle paylaştı.

“Herkes kendi ölçeğinde hizmet ve yatırım yapacak”

Öncelikle Büyükşehir’e geçiş dönemi ile ilgili bir değerlendirmede bulunan Anlayan, sözlerini şu ifadelerle sürdürdü: “Büyükşehir ile birlikte yeni bir sürece ve yapılanmaya girdik. Yeni bir görev ve sorumluluk paylaşımı yapıldı. Bu paylaşım neticesinde bir takım birimler Büyükşehir Belediyesi sorumluluğuna geçti, bazıları da Fatsa Belediyesinin sorumluluğunda kaldı. Bu Fatsa’nın bir kaybı gibi algılanıyor ancak bu doğru değil. BüyükşehirBelediyesi de Fatsa’ya hizmet veriyor, Fatsa Belediyesi de Fatsa’ya hizmet veriyor. Büyükşehir artık yatırımcı belediyedir, ilçe belediyeleri ise hizmet belediyeleridir. Algıyı bu şekilde oluşturmak gerekiyor. Neden sadece Büyükşehir Belediyesi yatırım yapıyor da, Fatsa Belediyesi yatırım yapmıyor diye düşünmemek lazım. Herkes kendi ölçeğinde hizmet ve yatırım yapacak. İlçe belediyeleri yine imkânları doğrultusunda bir takım yatırımlar yapabilir ancak bu yatırımlar asla büyükşehir belediyesi ile yarış yapabileceği boyutlarda değildir. Büyükşehre geçiş döneminde başlangıçta bir takım sorunlar yaşandı ama bu yaşanması gerekiyordu. Biz belki diğer ilçelere nazaran daha fazla sorunlar yaşadık. Bunun sebebi ise bizim Fatsa Belediyesi olarak geçmiş dönemde yapmış olduğumuz ciddi yatırımlar ve bu yatırımlara ait borçların büyükşehre devredilemeyip, bizde kalan birimlerin borçlarıyla alakalı olmasından kaynaklı sıkıntılardı” dedi.

“Önemli olan kimin yaptığı değil, bu yatırımların Fatsa’ya kazandırılmasıdır”

Biz sürekli ağlayan bir belediye olmadık ve olmayacağız diyen Başkanımız Anlayan: “Elbette ki ilk seneler gibi değiliz. Daha rahatız ve önümüzü görebiliyoruz. Bir takım planlamalar yapabiliyoruz. Şu anda seçim öncesinde ve seçim sonrasında hangi projeleri taahhüt ettiysek tamamını Büyükşehir Belediyemiz üstlendi ve projesini yapıyor. Marifet iltifata tabidir. Şuanda tüm Fatsa’nın Büyükşehir Belediye Başkanımız Enver Yılmaz’a teşekkür etmesi lazımdır. Diyorlar ki neden Fatsa Belediyesi yapmıyor. Önemli olan kimin yaptığı değil, bu yatırımların Fatsa’ya kazandırılmasıdır. Biz bu yatırımların yapılmasına vesile olacağız. Bu yatırımların şu anda yapım aşamasına geçmemesinin nedeni ise olan ve projelendirme aşamasında olmasıdır. Çünkü planlama ve proje uzun süre alıyor. Yapımı bile bazen proje aşamasından az sürebiliyor. Geçen seneden planlanan yatırımların bu sene projeleri hazırlanıyor. Bu sene birçoğu projesi bitmiş ve ihaleye çıkmış olacak. Geri kalanları ise önümüzdeki sene ihaleye çıkar” dedi.

“On sene sonra yapılacak yatırımlar da bugün zihinlerde dolaşıyor”

Büyükşehir Belediyesi şu anda kurumsal nitelik kazanmış hale geldi ve Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak şu anda çok iyi bir noktadayız diyen Fatsa Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan, Büyükşehir olmanın nimetlerini görmeye başladıklarına değindi: “Şu anda Büyükşehir Belediyesi üçüncü yılında fiilen yatırıma başlamış durumdadır. İkinci yılında da yatırıma başlamıştı ama bu sene daha fazla kendisini gösterecek. On sene sonra yapılacak yatırımlar da bu gün zihinlerde dolaşıyor. Bölgemizin en büyük sorunu yol ve su olduğu için Büyükşehir Belediyesi bütçenin üçte ikisini yol ayırdı. Bu Fatsa için çok büyük bir nimet. Şehir merkezindeki bizim yol ağımız 250 metrekare ama kırsalda Bin 750 kilometre. Bizim iki bin kilometre yol ağımız var. Bütün herkes en ücra köşedeki fındık bahçesine bile sıcak asfalt istiyor. Büyükşehir bu bağlamda bir nimettir” dedi.

“Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi’ne ödenek aktaracağız”

Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesinin iyileştirilme çalışmaları ve Fatsa’ya yeni bir Fakülte kazandırılması hususuna da değinen Başkanımız Anlayan: “Fatsa’da bir Deniz Bilimleri Fakültesi var ancak bir türlü büyüyemedi. Mevcut Deniz Bilimleri Fakültesini yeni bölümlerle güçlendirebilme imkânı ortaya çıktı. Daha önceki dönemlerde kurulmuş bölümler var ama bir türlü harekete geçmiyor. Rektör bey de bir milyonluk alt yapı ihtiyacı olduğunu dile getirdi. “Bu alt yapıyı tamamlarsak YÖK bize öğrenci veriyor” dedi. Bunun akabinde de Enver Bey masraf ne kadarsa ben yarısı büyükşehir olarak karşılamaya hazırım dedi. Bu yeni dört bölüme bu sayede öğrenci alınabilecek. Bu destek bizim için çok önemli bir destektir. Bu desteğin ardından da “geri kalan masrafın yarısını da Fatsa Belediyesi olarak biz karşılayacağız” dedik. Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesine şu anda her türlü desteği verdik. İnşallah rektörlük bu projeyi hazırlayacak ve bizler de ödeneklerimizi aktaracağız” dedi.

“Bu uzun dönemde hayata geçirilebilecek bir projedir”

Mevcut üniversiteyi güçlendirmenin öncelikli hedef olduğunu yineleyen Fatsa Belediye Başkanımız Başkan Anlayan Fatsa’ya yeni bir fakülte kazandırılması noktasında yeni bir alan ihtiyacı doğduğunu ve Fatsa’nın bu hususta destek vermesi gerektiğini belirtti: “Yeni bir fakülte hususuna gelince, bu fikre kimse hayır demedi. Şu görüş ortaya çıktı, popülist bir yaklaşımla üniversiteyi Fatsa’ya kuruyoruz demek yerine imkân sağlanırsa yeni bir alan ve destekle ikinci üniversite kurulabilir denildi. Bu noktada bizler Fatsa olarak elimizi taşın altına koyacağız. Yeni bir alan ile Fatsa’ya ikinci bir fakülte kurulur. Şu anda önceliğimiz mevcut fakülteyi iyileştirmek akabinde yeni bir alanda daha büyük bir kampüsle farklı bir fakülte kazandırmaktır. Bu uzun dönemde hayata geçirilebilecek bir projedir” dedi.

“Fatsa’nın turizm noktasında en önemli sorunu konaklama sorunudur”

Fatsa turizmine ilişkinde bir takım açıklamalarda bulunan Başkanımız Anlayan en büyük eksiğin konaklama olduğunu belirterek açıklamalarını şu ifadelerle sürdürdü: “Bir turist geleceği zaman öncelikle konaklama yerlerine bakıyor. Fatsa’nın en önemli sorunu konaklama sorunudur. Fatsa’da beş yıldızlı bir otelimiz var ama bu günkü standartlarda daha kaliteli bir oteli Fatsa’ya istiyoruz. Sürekli rekabet halindeyiz. Her noktaya daha büyükleri daha iyileri yapılıyor. Dikkat çeken oteller yapmalıyız. Yeni turistlik otel yapılacak alanlar planlaması yapıyoruz. Yarın bu alanlar ortaya çıktığında bütün Fatsa’dan turizm adına bu desteği görmek isterim. Ama birileri çıkıpfilancayarant sağlıyorlar desin istemeyiz. Otel yapılacaksa sonuçta para kazanılacak. Biz unu rant olarak görmüyoruz. Biz burada kamu yararın görüyoruz” dedi.

“Biz turizm konusunda yeşilimizi ve mavimizi kullanacağız”

Bazı turizm değerlerimizin vatandaşlar tarafından zarara uğratıldığını söyleyen Fatsa Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan, “Cıngırt kayasında her sene arkeolojik kazılar devam ediyor. Biz orada üç bin senelik kalıntı bulduk diyoruz ve hâlbuki ki bunlar çömlek kalıntısı. Vatandaş define sanıyor orada kazı yapıyor. Turizm denilince akla sadece tarihi kalıntı gelmesin. Biz Karadeniz’i denizin ve yeşilin bir arada olmasıyla sevdirmeliyiz. Karadeniz’in en güzel özelliği yeşil ile mavinin iç içe geçmesidir. Biz turizm alanında bunu kullanacağız. Bunun için yaylara çok ciddi yatırımlar planlanıyor. Fatsa olarak bizler de öncelikle sahil dokusunu güzelleştireceğiz ve kuşatacağız. Şehrin bütün cephesini yeşil alanla kuşatacağız. Bolaman sahiline komple bir restorasyon projesi yapılıyor. Şuanda Bolaman bu haliyle bile gelen turistlerin konaklama yeri. Biz oradaki bütün binaları restore ederek harika otantik bir köşe yapacağız. Büyükşehir Belediyemiz bizim bu teklifimizi kabul etti ve şu anda bitme aşamasına geldi. Aynı durum Yalıköy içinde geçerlidir” dedi.

“Gaga gölüne yeniden bir kır kahvesi yapılabilir”

Diğer bir değerimiz ise Gaga gölümüzdür diyen Başkanımız Anlayan, “Gaga gölü sahile yakın çok güzel bir köşe. Orayı istimlak yapmaya çalışıyoruz. Yarısını gerçekleştirdik ancak vatandaşlar nezdinde anlaşma sağlanamadığı için diğer yarısını tamamlayamadık. Kalan istimlakini da programa koydurmaya çalışıyoruz. Burayı günü birlik turistlik alan haline getireceğiz. Uzun yıllar önce, benim çocukluğum dönemlerinde gölün ortasındaki adada bir kır kahvesi varmış ve kayıklarla oraya gidiliyormuş. Bunun aynısı yeniden inşa edilse güzel olmaz mı? Bunların hepsi planlanıyor. Biz turizm alanları oluşturacağız ve buralara yatırımcılar getireceğiz” diyerek açıklamalarına son verdi.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.