BÜYÜKŞEHİR DEMEK DAHA ÇOK HİZMET DEMEK
22.03.2013

Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, Fatsa Belediyesi Meclis Üyeleri, Belde Belediyelerinin Meclis Üyeleri ve Belde Mahalle Muhtarları ile gerçekleşen toplantıda Ordu ilinin Büyükşehir olmasının neler getireceğini anlattı.

Bu toplantıyı Büyükşehir konusunda bilgilendirmek, istişare etmek, karşılıklı görüş alışverişinde bulunmak, eğer varsa bir takım sorulara cevap vermek adına düzenlediklerini belirten Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, “Konumuz yeni Büyükşehir Belediye yasası, Ordu’nun Büyükşehir olması. Bu yasa Ordumuza ne getirecek ne kazandıracak ve bu süreç bugünden itibaren nasıl işleyecek? Meclis üyelerimiz ile beraber nasıl bir sürece giriyoruz? Bunlar hakkında bilgilendirmek için buradayız. Çünkü Büyükşehir yasası son 1 yıldır konuşuluyordu. Ordu olarak Büyükşehir statüsüne girebilmek için biz gayret ettik. Basından dinlediğiniz kadarıyla konuya vakıf olduğunuzu biliyorum. Bardağın bir dolu, bir de boş tarafından bakmak gerek. Ve biz dolu tarafının daha fazla olacağına inanıyoruz” dedi.

“Artık köy diye bir şey kalmayacak”

Yeni Büyükşehir Belediye yasasının önceki Büyükşehirlerden farklı olarak, sadece İl merkezini kapsamayan, bütün İlçeleri, Köyleri, Beldeleri ile beraber vilayet sınırının tamamını kapsayan bir statüye dönüştüğünü ifade eden Başkan Anlayan, “Dolayısıyla Ordu’da yeni yasayla Büyükşehir olduğu için Ordu vilayetinin tamamı Büyükşehir kapsamına girdi. Bu demek oluyor ki Büyükşehir yalnızca İl merkezine değil tüm İlçelere hizmet edecek. 2014 yılı mali seçiminde, Büyükşehir Belediye Başkanını da seçmek için seçimlere gireceğiz. İşte O seçmiş olduğunuz Belediye Başkanı tüm Ordu’dan sorumlu olacak. Büyükşehir Belediye yasası bunların yanı sıra İlçelerde, Mahallelerde ve Köylerde birtakım statü değişikliği meydana getiriyor. Bu kapsamda Büyükşehir’e bağlı Belde Belediyelerinin statüleri sona eriyor. O Belde Mahalle olarak bağlı olduğu İlçenin Mahallesi oluyor. Köyler ise yine muhtarlık olarak devam ederek Köy Muhtarlığı değil Mahalle Muhtarlığı olacak. Yani artık Köy Muhtarlarımızla daha çok buluşacağız. Buda bütün Köylerimizin Fatsa’nın Mahallesi olması demek oluyor. Artık Köy diye bir şey kalmayacak. Hem İlçe Belediyesinin, hem de Büyükşehir Belediyesinin imkânlarından faydalanıyor olacak. Buradaki amaç yatırımın daha fazla yapılabilmesi için, yatırım bütçesi çok daha fazla olan İlçe ve Büyükşehir Belediyesine bağlayarak, buralara eksik giden, kısa sürede gidemeyen hizmetleri, yatırımları daha kısa sürede ve daha fazla yapabilmektir” diye konuştu.

“Muhtarlık seçimi, Belediye Başkanlığı seçimi gibi olacak”

Akıllarda soru işaretleri olduğunun bilincinde olduklarını vurgulayan Başkan Anlayan, “Belde Belediye Başkanlıkları statüsü bu yasa ile sona erdi. Fakat seçime kadar aynı şekilde hizmet vermeye devam edecekler. Bugün hemen kapanmıyor. Şu iki konuda bağlanacakları İlçeler ile irtibatta olacaklar. Birincisi yaptıkları yatırıma karşılık borçlanmaları, önümüzdeki seçimin ötesine giden vadeli borçlanmalardan bağlanacakları İlçelerden olur olarak borçlanabilecekler. Yoksa normal hizmetlerine yine devam edebilecekler. İkincisi mevcut imar planına göre ruhsat vermeye devam edecekler ama bir ilave imar planı ya da bir plan değişikliği yapacaklarsa İlçelerden olur alarak bu planları yapabilecekler. Ama icraat da bir aksama olmayacak. Önümüzdeki seçimde bütün Beldelerin, Köylerin tamamı yine bir Mahalle Muhtarı, bir İlçe Belediye Başkanı, hem İlçe Belediye Meclis üyesi hem de Büyükşehir Belediye Başkanı seçecekler. Belde Belediye Başkanı ve İl Genel Meclis Üyesi seçmeyecekler. Bunlar ortadan kalkıyor. Köy Muhtarlığı yine tek olarak, Mahalle Muhtarlığı olarak seçime girecek. Beldeler ise şöyle bir durum söz konusu. Belde Belediye Başkanlığı sona erdiği için, kapanan bu Beldelerin bünyesinde birden fazla Mahalle olmasına rağmen tek Muhtarlık olarak seçime girecekler. Muhtarlık seçimi, Belediye Başkanlığı seçimi gibi olacak.

Muhtar arkadaşların dikkatine yasa şunu da öngörüyor. Ordu Büyükşehir olduktan sonra, Büyükşehir Belediyesi İlçelerde bir aksaklık görür ise, örneğin; bir Mahalle yakın olduğu İlçeye değil uzak olduğu ilçeye bağlı ise, bağlı olduğu İlçeyi değiştirebilme yetkisine sahip. Ya da Mahalle nüfusu çok kalabalık ve tek Muhtarlık yetmiyorsa bölmek isteyebilir. O zaman burada kanun değişikliği olmaksızın, tabi burada 500 kişinin altına düşmemek kaydı ile kendi aralarında bölebilir. Farklı Muhtarlıklara dönüştürebilir dedi.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.