BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN “MEVLANA HAFTASI” ETKİNLİĞİ
13.12.2014

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında “Mevlana Haftası” na özel Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi ve Osman AKBAŞ’la “Tasavvuf Musikisi Konseri ve Semazenler” programının ikincisi Fatsa’da gerçekleşti.

Fatsa Belediyesi Kültür Sarayı’nda düzenlenen etkinliğe Fatsa Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Eroğlu,Kumru Belediye Başkanı Günan Murat Hatipoğlu, Ordu Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Şube Müdürü Abdullah Özkan,Ak Parti Fatsa Teşkilatı Kadın Kolları Başkanı Ruhan Çaykara, ve çok sayıda davetli katıldı.

TURABİ VE AKBAŞ MEST ETTİ
Program başlamadan önce bir konuşma yapan Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi, “17 Aralık tarihi Hazreti Mevlana’nın gerçekten gerçek aleme doğduğu ve sevgilisine kavuştuğu gecedir. Bundan dolayı bu gece Şebi Aruz olarak isimlendirilmiştir. Şeb gece demektir, aruz düğün demektir. Hazreti Mevlana hakkında bugünlerde pek çok konuşma pek çok yazı muhakkak okursunuz. Sizle paylaşmak istediğim konu özetli şudur ki Hazreti Mevlana pek çok insanın anlattığı gibi çizmek istediği bir filozof değildir. Hazreti Mevlana bir düşünür de değildir. Hazreti Mevlana o bizim kafamızda şekillendiririlmek istendiği gibi hümanist bir insan da değildir. Hazreti Mevlana her şeyden önce takva üzere yaşayan bir Müslümandır ve muahvit bir mümindir. Her şeyden önce bunun böyle bilinmesi gerekir. Hazreti Mevlana’dan insanlara sevgi, hayvanlara sevgi, çiçeklere sevgi duyarsınız ama kimse Hazreti Mevlana’nın Sultanü'l Ulema olduğundan bahsetmez. Hazreti Mevlana sadece 5 vakit namazla yetinmez beş vakitte üstüne beş vakit daha namaz kılar teveccüh namazına hayatı boyunca bırakmayan insandır. Mevlana Hazretleri, bizim olduğu kadar dünyanın da kabul ettiğibüyük bir değerdir. Çünkü hoşgörü,aşkve sevgi denilince akla gelen ilk kişi HazretiMevlana'dır. Böyle bir değere sahip olduğumuz için onur duyuyoruz. Ona layık olmaya çalışalım. Onun felsefesini ve değerini günlük hayatımıza geçirmeye çalışalım.” dedi.
Yapılan konuşmanın ardından Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi ve Osman Akbaş Fatsalılara muhteşem bir “Tasavvuf Musikisi Konseri sundu. Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi ve Osman Akbaş’a konseri sırasında semazenler de eşlik etti. Tasavvuf Musikisi konseri semazenler eşliğinde daha güzel bir görsel oldu. Fatsa halkının bu etkinlikten büyük bir memnuniyet duydukları gözlendi. Program 1.5 saat sürdü.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.