BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZ ENVER YILMAZ’DAN ÇÖP AÇIKLAMASI
24.06.2016

ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZ ENVER YILMAZ:
“ÇÖPLE İLGİLİ DANIŞTAYDA HUKUKİ SÜRECİ BEKLİYORUZ”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Enver Yılmaz Fatsa ilçemizdeki çöp sorunu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Çöple ilgili konunun Danıştay sürecinde olduğunu belirterek, “Bu süreci beklerken meydana gelen çöp kokusu nedeniyle ilgili tedbirlerimizi alacağız” dedi.
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Enver Yılmaz Fatsa Belediyemize gerçekleştirdiği ziyarette çöp konusu ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Büyükşehir Belediye Başkanımız Yılmaz göreve geldikten sonra 19 ilçenin 17’ sinde çöpe müdahale ettiklerini müdahale edemedikleri 2 tane ilçe olduğunu belirterek, “Bu ilçelerimizden bir tanesi Fatsa, bir tanesi Ünye. Ünye'deki çöp deniz kenarına dökülüyor. Fatsa'daki çöp de mevcut Kumru yolu üzerindeki yere dökülüyor. Diğer alanların tamamı kontrol altına alındı. Altınordu'da bizim bir ayrıştırma tesisimiz var. Fatsa ve Ünye ilçemize yönelik Ünye Çimento ile bir anlaşma yaptık, ihale yaptık o ihale şu anda Danıştay onayında, Danıştay onayının sürecini bekliyoruz, tahmin ediyorum 2 aylık bir süreci var. Bizim yaptığımız anlaşmaya göre çöpün tonunu Ünye Çimento’ya satacağız. Bunun karşılığında da Ünye Çimento ayrışma tesisini yaklaşık 30 milyon TL’lık maliyetle tesisi kendisi yapacak. Ünye ile Fatsa arasında Ormandan kiraladığımız resmi sürecini tamamen bitirdiğimiz alanda bir ayrıştırma tesisi yapıyoruz yani Ünye'nin ve Fatsa'nın bu havzanın tamamını çöpünü biz bu Ormandan kiraladığımız alanda toplayacağız. Topladıktan sonra 100 ton çöpün yaklaşık 60 ya da 70 ton civarında Ünye Çimento’ya gidecek. Ünye çimentoda 100 ton çöp 17 ton olarak yol alt malzemesi olarak gübre olarak çıkacak. Bunu da daha önceden oluşturduğumuz düzenleme depolama alanlarına götüreceğiz. Çöp ayrıştırma tesisi ile ilgili Ünye Çimento ile yaptığımız resmi anlaşmaya göre teslim süreci bir yıl ve bu bir yılı 16 aya kadar düşürmeyi hedefliyor Fakat bu sürecin bitmesi için Danıştay sürecinin bitmesi lazım Ben Danıştay yetkilileri ile görüştüm. Yılda iki kez toplanıyorlar sadece bu süreci bekliyoruz. Fatsa ve Ünye bizim şu anda düzenli çöp depolama alanımız değil. Danıştay sürecinden sonra çöp olayını köklü bir şekilde çözmüş olacağız. Fatsa'daki çöp depolama alanı özel mülkiyet. Buradaki çöp dökme konusu geçici bir süreçtir. Evet şanda yaz mevsimidir, doğrudur alandan bir çöp kokusu gelmektedir. Kokuyu giderme noktasında gerekli tedbirleri alıyoruz. Mevcut çöp alanına gizli kaçak çöp dökümleri var o konuda tedbirlerimizi aldık. Bu sorunu kısa bir süre içerisinde gidereceğiz” dedi.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.