BÜYÜK ŞEHİR FIRSATINI KAÇIRMAMALIYIZ
03.08.2012

Ordu İlimizin Büyük Şehir olması konusunda çalışmalar aralıksız olarak sürüyor.

Fatsa Belediyesi Ordu ilinin Büyük Şehir olması konusunda İftar yemeği programı tertip etti. Fatsa Belediyesi, İlçeye bağlı Belde Belediye Başkanları, Merkez Mahalle Muhtarları, Fatsa´ya bağlı tüm Köy Muhtarlarını iftar yemeğine davet etti.

Bu yemekli toplantıya ayrıca, İl Özel İdare Genel Sekreteri Selami Aydın, AK Parti Fatsa İlçe Başkanı Fatih Sözen, Belediye Başkan yardımcısı Bülent Yücetepe, Fatsa Nüfus Müdürü Murat Beyret ve Basın mensupları da katıldılar.

İlk olarak söz alan Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan; Daha çok Nüfus Daha çok hizmet demektir. Son 2 yıldır AK Parti Hükümeti Büyük Şehir konusunda çok ciddi çalışmalar yapıyor. Nüfusu 750 Bini bulan tüm İller Büyük Şehir kapsamına alınacak. Ordu İlimizin önüne çok iyi b ir fırsat çıktı. Bunu çok iyi değerlendirmeliyiz. Bu treni kesinlikle kaçırmamalıyız dedi.

Başkan Anlayan; Ben inanıyorum ki, Ordu Büyük Şehir olduğunda Hizmet anlamında çok olumlu gelişmeler olacak, Bundan sadece İlçeler değil tüm Belde ve Köylerde yararlanacak. Büyük Şehir olduğumuzda hizmetler hız kazanacak, Büyük Şehrin artıları anlatılamayacak kadar çok ben özellikle Köy Muhtarlarımızdan, Tatile gelen, Fındığa gelen hemşerilerimizin ikametgahlarını İlimize almaları konusunda ciddi ve özverili davranmalarını istiyorum. Bu gerçekten çok önemli ve Ordu´nun geleceğini, kaderini belirleyecek bir dönüm noktasıdır dedi.

Nüfus ayrıca sadece Büyük Şehir olmak için değil, İlçemize gelen İller Bankası payları içinde çok önemli çok nüfus çok para ve çok hizmet demektir. Ayrıca Köy nüfusları da çok önemli İl Özel İdaremizde Köy nüfuslarına göre devletten pay alıyor. Köylerimizin daha çok hizmet almaları için de Köy nüfuslarının artması şart.

İzmit İli bunun en güzel örneği, Büyük Şehir olduktan sonra İzmit´in kaderi değişti. Hizmet vermekte büyük avantaj sağladı. Hizmetler hız kazandı ve birçok artı yönde olumlu gelişmeler oldu. Bu anlatmakla bitmez.

Sayın İçişleri Bakanımız Ordu´nun Büyük Şehir olması konusunda büyük destek veriyor. Sayın Bakanımızın bu desteğini de arkamıza alarak bu fırsatı kesinlikle kaçırmayalım. Önümüzde birkaç ay var, herkes üzerine düşeni yapsın ben Ordu İlimizin Büyük Şehir olacağına ve hizmete doyacağına inanıyor ve bu gece İftar davetimize katıldığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum dedi.

“Hemşerilerimiz kayıtlarını Ordu’ya aldırsın”

İl Özel İdare Genel Sekreteri, Selami Aydın´da yaptığı açıklamada; Önümüze çok büyük bir fırsat geldi. Ben bu güzel toplantıyı tertip eden, Fatsa Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Büyük Şehir Ordu´nun kaderini değiştirecektir. “Hemşerilerimiz kayıtlarını Ordu’ya aldırsın”

İl dışında 1 milyonu aşkın Ordulunun yaşadığını vurgulayan Selami Aydın, son Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne göre İl nüfusunun 714 bin olmasına rağmen bunun yaz mevsiminde 1 milyonu aştığına dikkat çekti. Kış döneminde köylerde 30 hane olmasına rağmen yaz döneminde müthiş bir insan sirkülasyonu olduğuna dikkat çeken Aydın, “Devletten 714 bin nüfusa göre aldığım pay ile yaz döneminde 1 milyonu aşkın insana hizmet vermeye çalışıyoruz. O sebeple İl dışındaki hemşerilerimizden nüfusta birinci ikametgah olarak Ordu’yu, ikinci ikametgah olarak yaşadıkları yerleri göstermelerini istirham ediyorum.

Ordu’yu birinci ikametgah olarak gösterirlerse Ordu’ya daha çok yatırım gelmesini sağlamış olacaklar. 50 hanelik bir Köye gelen hizmet payı 150 hane olarak gelecek. Yani biz o zaman 50 hanelik köye 150 hanelik proje ve yatırım yapmayı planlayacağız demektir” şeklinde konuştu.

“Büyükşehir olmak daha fazla hizmet demek”

Aydın, şöyle devam etti: “İl dışındaki hemşerilerimizin nüfuslarını Ordu’ya aldırmaları demek, Ordu’nun Büyük Şehir olması demek. Nüfusun 1 milyonu üzerinde olması demek. Trabzon’dan daha büyük olduğumuzu, Samsun’la yarıştığımızı göstermek demek. Kentle köy arasındaki farkın kaldırılması demek. Daha fazla hizmetin gelmesi demek. Büyük Şehir olunduğu takdirde Belediye gelirlerinin iki kat artması, maaş ödeyemeyecek ve hizmet yapamayacak durumda olan Belde Belediyelerinin kapanması ve Özel İdare’nin hizmet yapılanmasının daha geniş ve kaliteli olması demek. İki günlüğüne gelen turistin bir hafta kalması, 10 günlüğüne gelen gurbetçinin bir ay kalması demek. Alt yapı hizmetlerinin kendiliğinden gelmesi demek. O sebeple Büyük Şehir olmaktan korkmayalım.”

Ordu Büyük Şehir olursa, gelecek nesillerde çok büyük iyilik yapmış olacağız. Ben bir kez daha Fatsa Belediye Başkanımıza bu toplantıyı tertip ettiği için çok teşekkür ediyorum, son bir gayret değerli Muhtarlarım diyerek sözlerini tamamladı.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.