BÜTÜN KÖYLER FATSA’NIN MAHALLESİ OLUYOR
25.03.2013

Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, Ordu’nun Büyükşehir olmasından sonra yaptığı değerlendirme toplantılarına devam ediyor. Başkan Anlayan, Fatsa Merkez Mahalle ve Köy Muhtarları ile de bir araya gelerek Büyükşehir’i değerlendirdi.

Başkan Anlayan, Muhtarlarla yaptığı toplantıda, Ordu’nun Büyükşehir olmasının Ordu’ya ne kazandıracağı ve bu sürecin seçim öncesi, seçim sonrası nasıl işleyeceği hakkında bilgi verdi.

Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, daha önce Fatsa’ya bağlı Belde Belediye Başkanları, Belde Meclis Üyeleri ve Beldelere bağlı Mahallelerin Muhtarı ile yapmış olduğu toplantıyı bu defa Mahalle Muhtarı ve Köy Muhtarları ile gerçekleştirdi.

Başkan Anlayan, Ordu’nun Büyükşehir olmasının Ordu’ya ne kazandıracağı ve bu sürecin seçim öncesi, seçim sonrası nasıl işleyeceği hakkında açıklama yaptı.

“BÜTÇE İKİ KATINA ÇIKTI”

Anlayan, “Bazı vatandaşların endişeleri var. Örneğin;”Büyükşehir Belediyesi bizim çok uzak olan bu mahallemize nasıl bakacak? Büyükşehir Belediye Başkanı bize bakmaz. Sadece Ordu’ya bakar. Ordudan gelmez, bütün payları Ordu merkez alır’ diyorlar.

Büyükşehir olma yasası kapsamında Ordu’nun Büyükşehir olabilmesi için biz oldukça gayret gösterdik. Fatsa halkına daha kısa sürede daha iyi bir hizmet verebilmek için daha fazla bütçeye ihtiyaç vardır. Ve Büyükşehir de daha fazla para demek. Çünkü Büyükşehir’in İller Bankasından aldıkları pay daha yüksek olduğu için bütçeleri de daha yüksek. Dolayısıyla bu daha fazla yatırım demek. Yeni yasayla Büyükşehir’lerin bütçeleri 2 katı artırıldı. Kaldı ki Büyükşehir’in bütçesi iller bankasından almış olduğu paylar ile sınırlı değil. O sebeple Büyükşehir ve Büyükşehir’e bağlı İlçe Belediyeleri daha fazla kaynak kullanacak. Bu vesile ile daha fazla yatırım yapılacak. Büyükşehir eskiden yalnız merkez İlçeye hizmet ediyordu. Yeni yasaya göre artık Vilayetin tamamına hizmet edecek. Yani ne kadar Köy, Belde, Mahalle var ise hepsini kapsıyor.

“BÜTÜN KÖYLER FATSA’NIN MAHALLESİ”

2014 mali seçimlerinde Ordu bu şekilde seçimlere girecek. Bu seçimle beraber nasıl değişiklikler olacak. Yeni Büyükşehir Yasası ile artık Köy ve Belde diye bir şey kalmıyor. Bütün Köylerin Köy statüsü, Beldelerin Belde statüsü sonlandırılıyor. Beldeler bağlı olduğu İlçenin Mahallesi oluyor. Köyler ise devam ederek Köy Muhtarlığı değil Mahalle Muhtarlığı oluyor. Bu da artık hizmeti Belediye’den almaları demek oluyor. Beldeler asla mahrumiyet yaşamayacak. Artık İlçe Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı olarak iki Belediye Başkanı seçecekler ve iki Belediye’den hizmet alacaklar. Yeni Büyükşehir yasasına göre sadece resmi olarak Orman Köyü vasfı almış Köylerimiz köy statüsünde kalacak. Fakat Fatsa’da Orman Köyü zaten yok. O sebeple bütün Köylerimiz Fatsa’nın Mahallesi olacak. Muhtarlıklarımız Mahalle muhtarı olarak devam edecek.

Kapanan Beldelerin bünyesinde bulunan Mahalleler ayrı ayrı Muhtarlık değil, Beldenin tamamı tek Muhtarlık olarak seçime girecekler.

“MAHALLELER BİRLEŞEBİLİR YA DA BÖLÜNEBİLİR”

Büyükşehir Belediyesi’ne bir yetki verildi. 2014 mali seçiminden sonra Büyükşehir Belediyesi İlçelerde bir aksaklık görür ise Mahalleri birleştirebilir ya da bölebilir. Tabi 500 kişinin altına düşmemek kaydı ile farklı Muhtarlıklara dönüştürebilir.

“4 SANDIK KURULACAK”

Fatsa’da 58 tane Köyümüz, 8 tane Belde, 13 adet Merkez Mahalle var toplam 79 adet Muhtarlığımız olacak. Şuanda tamamı 110 bine yakın nüfus var. Önümüzdeki seçimde vatandaşlarımızın seçmen olanları, bir Mahalle Muhtarı, bir İlçe Belediye Başkanı, bir İlçe Belediye Meclis üyesi ve Büyükşehir Belediye Başkanı olarak dört oy kullanacaklar.

Bütün ana yolların yapımı ve bakımı Büyükşehir’e geçecek. Bu tür çalışmaların hepsinden Büyükşehir sorumlu olacak. Hepsi Büyükşehir’in hizmet alanında. O yüzden Şehrin en uzak noktasına bile Büyükşehir hizmet götürecek. Ve biz İlçe Belediyeleri olarak bu birimleri Büyükşehir’e devredeceğiz.

“VATANDAŞLARIMIZI KORKUTUYORLAR”

Yani Beldelerden aldığımız eleman, borç ve araçları bizimkilerle beraber birleştirerek Büyükşehir’e devredeceğiz. Büyükşehir’in bütçe ve imkanları daha fazla olduğu için, şuandaki hizmetlerden çok daha fazla yatırım olarak hayata geçecek. Büyükşehir olduğumuzda emlak vergilerinde artış olacak. Bu doğrudur. Fakat bu kesinlikle kimsenin gözünü korkutacak kadar değildir Köyler bile emlak vergisi verecek diye Köydeki vatandaşlarımızı korkutuyorlar. Köyler hizmet almaya başlayacak fakat en az 5 sene emlak vergisi vermeyecek. Verdiklerinde ise bu miktar bir sigara ücreti bile değil.

Kısaca özetlersek Büyükşehir demek daha çok para, daha çok hizmet demek. Ben bir kez daha Büyükşehrimizin hayırlı olmasını diliyorum dedi.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.