BÖLGENİN EN BÜYÜK PARKI FATSA’DA OLACAK!
15.04.2012

Fatsa Belediyesinin hedeflerinden biri olan Kent Parkı Projesi için Başkan Hüseyin Anlayan müjde verdi. Evkaf Mahallesinde bulunan mevcut çöp yeri Samsun ve Trabzon arasında ki en büyük park olacak.

Cumartesi günü Ankara'dan gelen Peyzaj Mimarı ile birlikte çöp alanını gezen Başkan Anlayan, düzenli depolama alanı hakkında bilgi verdi. Daha sonra açıklama yapan Başkan Anlayan, taahhüt ettikleri projeleri bir bir hayata geçirdiklerini söyledi.

Başkan Anlayan; "Başta Evkaf Mahallemiz olmak üzere bütün Fatsa'mızı rahatsız eden çöp depolama alanında özellikle bu dönem vatandaşlarımızı bu problemden kurtaracağımızı taahhüt etmiştik. 2. dönemimizde 3 yıldır buranın alt yapısı ile alakalı çok ciddi çalışmalar yaptık ve son aşamaya geldik. Bizim en büyük problemimiz burayı yani mevcut çöp depolama alanını düzenleyeceğimiz zaman yeni çöp depolama alanının neresi olacağı konusunda ki çalışmalar oldu. Bölgemizin coğrafi şartları dolayısıyla yeni çöp depolama alanının yerleşim yerinin uzaklarında olmasını istediğimizden dolayı zorluklar yaşadık. Fatsa, Kumru, Korgan ilçeleri ve beldeleriyle beraber Çevre Bakanlığının da onayıyla resmi birliğimizi kurduk ve daha önce kamuoyu ile paylaşmıştık. Hatipli beldemizin yukarısında son noktasında mülkiyeti ormana ait olan 160 dönümlük alanı Katı Atık Düzenli Depolama alanı için tahsis talebinde bulunduk. Aslında ormanın büyüklüğü 3000 dönüm ama biz 160 dönümü için tahsis talebinde bulunmuştuk. Dün itibari ile Orman Bölge Müdürlüğünden tahsis onayı çıktı. Artık resmen o alan bize tahsis edildi. Orada düzenli depolama için hazırlığımıza başlayacağız. Tabi bir yandan da buranın rehabilite edilmesi için yaklaşık 1,5 senedir hazırlık çalışmaları yapıyorduk. Öncelikle altyapının rehabilite edilmesi gerekiyor. Derelerin ıslah edilmesi gerekiyor. Oluşabilecek muhtemel metan gazını tahliye etmek için metan gazı dirayet sistemlerinin oluşturulması gerekiyor. Sonra ise üzerinin komple kapanması gerekiyor. Onların projesini İstanbul Büyükşehir Belediyesine geçen sene yaptırdık. Çevre Bakanlığından onaylattık. Hatta bu rehabilitasyon için Çevre Bakanlığından Sayın Bakanımız İdris Naim Şahin'in de desteğiyle 1 trilyon 600 milyar hibe aldık. Sayın Bakanımıza çok teşekkür ediyorum. Şu anda bu hibe de hesabımızda. Şu anda ihaleye çıkma aşamasına geldik. Pazartesi günü tarih alarak ihalenin de müjdesini vereceğiz. Mayıs ayında inşallah buranın rehabilitasyon ihalesini yapacağız ve Haziran ayında da fiilen çalışmalara başlayacağız. Yani bu yaz bir daha çöp dökmeden çöplük alanının rehabilite çalışamaları başlayacak" dedi.

BÖLGENİN EN BÜYÜK PARKI OLACAK!
Başkan Anlayan daha sonra; "Şu anda iki aşamalı çalışma yapıyoruz. 1 alt yapının rehabilite edilmesi. Yani yağmur sularının ıslah edilmesi, metan gazının ıslah edilmesi ve toprak örtüsü ile üzeri kapatılıp bütün koku ve görsel kirliliğin ortadan kaldırılarak bertaraf edilmesi. Bunun için 1 trilyon 600 milyar paramız var. Maaliyet daha fazla tutacak tabi ki ama ger kalanı da belediyemiz bütçesinden karşılayacağız. Bu sene bunun çalışması yapacağız. İnşallah önümüzde ki sene Allah izin verirse vatandaşlar burada çöp görmeyecek ve kokusunu duymayacak. Rehabilitasyondan sonra buraya toplam 210 dönüm alanının tamamını bir Kent Parkı yapaıcağız. Samsun'dan Trabzon'a kadar bu büyüklükte tek parça park yok. Bölgemizin en büyük parkı Fatsa'ya olacak. Çevre Mühendisimiz, Peyzaj Mimarımız aynı zamanda da Kent Parkı Projesi çalışması için dışarıdan bir Payzaj Mimarı arkadaşla çalışıyoruz. Türkiye'nin bir çok yerinde peyzaj projeleri yapmış ve dereceler almış bir tecrübeli arkadaşımızla beraber ekip şeklinde çalışıyoruz. İnşallah buraya yapacağımız Kent Parkı sadece Evkaf'ın değil, Fatsa'nın çehresini değiştirecek. Bölgenin 210 dönüm büyüklüğünde en büyük parkı olacak. Bu park klasik bir park olmayacak. İçerisinde çok büyük bir gölet'i olan kayık sefası gibi bir çok sosyal aktivitelerin yapılacağı bir park olacak. O sebeple bu çalışmalar bir sene sonra başlayacak. Son 2-3 senedir önümüzde ki yıllarda çöplük alanının Fatsa'nın en güzel yeri olacağını söylüyorken bana gülenler oluyor. İnşallah onlar mahcup olacak bize güvenenler mahcup olmayacak. Tekrar söylüyorum bu proje bittiğinde Fatsa'nın değil, Karadeniz'in en güzel yeri olacak" diye konuştu.

Haberin Görselleri

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.