BOLAMAN HAVZASI PROJESİ 2020 YATIRIM PROGRAMINA ALINDI
02.01.2020

Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, Fatsa, Çatalpınar, Kabataş, Aybastı, Gölköy, Gürgentepe ve Çamaş ilçelerinden geçerek Karadeniz’e dökülen 77 kilometrelik Bolaman Irmağı’nın uzandığı havzanın ıslah edilmesini içeren projenin, 2020 yılı yatırım programına alınmasının baş mimarı olan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkür etti.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler tarafından projesi hazırlanan ve temmuz ayında uygulamaya konulan Bolaman Havzası'nın ıslah edilmesi çalışması 2020 bütçe programına alındı.

“PROJE BU YIL BAŞLAYACAK”
Projeyle ilgili son gelişmeler konusunda bilgiler veren Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, “ Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler Ankara’da başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli ile gerçekleştirilen görüşmelerin olumlu sonuçlandığını memnuniyetle öğrendik. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’nin imzaladığı projede 2020 yılında yeni bir aşamaya geçilecek. Tarım ve Orman Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ve Dünya Bankası’nın çalışma ortağı olduğu proje, bu yıl başlayacak.

“DİĞER BÖLGELERE ÖRNEK OLACAK”
İlk defa bir havza ıslahı çalışmasının Ordu’da gerçekleştirileceğine dikkat çeken Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, “Bu projenin Türkiye’nin diğer bölgelerine de örnek olacağını belirtmek isterim. Bolaman Havzası bu çalışma ile birlikte susuzluk, sel, heyelan ve taşkınlar, kırsal göç gibi problemlerden arındırılarak; tarım, hayvancılık, turizm ve orman unsurlarıyla zenginleştirilecek. Ayrıca yöre insanına ekonomik istihdam sağlayan ve ekosistemiyle anılan bir havzaya dönüşecek” dedi.

“HAVZANIN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK”
Bu projenin ekosistem açısından bir kalkınma, yaşam kalitesini yükseltme projesi olduğuna dikkat çeken Başkan Kibar, “Bu çalışma ile havza üzerinde bulunan derelerde kirlilik, evsel ve katı atık yönetiminde yetersizlik, bitkisel ve hayvansal üretimde azalma, doğa turizmi ve geleneksel turizmde planlama ve uygulama eksikliği, ormanlar başta olmak üzere doğal kaynakların kullanımda eksiklik, susuzluk, sel, heyelan ve taşkınlar, kırsal göç gibi problemler ortadan kaldırılacak. Islah çalışması kapsamında havza üzerindeki su kaynaklarının rehabilite edilerek korunması, doğa ve çevrenin korunması, havza üzerinde bulunan ilçelerin birbirleriyle olan yolların yenilenmesi, içme suyu yetersizliğinin ortadan kaldırılması için şebeke ve altyapı çalışması yapılması; sel, heyelan ve taşkın olaylarının önüne geçmek için arazinin rehabilite edilmesi, yöre insanının ekonomik ve sosyal sorunlarının iyileştirilmesi için hayvancılık, tarım ve turizm gibi kırsal kalkınma projelerine yönlendirilmesini hedefliyoruz. Bir anlamda, bu projeyle karşımıza ekonomik, sosyal, turizm ve tarım alanlarında yeni sahalar açılacak. Bu projeyi paydaş kurumlarla bir takım bütünlüğü içerisinde gerçekleştirecek olmanın mutluluğunu taşıyorum. Projemize destek veren ve 2020 yılı programına alınmasına büyük katkı sunan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’ye, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler’e şükranlarımızı sunuyoruz’’ dedi.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.