BİZİM İŞİMİZ, ESER ÜRETMEK, HİZMET ÜRETMEK, YATIRIM YAPMAK, BU ÜLKEYİ KALKINDIRMAK
20.07.2014

Cumhurbaşkanı Adayımız ve Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 3.kez geldiği Ordu'da halka seslenerek, "Sizler 20 de 20 yaparak bizleri gururlandırdınız. Sizlere olan borcumuz bitmez. Ordu'da devam eden hiçbir hizmet yarım kalmayacak. Hiçbir yatırım, hiçbir proje, hiçbir eser atıl kalmayacak" dedi.

Eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan'la birlikte geldiği Ordu programında 52 dakikalık bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı adayımız ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Gümrük ve Ticaret Bakanımız Hayati Yazıcı, Ak Parti İzmir Milletvekilimiz ve Genel Başkan Başdanışmanımız Binali Yıldırım ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcımız Numan Kurtulmuş da eşlik etti. Samsun'dan Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç, Ak Parti Grup Başkanvekilimiz ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, Ordu milletvekillerimiz Mustafa Hamarat, İhsan Şener, Fatih Han Ünal, Ankara Milletvekili Cevdet Erdön, Antalya Milletvekili Hüseyin Samani, Giresun Milletvekili Mehmet Geldi, Ak Parti MKYK Üyesi Mazhar Bağlı'nın da katılımıyla helikopterle Ordu 19 Eylül Stadyumu'na gelen Erdoğan'ı Ordu Valimiz İrfan Balkanlıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanımız Enver Yılmaz, Ak Parti İl Başkanımız Hüseyin Akyol, eski bakanlardan 21, 22, 23. Dönem Ordu milletvekilimiz Mehmet Hilmi Güler, 21, 22, 23. Dönem Ordu milletvekilimiz Eyüp Fatsa, 23. Dönem Ordu milletvekilimiz Ayhan Yılmaz ve Hamit Taşçı ile diğer ilgililer karşıladı.

Erdoğan'dan önce kürsüye gelen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Enver Yılmaz bir konuşma yaptı. Konuşmasında Ordululara teşekkür eden Başkanımız Enver Yılmaz "Sayın Başbakanımızın Ordu sevdası bir başka. Daha önce 12 kez geldiği Orduya 13. kez gelerek bunu göstermiştir. Ordu üyükşehir Belediyesi olarak sayın Başbakanımızın da desteği ile Ordu değişimini sürdürecektir" dedi. Daha sonra, aynı zamanda Ordulu olan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş bir konuşma yaptı.Kurtulmuş'un konuşmasının ardından sahneye Cumhurbaşkanı Adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan'la birlikte çıkarak Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan partilileri selamladı. Erdoğan'ın Ordu Mitingi'ndeki ilk sözleri, "Ordu. Seni gönülden selamlıyorum Ordu. Seni hasretle, muhabbetle selamlıyorum Ordu. Bugün yine çok farklısın, bugün yine tarih yazıyorsun Ordu. Rabbim sizlerden razı olsun. Rabbim uhuvetimizi, muhabbetimizi daim eylesin. Rabbim, şu mübarek Ramazan ayında kardeşliğimizi muhafaza eylesin, dualarımızı kabul eylesin" oldu.

Genel gündemin yanı sıra Ordu ile ilgilide görüş ve düşüncelerini alanı dolduran binlerce Orduluyla paylaşan Cumhurbaşkanı adayımız ve Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında Orduyla ilgili şunları söyledi;

"ORDU KARADENİZ GİBİ KÜKREDİ"

"Kardeşlerim, 8 ay önce Ordu'ya geldik. Ordu muhteşemdi. 4 ay önce, 24 Mart'ta Ordu'ya geldik. Ordu yine muhteşemdi. O gün ne dedik? Maşallah Ordu, Karadeniz gibi kükrüyor dedik. Ordu, tıpkı dereleri gibi gürül gürül çağlıyor dedik. Ordu, tarih yazmaya hazırlanıyor dedik. 30 Mart'ta Ordu kükredi mi? 30 Mart'ta Ordu çağladı mı? 30 Mart'ta Ordu tarih yazdı mı? Allah sizlerden razı olsun. Yüzde 54 oy oranıyla Ordu büyükşehir belediye başkanlığına adayımızı taşıdığınız için Rabbim hepinizden razı olsun. Büyükşehir Ordu büyük karar verdi. Ordu, 20'de 20 yaptı. Fire yok! Firesiz, maşallah. İnşallah biz de bugüne kadar Ordu'ya mahçup olmadık. Bu yeni süreçte de mahçup olmayacağız, hiç endişe etmeyin. Ordu'da yine çok çalışacağız. Ordu'da kapı kapı dolaşacağız. Bakın 2011 seçimlerinde, hatırlayın Ordu bize yüzde 60 oy oranıyla destek vermişti. Yüzde 60. Şimdi Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ben inanıyorum ki, Ordu bu yüzde 60'ın da üzerine çıkacak."

"20'DE 20 DEDİNİZ"

"Ordu'yu daha da kalkındırmak, Ordu'yu daha da güzelleştirmek için belediyelerimizde, Hükümetimizde her zaman Ordu'nun yanında olduk. Şimdi Ordu'ya tarihinin en büyük yatırımlarını, en büyük hizmetlerini kazandırdık. Fakat şimdi siz 20'de 20 dediniz. 20'de 20 dediniz. Şimdi inşallah bir tarafta Hükümet, bir tarafta 20'de 20 yerel yönetimler el ele verecek ve inşallah Ordu'yu uçuracağız ama benim sizden bir ricam var. Çirkin yapılaşmaya karşı, kentsel dönüşüm, değişim projelerimizde ne olur bize destek olun. Bize yardımcı olun. Bunu sizi mağdur etmek için söylemiyorum. El ele verelim, modern binalarda Ordulu hemşehrelerimi inşallah oturtalım derdimiz bu. Güzel bir şehir. Yeşiliyle, inşallah modern binalarıyla Ordu Karadeniz'de örnek şehirlerimizden bir tanesi olsun. 12 yılda Ordu'ya ne kadar yatırım yaptık biliyor musunuz? Biliyormusunuz? Söyleyeyim. 9 katrilyon yatırım yaptık. Ulaştırma ve haberleşmede 2 katrilyon. Tarım ve hayvancılıkta 2 katrilyon, eğitimde 615 trilyon. Orman ve su işlerinde 632 trilyon, aile ve sosyal politikalarda 585 trilyon, sağlıkta 243 trilyon yatırım yaptık. Sevgili kardeşlerim şimdi Ordu'ya 600 yataklı bir şehir hastanesi yapıyoruz. Yapacağımız hastane şu anda ihale sürecinde. Neticelenir neticelenmez yapımına başlıyoruz. Ayrıca 300'er yataklı biliyorsunuz Fatsa ve Ünye Devlet hastanelerinin yapımı devam ediyor."

"DÜNYA'NIN DÖRDÜNCÜ HAVALİMANI YAPILIYOR"

"Dünya'da sadece 3 tane olan denizin üstünde havalimanının dördüncüsünü de inşallah biz Ordu-Giresun ortak yapım oraya yapıyoruz. Ordu-Giresun Havalimanımızın yapımı da hızla devam ediyor. 3 milyon yolcu kapasiteli. Maliyeti ne biliyor musunuz? 290 trilyon havalimanımızın maliyeti ama size bu yakışır. İnşallah bundan sonra geldiğimizde Ordu-Giresun Havalimanı'na ineceğiz, oradan buraya geleceğiz. Ordu-Giresun Havalimanı'nın tamamlanmasıyla ekonomi, turizm, ticaret diğer alanlarda burası bölgenin gözbebeği olacak. 3 kilometrelik pistiyle Türkiye'nin en konforlu inişi yapılacak havalimanı sadece Ordu'ya değil, tüm bölgeyi de değiştirecek."

"KARADENİZ, AKDENİZ'E BAĞLANIYOR"

"Şimdi bir şeye daha geliyorum. Karadeniz-Akdeniz Yolu'nun yapım çalışmalarını sürdürüyoruz. Ordu'yu Sivas üzerinden Hatay ve İskenderun'a bağlıyoruz. Yani Karadeniz'le Akdeniz'i birbirine bağlıyoruz. Bu yol ile Ordu, İç Anadolu ve Akdeniz'in Karadeniz'e açılan kapısı olacak. tam 144 yıl önce Sultan Abdülhamit Han'ın projlendirdiği Karadeniz-Akdeniz Yolu'nun toplam uzunluğu ne biliyormusunuz? 600 kilometre. İnşallah bunu yapmak da bize nasip olacak. Biz gelmeden önce Ordu'da duble yol ne kadardı biliyormusunuz? 88 kilometre. Kardeşlerim, pardon 50 kilometre yapılmıştı, biz geldik 12 yılda 74 kilometre yaptık. Böylece Ordu'nun toplam bölünmüş yol miktarı 124 kilometreye çıktı. Kardeşlerim, Ordu ekonomisi fındığa bağlı. Ordu ekonomisiyle fındık üretimi birbirine paralel ama bak paralel yapı değil ha, o başka birşey. Fındık veriminin düştüğü yıllarda Ordu ekonomisi de yara alıyor. Ordu, fındığını dünyaya pazarlıyor ama dünyada sadece o fındığı kullanan markalar biliniyor. Şimdi biz bunu değiştirmek için hem fındıkta, hem de turizmde Ordu için yeni geçim alanları oluşturmaya gayret sarfediyoruz."

"ÇİKOLATA PARK KURUYORUZ"

"İnşa ettiğimiz Ordu-Giresun Havalimanı'na yakın bir bölgede toplam 61 dönüm alan üzerine bir Çikolata Park kuruyoruz. Çikolatanın ana maddesi fındığa katma değer kazandırmayı, markalaştırmayı hedefliyoruz. Çikolata Park'ta çikolata fabrikası, otel, üretilen ürünlerin teşhir ve satış yerleri, tematik parklar gibi alanların yer alacağı bir kompleks kuruyoruz. Ordu ekonomisini canlandırmaya yönelik projelerimiz bunlarla sınırlı değil. Kabadüz ilçesi sınırları içindeki Çambaşı Yaylası'nda yaptığımız Çambaşı Kayak Merkezi de bunlardan biri. Bir kilometre uzunluğundaki profesyonel kayak pistinin yapımını bitirerek, biliyorsunuz hizmete açtık. Kayak tesisimizin inşaatı devam ediyor, onu da önümüzdeki yıl tamamlıyoruz. Aynı şekilde Ordu'ya Karadeniz'de bir ilk. Ne yapıyoruz? Botanik Bahçesi'ni kuruyoruz. Botanik Bahçesi'nde bin 650 değişik türde bitki olacak. Böyle bir botanik bahçesi. Eskipazar'da inşa ettiğimiz bahçe tamamlandığında Ordu, yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olacak."

"PROJELERİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIM"

"Kardeşlerim, Hükümet olarak üzerimize düşen görevleri yapıyoruz, yapacağız. 12 yıldır Ordu'yu büyütmeye, geliştirmeye, Ordulu kardeşlerimin cebine giren parayı, sofrasındaki ekmeği aşını arttırmaya çalıştık, çalışıyoruz. Size buradan söz veriyorum. Bu hizmet aşkı bitmiyor, inşallah sizlerin desteğiyle seçilirsem, 10 Ağustos sonrası da yapımı devam eden ve başlayacak projelerin takipçisi olacağım. Kardeşlerim, Allah nasip eder de, milletimin teveccühü ile, sizin teveccühünüzle oylarınızla Cumhurbaşkanlığı'na seçilirsem, Ordu'da devam eden hiçbir hizmet yarım kalmayacak. Hiçbir yatırım, hiçbir proje, hiçbir eser atıl kalmayacak. Seçilmiş bir Cumhurbaşkanı, seçilmiş bir Başbakan el ele, omuz omuza vereceğiz ve Türkiyemizi uçuracağız inşallah. Kardeşlerim bütün bunlarla beraber kim ne derse desin, şunu hiç unutmayın. Biz, bu topraklara olan aşkımızı, eserlerimizle taçlandırdık, eserlerimizle taçlandırmaya devam edeceğiz. Bizim işimiz, eser üretmek, hizmet üretmek, yatırım yapmak, bu ülkeyi kalkındırmak. Bu ülkeyi hakettiği muhassır medeniyetler seviyesine ulaştırmaktır. İşte bunun için bizim hizmet sevdamız asla bitmeyecek. Kardeşlerim, her yerde ifade ediyorum. 10 Ağustos'ta Türkiye'de bir ilk yaşanacak. 10 Ağustos'ta sandıklarda tarih yazılacak. Onun için sizlerden özellikle rica ediyorum. 10 Ağustos'ta sandığa gitmeyi ihmal etmeyelim. Siz bizim ablalarımızsınız. Ablalar, kapı kapı dolaşmaya varmıyız? Abiler, kapı kapı dolaşmaya varmıyız? Herkesi sandığa teşvik edelim."

Cumhurbaşkanı Adayımız ve Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, mitingin ardından Ordu Büyükşehir Belediyemizin organize ettiği iftar programına katıldı. İftar programında vatandaşların hatıra resmi çektirme taleplerini geri çevirmeyen Cumhurbaşkanı adayımız ve Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bazı Ordulularla da kısa süreli sohbetlerde bulundu.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.