BEM-BİR-SEN ORDU ŞUBESİ YENİ BÜYÜKŞEHİR MODELİ UYGULAMA SONUÇLARI SEMPOZYUMUNA KATILDI
27.04.2016

BEM-BİR-SEN ORDU Şubesi Ankara’da gerçekleşen Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (BEM-BİR-SEN) Genel Merkezi tarafından organize edilen Yeni Büyükşehir Modeli Uygulama Sonuçları Sempozyumuna katıldılar. Sempozyuma Ordu Şube Başkanı Rahmi Çakar, Başkan Yardımcıları aynı zamanda Fatsa Belediyemiz Özel Kalem Müdürü Mesut Ergün ve Perşembe Belediyesi’nden Bülent Çakmak’da katıldılar.

Sempozyumun açılışında konuşan Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (BEM-BİR-SEN) Genel Başkanı Mürsel Turbay, "Bu milletin parasının tekrar hizmet olarak millete gitmesini arzu ediyoruz. Yoksa milletin paralarının terörün ve terör örgütünün finansında kullanılmasından eğer bu yasalar bu devlet, bu hakimler, bu yargılar hesap sormuyorsa onlara da yazıklar olsun" dedi.
BEM-BİR-SEN ve Hacettepe Üniversitesi Yerel Yönetimler Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (HÜYAM) düzenlediği 2 gün sürecek olan, "6360 Sayılı Kanununun Getirdiği Yeni Büyükşehir Modeli ve Uygulama Sonuçları Sempozyumu" başladı.
BEM-BİR-SEN'in, Yerel Yönetim ve kamu çalışanlarının ortak hak ve çıkarlarını korumak ve geliştirmek için evrensel insan temel hak ve özgürlüklerini referans alan bir sendika olduğunu vurgulayan Turbay, BEM-BİR-SEN'in ilk toplu sözleşmeyi, ilk sosyal denge sözleşmesini, 4688 sayılı kamu görevlileri sendikaları ve toplu sözleşme kanununda geçen ilk sözleşmeyi, üyeleri için hayat ve ferdi kaza sigortalarını ve Avrupa Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu CESI'ye Türkiye'de ve islam ülkeleri arasında üye olan ilk ve tek sendika olduğunu hatırlattı.
"6360 sayılı Büyükşehir yasası çıkmazdan önce ülkemiz yerel yönetimlerde üç ayak üzerinde yani il özel idareleri, belediyeler ve muhtarlıklar olmak üzere yönetilmekteydi" diyen Turbay "Daha sonra Büyükşehir 6360 sayılı yasa ile birlikte il özel idareleri, belediyelere devredilmiş oldu. Böylece belediyelerin o şehrin mülki sınırları içerisine alan bir yönetim oluştu" ifadelerini kullandı.

"MİLLETİN PARASININ TERÖR ÖRGÜTÜNÜN FİNANSINDA KULLANILMASINDAN HESAP SORULMUYORSA YAZIKLAR OLSUN"
Turbay şöyle devam etti:
"En önemli problem ilçe belediyelerimizin bir kısmının sitemlerine baktığınızda söylediği söz aynen şu: 'Bize ne gerek var? Bu yasaya göre Büyükşehir Belediyesi bize sadece bir tane şube müdürü atasın onunla bizi yönetsinler' gibi sitemde bulunan kendisinin seçilmişliğini kabul ettirmek ve Büyükşehir vesayeti altındaymış gibi algılamaktan dolayı rahatsız olan ilçe belediyelerimiz var. Önemli olan o bölgenin, o yörenin oradaki yaşayanların, o halkın huzur ve refahıdır. Peki orada yaşayan halkın huzur ve refahını biliyorsunuz belediyelerimizin, Büyükşehir belediyesini adeta bir küçük devletçik gibi bir konuma gelip dünya bankasından kendi adına istediği gibi krediler almakta ve kaynaklar oluşturulmaktadır. Şimdi bu belediyelere aktarılan kaynakların kullanılması ve bu milletin parasının tekrar hizmet olarak millete gitmesini arzu ediyoruz. Yoksa milletin paralarının terörün ve terör örgütünün finansında kullanılmasından eğer bu yasalar bu devlet, bu hakimler, bu yargılar hesap sormuyorsa onlara da yazıklar olsun."dedi.
BEM-BİR-SEN ORDU Şubesi Başkan Yardımcısı aynı zamanda Fatsa Belediyesi Özel Kalem Müdürü Mesut Ergün’de toplantının çok faydalı geçtiğini belirterek, “Bu sempozyumda özellikle Hükümet kanadından Bakan, Bakan Müsteşarı ve Milletvekili düzeyinde kişilerin katılmasını da çok önemsiyoruz. Ayrıca bu sempozyumda üst düzey bir çok üye arkadaşımızla da tanışma fırsatı bulduk. Yeni Büyükşehir Modeli ile ilgili çok faydalı bilgiler edinerek Ordu’ya döneceğiz.” diye konuştu.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.