BAŞKANIMIZ HÜSEYİN ANLAYAN FATSA BASINIYLA İFTAR SOHBETİ YAPTI
09.07.2014

Fatsa Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan Fatsa'da faaliyet gösteren basın kuruluşları temsilcileri ile iftarda buluştu. Fatsa Belediyesi Spor Kompleksi'nde gerçekleştirilen iftar yemeği sonrasında kapsamlı bir basın toplantısı yapan Anlayan, Büyükşehir sürecinden sonra yaşanan 3 aylık döneme ilişkin açıklamalar yaparken, kendisine yöneltilen soruları da yanıtladı. Başkanımız Anlayan, özellikle son günlerde ortaya çıkan iddiaları değerlendirirken çok sert ve çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

"Biz hep burada olacağız"
Fatsa Belediye Başkanlığı görevinden istifa ettiği yönündeki iddiaların 10 yıldır devam ettiğini ifade eden Başkanımız Anlayan: "10 yıldan beri Belediye Başkanlığı yapıyorum. 10 seneden beri karşılaşmadığımız bir durumla karşı karşıyayız. Seçimden 3 ay geçti ve kamuoyunda benim için 'Başkan istifa ediyormuş, görevi yapmıyormuş, kaçıp gitmiş' gibi bazı dedikodular konuşulur olmuş. Benim kaçacak bir yerim yok ve istifa ettiğim de yok. Bizim gidecek yerimiz de kalacak yerimiz de Fatsa. Biraz üzülerek ve biraz da hayret ederek izliyorum. Vatandaşların bizleri tekrar göreve getirme gayesi olan çalışmalarımıza ekibimle devam edeceğimi tekrar ifade ediyorum. Biz kaçmak için değil iş yapmak için buradayız. Hangi şartlarda olursa olsun gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Bu dedikodular benim şahsım adına değil Fatsa'da bizlere destek veren %54'lük kamuoyu adına üzüntü verici. Bu dedikoducular bizleri on senedir istifa ettiremediler ve kaçıramadılar. Hiç kimse boşuna uğraşmasın biz buradayız" diye konuştu.

"İftira boyutunu kaldıramayız"
Fatsa Belediyesi'nin bir benzin istasyonu tahsisi ile ilgili rüşvet aldığı yönündeki iftirayı değerlendiren Anlayan, ilk kez bu kadar sert bir açıklama yaparak, iftira sahibi şahıslara da, bu konuyu gazeteye taşıyan şahsı da Allaha havale etti.

Başkanımız Anlayan: "Son birkaç günlük hadise olan Fatsa Belediyesinin rüşvet istediği yönünde yapılan haber tamamen asılsız ve iftiradır. Gerek şahsım gerek belediyem hakkında bir rüşvet iddiası var. Basın mensupları arkadaşlar her türlü yorumları yapıyorsunuz, yeri geliyor eleştiriyorsunuz. Bunlar habercilik ilkesi içinde yapılan şeylerdir ve biz de buna saygı duyuyoruz. Sonuç olarak bizim her yaptığımız birileri için doğru görünmeyebilir. Bunların hepsi başımız üstüne. Fakat olay iftira boyutuna ulaşınca bunu ne biz ne de sevenlerimiz kaldırabilir" dedi.

"Allah kendilerine çevirsin"
Başkanımız Anlayan, Fatsa'da gazeteci olarak kabul etmediğini ifade ettiği bir vatandaşın yaptığı haberin iftira olduğunu ve hukuki işlemlerin başlatıldığını kaydederek şunları söyledi: "Basın mensubu olarak geçinen ve nasıl bir gazetecilik yaptığını bilmediğim bir vatandaş bir petrol istasyonunun tahsisi ile ilgili olarak 500 bin liralık bir tazminat istediğimize ilişkin haber yapmış. Doğrusu ben böyle bir iftira ile karşı karşıya kaldığımız için kendi ve bizleri seven vatandaşlarımız adına da çok mahcubum. Allah'a şükürler olsun ki, vicdanımız rahat. Bu zamana kadar bir işin karşılığında kimseden rüşvet ve komisyon istemedik. Kimseye de istetmedik. Bizler 10 seneden beri belediyeyi bu konuda temizlemek adına gayret ettik. Ben bu iftirayı yapanları, bu iftiraya aracı olanları, bu iftiracıları destekleyenleri ve bu iftiraya inananları öncelikle Allah'a havale ediyorum. Bu ramazan ayının mübarek gününde hepsini Allah'a havale ediyorum ve rabbim onların şerlerinden emin eylesin. İftira edenleri bunu yapanları, bunu yayanları Allah'ım ıslah etsin. Islahları da nasip değilse iftiralarını rabbim başlarına geri çevirsin.

"Tazminat davası açtık"
Bu işin bir de hukuki boyutu olacak. Bugün avukatımıza vekalet vererek gerek iddia sahibini, gerekse de bu iddiayı haber yapan haberci arkadaşı hem belediyemiz adına hem de şahsım adına tazminat davası açarak mahkemeye verdik. Bu süreçten sonra mahkemenin kararını bekleyeceğiz. Gerek mahkeme gerekse de vicdanlar bunu yargılayacak. Benim alnım ak ve başım dik bir şekilde buradayım ve sonuna kadar da burada olacağım. Meslek ilkeleriyle bağdaşmadığına inandığım bir gazetecilik yapılmaktadır. Ben bu arkadaşı özellikle buraya çağırmadım. Ben onun mahkeme karşısında cevabını alacağım. Ben onu bulunduğum mekâna çağırmam ve onu da haberci olarak kabul etmiyorum. Ben bu arkadaşa açıkçası basın mensubu demeye utanıyorum. Bu arkadaşın üslubu zaten hiçbir zaman düzgün olmadı. Haber adına yapılan eleştiriler başım üstüne ama bu denli iftiraya varan haberi yapan kişiyi haberci olarak kabul etmiyorum. Bu konuda bu mesleğe emek veren sizlere de görev düştüğünü hatırlatıyorum ve size havale ediyorum."

"Belediyenin sorumluluk alanları vardır"
Toplantının bir diğer gündem maddesi de boğulma vakaları oldu. Boğulma vakaları ile ilgili bilinmesi gerekenleri sıralayan Başkan Hüseyin Anlayan: "Son günlerde sıkça gündem olan ve bununla beraber bizlerin de itham edildiği bir konu olan boğulma vakalarıdır. Bu sene diğer senelere kıyasen daha fazla boğulma olayı gerçekleşti. Allah için hepimiz üzülüyoruz ve üzgünüz. Sonunda sönen her bir hayat bizim de yavrumuz sayılır. Bu şehrin her yerinde meydana gelen olumsuzluklardan belediye sorumlu değildir. Her bir işin ve alanın farklı sorumluları vardır veya belediyenin sorumluluk alanları vardır.

"İki tane plajımız var"
Boğulma vakaları denizde gerçekleştiği için Karadeniz sahilinin tamamından sorumlu bir kurum değiliz. Bizler insanların yüzme imkânı bulabileceği ve yasaların ön gördüğü kontrollü alanlar sağlıyoruz. Bu alanlarda yasaların ön gördüğü gerekli tedbirleri alıyoruz ve buralardaki insanları takip ve kontrol bizim yetkimizdedir. Fatsa'da bizim sorumlu olduğumuz iki tane plajımız var. Birincisi Demas ikincisi ise Çamlık'taki aile plajımızdır. Buralardaki denizlerde sınır belirten dubalarımız ve ikaz levhalarımız mevcut. Bunun yanı sıra her plajımızda cankurtaranlarımız var. Şehrin bir ucundan bir ucuna olan sahillerimizde bizlerin cankurtaranı yoktur ve böyle bir sorumluluğumuz da yoktur. Dolayısıyla bizim kontrolümüzde olmayan plajlarda meydana gelen boğulmalar olmuştur. Hatta aileler gözden ırak olma adına buralara gitmektedirler. Özellikle mütedeyyin ailelerimiz buraları tercih etmektedirler. Biz bu insanlar rahat bir şekilde denize giremediği için Fatsa'ya aile havuzu yaptık ama yazın insanlarımız denizi tercih ediyor. Vatandaşlarımız bizlerin sorumluluğunda olan kontrollü alanları tercih etsinler. Rabbim hayatını kaybedenlere rahmet, ailelerine sabır versin. Vatandaşlarımızı kontrolsüz alanlarda kendilerine güvenerek denize girmemesi konusunda bir kez daha uyarmak isterim."

"Gereken tedbirleri alacağız"
Fatsa Belediyesi'nin içinde bulunduğu maddi durumun nedenlerini açıklayan Anlayan: "Son 3 ayın belediye açısından gündemi, Büyükşehir ve bununla birlikte Fatsa Belediyesinin düştüğü durumdur. Vatandaşın ifadesine göre karşımızda maaşını ödeyemeyen batmış ve bitmiş bir belediye olduğu iddia ediliyor. Büyükşehri hepimiz çok istedik ve bununla ilgili olarak çok ciddi çalışmalar yaparak kamuoyu oluşturduk. Vatandaşa hizmetlerimizin daha iyi olacağını anlattık ve inandırdık. Biz de buna inandık. Altını çizerek söylüyorum, büyükşehir uzun vadede hem Ordu'ya hem de Fatsa'mıza daha fazla hizmet ve yatırımı sağlayacak bir yeni oluşumdur. Ama yeni başlamış olması itibarıyla, belediyenin bir geçiş dönemi yaşamasından dolayı ciddi sıkıntılar vardır ve şu anda bu sıkıntılarla uğraşıyoruz. Bir yandan yeni sisteme adapte olabilmek için birimlerimizi ve bütçemizi buna göre oluşturmaya çalışıyoruz. Bir yandan da bizim kendi adına yapabileceğimiz tedbirleri alamaya çalışıyoruz. Uzun vadede eksik olup alınması gereken tedbirleri de Büyükşehir Belediye Başkanımızla gerekse de Başbakanımızla paylaşarak onların yapması gerekenleri de onlara paylaşıyoruz. Dolayısıyla her koldan bir çalışma var" dedi.

"Daha fazla hizmet olacak"
Büyükşehir sistemi oturana dek sıkıntılar yaşanacağını da sözlerine ekleyen Başkanımız Anlayan: "3 ay oldu ve bizler bu sıkıntıları niye yaşıyoruz, neden büyükşehir olduk gibi değerlendirmelerin kesinlikle konuşulmasını istemem. Bu sistem oturduğunda ve her şey bu sisteme rahatça adapte olduğunda 5 yıllık dönem sonunda arkamıza dönüp baktığımız zaman ben inanıyorum ki, Ordu diğer dönemlere kıyasla daha fazla hizmet ve yatırımı alacaktır. Bizler bu düzene ayak uydurana kadar ve alışana kadar bir takım sıkıntılar yaşıyoruz ve yaşayacağız. Bu sıkıntıların ilk 3 ayı vardı. Bunun ikinci üç ayı sonunda yine kapsamlı olarak bu konuyu konuşacağız ve değerlendireceğiz. En son olarak 6 ay sonra da son bir değerlendirme yaparak arkamıza bakacağız" şeklinde ifadelerde bulundu.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.