BAŞKANIMIZ ANLAYAN GÜNDEMDEKİ KONULARI DEĞERLENDİRDİ
09.12.2014

Fatsa Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konularla ilgili açıklamalarda bulundu. Başkanımız Anlayan, Büyükşehir, asfalt harcamaları, yeni beledisi, mülklerin satışları konusunda önemli açıklamalar yaptı.
Büyükşehir olmaktan memnun olduğunu bir kez daha yineleyen Fatsa Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan Ordu’nun büyükşehir olması için en fazla destek verenlerden biri olduğunu belirterek, “Büyükşehir olduğumuzda daha fazla hizmet ve yatırımın şehrimize daha fazla geleceğini ifade ederek ve buna inanarak bu çalışmayı yapıp 1 Nisan 2014 tarihinden itibaren fiilen ve resmen Büyükşehir olmanın mutluluğunu yaşadığımızı paylaşmıştık. Bugün geldiğimiz süreçte de yürekten inanarak ifade ediyorum bütün yanlış algılamalara ve ortaya çıkan kısmi karamsarlıklar için diyorum ki kimse karamsar olmasın biz aynı umut ve aynı heyecanla büyükşehir olmanın çok büyük bir fırsat olduğunu Ordu için büyük bir nimet olduğunu sonuçta Ordumuz ve Fatsa’mız da bu nimetten bir önceki döneme kıyasla çok fazla hizmet ve yatırım olarak bundan kesinlikle karlı çıkacağını yürekten inanarak ifade ediyorum, o yüzden bir geçiş dönemi süresince yaşanan kısmi sıkıntılardan dolayı kimse asla böyle bir karamsarlığa kapılmasın asla böyle bir karamsar hava oluşturmasın sonuçta bu bir geçiş sürecidir. Büyükşehir olmanın mutlaka idari bir süreç olacaktır zaten belki bu 6 ay sürecek diye beklerken belki bir sene sürecek sonuçta bu süreç geçecek ve bitecek. Nihayetinde biz büyükşehir 1 yıllığına 5 yıllığına olmadık bundan sonra artık biz büyükşehiriz dolayısıyla bu sistem tamamen oturduğunda kadrolar birimler tamamen yerleştiğinde her birim ekibine ve bütçesine hakim olduğunda planlı ve programlı yaptığında harekete geçtiğinde hizmet ve yatırımlar çok daha fazla olacaktır. Bu ilçe belediyesi imkanıyla bu büyükşehir belediyesi imkanıyla ve iktidar desteği imkanıyla kesinlikle daha fazla olacak dolayısıyla herkes müsterih olsun. Büyükşehir bizim için çok büyük bir fırsattır, Ordu ilimiz bu fırsatı değerlendirmiş inşallah karlı çıkacak bizde büyükşehir olduktan sonra Fatsa Belediyesi olarak kendi ekibimizle kendi imkanlarımızla hem bu yeni şartlara göre ekiplerimizi ve sistemimizi yeniden kurma sürecine girdik hem de kendi mali tablomuzla beraber kendi kaynaklarımızı nerelerden üreterek artırabilirizin arayışına girdik. Bütün yeni büyükşehirler geçiş dönemi sıkıntılarını yaşıyor doğum sancısı diyelim buna şiddetini bu kadar beklemiyorduk ama belki 6 ayda idari yapılanmayı tamamlar diye düşünüyorduk şartlar bunu 6 ay değil de bir yıl belki zaman alacak ama buna rağmen bir sene hep kötü olacağı manasına gelmez. Başlangıçtan itibaren her geçen gün daha iyiye giden bir şart var. 2015 yılı sonunda daha iyi yatırım yapan bir belediye durumuna ilçe belediyelerinde gelir. Büyükşehir fonksiyonu hükümetten destek almak adına çok daha etkili olacağı kanaatindeyim bu da çok önemlidir.” dedi.

“ESKİ BÜTÇE AYNEN DEVAM ETSEYDİ BU SIKINTILARI YAŞAMAZDIK”
Fatsa Belediyesi bir hesapsız borçlanma ile borç batağına düştü, bir gecede belediyeyi batırdılar gibi ifadeler kullanıldığını duyduğunu belirten Fatsa Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan, “Tabi biz bu laflara tabi kısmen üzülüyoruz kısmen de gülüyoruz eğer bir belediye ya da bir işletme aynı şartlar devam ederken birden bu duruma düşseydi süreci iyi idare edemediğinizi söyleyebilirdim ama biz eski bütçelerimize göre yapmış olduğumuz borç yapılanmasına karşılık birden büyükşehir olmakla beraber gelirlerimiz yarı yarıya düşünce eski borçların büyük bir kısmı yasa gereği bizde kalınca ondan dolayı karşılaştığımız bir sıkıntı yaşıyoruz. Eski bütçe aynen devam etsin bu sıkıntıların hiçbirisi yok dolayısıyla bu ifadeyi kesinlikle kabul etmiyorum. Yanlış bir idare ile belediye bu duruma düşürüldü ifadesini kesinlikle kabul etmiyorum. Bizim büyükşehir olmadan önceki bütçemizi şu anda yaklaşık yarısını gerçekleştiriyoruz ama borcumuzun yaklaşık yüzde 70’i 80’i yine bizim üstümüzde. Bu birimlerle alakalı Fatsa Belediyesi ya da Büyükşehir Belediyesi ile alakalı değil. Birileri diyor ki Büyükşehir Belediyesi bu borcu alsın sonuçta Büyükşehir Belediyesi kanunla yönetilen bir belediye. O’ da bütçesini denkleştirmek zorundadır, o’ da yetkisi kapsamında çalışmaktadır. Büyükşehir Belediyesi yetkisi olmayan bir borcu alamaz, Fatsa Belediyesi’ de yetkisi olmayan bir borcu veremez. Büyükşehir Belediyesine biz kanunlar çerçevesinde hangi borçlar verilmesi gerekiyorsa zaten verdik ama şöyle bir şey var borç devirlerinde kanunlardaki esas şudur; en başta su kanalizasyon, itfaiye, otogar, mezbahane, hal ve ana yollar, büyük parklar, büyük meydanlar büyükşehir Belediyesinin diyor. Bu kalemler de ki borçları Büyükşehir Belediyesine verebiliyorsunuz diğer birimlerdeki borçları veremiyorsunuz. Bizim en büyük yatırımlarımız en başta yol sonra Spor Kompleksi ve Kültür Sarayı bizim borcumuzun büyük sebebi bu büyük yatırımlar. Şu algıyı ortadan kaldırmamız lazım. Büyükşehir Belediyesi istediğinden istediği borcu alıyor, istemediğinden almıyor şeklinde algıyı ortadan kaldırmamız lazım, Büyükşehir Belediye Başkanımız ile birlikte biz süreci ta başından beri yürütüyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanı kendi imkanları ile bu şehir için ne yapılması gerekiyorsa zaten yapıyor bundan sonra da yapacaktır.” diye konuştu.

“ASFALT HARCAMIZ 4 YILLIK BİR ÇALIŞMADAN İBARET”
Muhalefet partisi meclis üyelerinin asfalt yatırımı ile ilgili iddialarına da cevap veren Fatsa Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan, “MHP’li meclis üyeleri Fatsa Belediyesi'nin 2013 yılında asfalt harcaması 35 milyon TL demişler hatta bu 35 milyon TL nin 15 milyon TL sini gösteremiyorlar demişler. Tabi ben bu söylemlere gülüyorum, biz asla bir borç batağına girmiş değiliz biz eski bütçemize göre borçlanma yapmıştık şimdi bütçemiz de bir düşüş olduğu için alacak verecek dengesi elbette bozulmuştu ama biz bu sistemi düzeltmek adına çözüm üretmek adına hem kendi gelirlerini artırıcı tedbirler alıyoruz hem de ilave kaynaklar oluşturmaya çalışıyoruz. Devletten aldığımız payları da yükseltmek adına ciddi çalışmalar yapıyoruz. Asfaltın yanlış yatırım olduğunu söyleyen arkadaşlara benim söyleyeceğim şudur ben buna kesinlikle katılmıyorum. Bence asfalt Fatsa’daki en doğru yatırımdır bunu ben söylemiyorum bunu kapısına asfalt yaptığımız herkes söylüyor diğer yatırımlarında yanlış olduğunu söylüyorlar. Hangi yatırımdan borcumuz varsa onların da yanlış olduğunu söylüyorlar. Spor Kompleksinin, Kültür Sarayı'nın ben yanlış olduğunu söylüyorlar. Halbuki vatandaşlarımız buraları kullanırken kendileri söylüyorlar bu yatırımların çok iyi oldu diye. Asfalt, Spor Kompleksi, Kültür Sarayı, Sandal Sefası sadece bu 4 projenin çok isabetli yatırım olduğunu örnek olduğunu şuradan ispatlayabilirim. Şu anda Ordumuzun bütün ilçelerinde hatta Karadeniz'in birçok ilçesinde bizim bu yatırımlarımızı örnek bularak yapmaya çalışıyorlar. Bugün asfalt yatırımının yanlış olduğunu söyleyen birçok arkadaşım mahallelerde asfalt yapılırken bizim evin önünde asfalt yapmadan geçme diye yalvarıyordu. Bizim 2013 asfalt harcamamız 35 milyon TL diye hiçbir cümlemiz yoktur. Biz 2009 yılında asfalt şantiyesi yatırımına başladık, 2010 yılında asfalt şantiyesini kurarak asfalt üretmeye başladık. 2011-2012-2013 yıllarında 4 yıl boyunca asfalt yaptık ve serdik. Biz 4 yıl boyunca yapmış olduğumuz asfalt yolun toplam maliyetinin 35 milyon TL olduğunu söylüyoruz biz 2013 sonu itibariyle 35 milyon TL’ye yaklaşan bir asfalt harcaması yaptık diyoruz. Bu bütçeye baktığınızda tek kalemde 35 milyon TL asfalt harcaması değil bunun içerisinde asfalt adına o yolda yapılması gereken bütün masraflar vardır. Buna yolun alt yapısı, iyileştirmesi, temel sermesi, baks yapılması, köprü yapılması uçan, göçen yerlere taş duvarlar yapılması, asfalt yapmak için alınan fueloil bunlara dahildir, taşıma maliyeti, personel gideri ayrıdır, sıkıştırma maliyeti ayrıdır, enerji gideri ayrıdır. Bizim bu 4 yıllık harcamamız hem Sayıştay tarafından denetlenmektedir hem İçişleri Bakanlığı'ndan denetlenmektedir. Dolayısıyla olayın özeti budur tamamen bütçe ve ihale tekniği açısından farklı kalemler olduğu için tek kalemde asfaltın 35 milyon TL gözükmemesi budur dolayısıyla bu yanlış algılamayı ortadan kaldırmak lazım biz sadece sıcak asfalt yapmadık 40 kilometre kaplama asfalt yaptık.” şeklinde konuştu.

“GELİRLER MÜDÜRLÜĞÜ KURDUK”
Gelirleri artırmak adına kaynak konusunda çalışmalar yaptıklarını belirten Fatsa Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan, “Belediyemiz sonuçta yeni düzenle beraber gelirlerin düşmüş olması borç yükünün bu gelirlere göre üzerimize daha fazla kalmasından dolayı elbette ki çözüm üretmek bizim asli görevimizdir. Biz bu tabloya göre oturup ağlayacak değiliz dolayısıyla hem büyükşehir ile beraber bir çözüm odaklı hem hizmet odaklı çalışma başladı ve devam ediyor. Biz de kendi imkanlarımızla ne yapabilirizi çalışıyoruz 6 aydır. Bunun 2 yöntemi var. Bir tanesi nakit girdi sağlayacak bir kaynak üretmek bunun direk karşılığı mülktür, bu mülk arsa olabilir bu mülk bina olabilir, ikincisi de kendi öz gelirlerimizi diğer ilçelerimizde örnek olarak yeniden düzenleme. Yasal çerçeve içersinde çalışarak yeni bir gelir bütçesi oluşturduk. Bunların yansıması bütçemize 2015 yılında olacak. Biz şimdi bu yeni tarifeler meclisten onay alarak yürürlüğe koyduk bunun da daha sıkı takibi için bir Gelirler Müdürlüğü'ne tahsis ettik. Bu iş daha önce Muhasebe müdürlüğü tarafından yapılıyordu bu birimi Muhasebe Müdürlüğü’nden ayırdık bizzat Tahakkuk ve Tahsilat Şefliğini Gelirler Müdürlüğü başlığı altında ayrı bir birim olarak buluşturduk ki bu sistemi daha etkin çalıştıralım. Başına da şu anda vekaleten Yazı İşleri Müdürümüz Yusuf Başta olacak. Yusuf bey'in Yazı İşleri Müdürlüğü devam edecek.

“İŞHANINDAN 6 MİLYON 131 BİN TL KASAMIZA PARA GİRDİ”
Kaynak üretmekteki bahsedilen konunun mülkler olduğunu söyleyen Başkanımız Anlayan, “Mülkler her zaman belediyelerin yetkisinde ve çalışma kapsamında olan bizim 10 senedir programımıza almadığımız şeylerdir ama biz bu süreçte bunu hayata zaten geçirdik geçiriyoruz dolayısıyla satılabilir ne kadar ne kadar mülkümüz varsa yani birileri diyor ya Fatsa’yı satıyor ben buna burnumu çevirip bakmam bile yani Fatsa’yı satmak başka bir şey ama satılabilir ne kadar mülkümüz varsa satacağız. Bunu bu zamana kadar yatırım yapıp da üzerimize kalan borç yükünden öncelikle kurtulmak için ve bu sebeple satılabilir 10 senedir imar uygulamalarından çıkarttığımız ne kadar arsa varsa onları satışa çıkarttık. Her zaman gündem olan fakat bizim gündemimizde olmayan Belediye İşhanımızı satışa çıkarttık. Şu ana kadar 3 tane arsa satmışız bu arsalardan 635 bin TL gelir elde etmişiz, iş merkezimizden 11 tane bağımsız bölüm satmışız bunlardan 6 tanesi zemin kattaki işyerleri bir tanesi asma kattaki çay ocağı 3 tanesi de birinci kattaki ofisler olmak üzere toplam 5 milyon 496 bin TL oradan gelir elde etmişiz. İşhanı ve arsalardan 6 milyon 131 bin TL kasamıza para girmiştir bunu da geçmiş borçlarımızı ödemeye bundan sonraki mülk satışlarımızda da önceliğimiz kalan geçmiş borçlarımızı ödemeye dönük olacak. Bundan sonra yine üst katlardaki ofislerimizin satış ihaleleri var. Belediye işhanımızda üst katlarda kiracılarmız var bundan sonra onları orada o fiyatlara tutmayacağız çünkü yeni kiralama değerimiz çok yükseldiği için artık bunlar emsal oldu, belki onlara çıkın diyeceğiz biz kullanıyoruz diyeceğiz ya da onlara burayı alın diyeceğiz. Biz geçmiş yıllarda yeni bir belediye binası yapmak fikri projemiz de vardı ama öncelikleri diğer yatırımlara verdiğimiz için öncelik tutmamıştık ama bu dönem bir belediye binası yapacağız. Daha önce planladığımız gibi belediye binamızın otogara değil çünkü otogar Büyükşehir'e geçti. PTT binasının olduğu yere yapacağız. Şu anda yeni belediye binası ile ilgili proje çalışmasına başladık. Mevcut binamız eski olduğu için ve orijinal bir belediye binası gibi yapılmadığı için hep yenilemeyi düşünmüştük. Bundan vazgeçmiş değiliz, büyükşehire giden birimler zaten dışarıdaydı. Birileri ilçe belediyesinin işi kalmamış gibi konuşuyor ne gerek var yeni belediye binası ne diyorlar. Bize ana yollar hariç bütün mahalle yolları kaldı. Bizim eskiden imar planında yol ağımız 250 kilometreydi şimdi yol ağımız 1500 kilometre, nerede işimiz kalmadı. Bütün bu yol ağına bakacak ekipler yine hep burada olmak zorunda. Temizlik işini 13 mahallemizde yapıyorduk, şimdi temizliği 79 mahallemizde yapacağız. Biz bütün mahallelerin imar planına da bakacağız, iş yükümüz arttı. Yazı İşleri Müdürlüğümüz, İnsan Kaynakları Müdürlüğü, Muhasebe Müdürlüğümüz, Tahsilat Tahakkuk Şefliği, Fen İşleri Müdürlüğümüz, İmar İşleri, Zabıta Müdürlüğü devam ediyor dolayısıyla idari manada bu belediyenin daha uzun yıllar hizmet etmesi için yenilenmesi gerekiyor.

“YENİ BELEDİYE BİNASI ZATEN PROJEMİZDE VARDI”
Yeni belediye binasını yapmak için cebimizden bir kuruş para harcamayacağız diyen Fatsa Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan, “Aksine para kazanacağız yani müteahhitlik yapacağız. Yeni belediye binamızın projesini 3 boyutlu şekilde bir ay içersinde kamuoyuna göstereceğim yeni projede alan geniş olduğu için belediye binamız bağımsız olmakla beraber zemin katta mağazalarımız olacak, bağımsız işyerlerimiz olacak, birinci katta da bağımsız ofislerimiz olacak ama bunlar belediye binamızdan ayrı ve kopuk olacak. Bir cephede belediye binası bağımsız diğer cephelerde birbirini görmeyen işyerleri olacak. Yeni belediye binamızdan işyeri almak isteyenleri bugünden duyuruyoruz orada 12 tane mağazamız olacak birinci katta da 12 tane ofislerimiz olacak. Bu işyerlerinden ofislerde elde edeceğimiz gelirlerle hem belediye binamızı yapacağız hem de Fatsa Belediyesi'nin kasasına para girecek biz bu sebeple şu anda yeni belediye binası projesine hız verdik. Yeni binamızı Selçuklu Mimarisinden bir bina düşünüyoruz. Yeni belediye binasını yaptıktan sonra zaten mevcut binamız boşa çıkacaktı. Belediye binası başladıktan sonra bitimini beklemeden bir kaynak üretmek adına bir beyin jimnastiği yapıyoruz. Şu anda netleştirdiğimiz bir şey yok yalnızca üzerinde çalışıyoruz. Biz yeni binaya başladığımız andan itibaren burada bir süreç başlayacak. Mevcut binamızı hangi tarzda satarız diye beyin jimnastiği yapıyoruz. Mevcut binamız için şöyle bir alternatif var. Birincisi tek tek satmak, ikincisi tek kalemde satmak. Burada tek tek satmakta ki bir olumsuzluğu görüyoruz çünkü buranın zemin katındaki dükkanlar bir dükkan vasfında değil dolayısıyla burayı tek tek sattığımızda zarar ederiz o sebeple tek tek satmayı düşünmüyoruz o zaman iki ihtimal kalıyor birincisi tek kalemde mi satalım alan kişi yapsın, ya da ayrı ayrı mı satalım. Eğer tek kalemde satabileceğimiz bir değere göre bilirsek hiç uğraşmadan yeni belediye binası bitene kadar içerisinde kiracı kalmak şartıyla tek kalemde satmak önceliğimiz ama tek kalemde satmak için uygun fiyat göremedik o zaman 2 yıl sonrasını bekleyeceğiz, kiraya çıkacağız, inşaatı yıkacağız burası öbür binaya göre daha küçük inşaat olduğu için burayı daha hızlı sürede yaparak 2015 yılında biz burayı yıkarız yaparız ve satarız. Eğer ikinci yolu seçmek durumunda kalırsak o zaman kiraya çıkacağız bizim şu anda kira için anlaştığımız hiçbir yer yok ama baktıklarımız görüştüklerimiz var.” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE ÖNEMLİ GELİŞMELER VAR
Kentsel dönüşümle ilgili önemli gelişmelerin olduğunu ifade eden Başkanımız Anlayan, “Fatsa’nın en önemli projesi Cumhuriyet Meydanı ve Harikalar Diyarı projesiydi. Şu anda Kentsel dönüşümle ilgili çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor bununla ilgili çok ciddi mesafe kaydettik. Cumhuriyet meydanında Kentsel dönüşüm kapsamına aldırdık Şehircilik Bakanlığında. Harikalar Diyarını stat bölgesi ile birlikte tamamen Kentsel dönüşüm kapsamına aldırdık. Bunlar Enver bey'in girişimleriyle oldu. Cumhuriyet Meydanı'nı 2015 yılının baharında yıkma aşamasına geleceğiz bunlar Büyükşehir'in vesilesi ile harekete geçen şeyler dolayısıyla Büyükşehir Belediyesi bizim için bir fırsattır. 5 yıl sonra geriye dönüp baktığımızda gerçekten iyi ki Büyükşehir olmuşuz diyeceğiz, bundan asla şüphem yok.” şeklinde konuştu.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.