BAŞKAN VERGİ DAİRESİ MENSUPLARINI AĞIRLADI
26.02.2013

24.Vergi Haftası kutlamaları çerçevesinde Vergi Dairesi Müdürü Cihan Sarı, personeller ve mali müşavirler ile birlikte Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan’ı makamında ziyaret ettiler.

Ziyarette ilk konuşmayı yapan Fatsa Vergi Dairesi Müdürü Cihan Sarı bu haftada verginin tabana yayılması, mükelleflerin vergiye gönüllü uyum sağlaması amacıyla bir dizi etkinlikler düzenlediklerini belirterek, “Bu anlamda da Kaymakamlığımızı arkadaşlarımla birlikte, mali müşavir arkadaşlarımızla birlikte ziyaret etmeye geldik. Bu haftanın ülkemize, milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Tahsilât oranı yüzde 97,85. Bu anlamda da Türkiye’de çok ender rastlanan bir oran. Gerçekten 2012 yılında tahsilat oranımız oldukça yüksek ancak daha önceki yıllardan kalan borç stoku olması nedeniyle yine toplamda vergi değerlerinin yüzde 68-70 gibi diğer gecikme zammı ile beraber yüzde 60 gibi bir puana ulaştırdık. 2011 yılı cari dönem 90, 2012 yılı 98 gibi bir rakama ulaştık. Burada gerçekten 500 vergi dairesi varsa 5-6 vergi dairesinde çıkabilecek bir orana ulaştık. 2012 yılı 1 Ocak-31 Aralık döneminde 55 milyona yakın bir tahakkukumuz var. Bu tahakkukunun yüzde 98’ini biz tahsil ettik. Buda işte 53-54 gibi tam rakamlarda belki ufak bir oynama olabilir. Toplamda da bizim işte yüzde 25 kalem T bilgisi diyoruz orada tüm vergiler ayrıntılı tahsilat bazında gösteriliyor. Vergi gelirleri 92 milyon küsüratı da var. Tahsilatı da 63 milyon gibi bir rakam. Dolayısıyla bu rakamda toplamda yüzde 68’lere falan yaklaşıyor. Vergi dışı gelirlerde var, onlarla birlikte de yüzde 18 milyon falan bununda işte 69-70 milyonunu biz tahsil ettik. Bizim gelir idaresi başkanlığı defterdarlıklara ve vergi dairesi başkanlıklarına 3’er aylık dönemlerinde bir hedef veriyor o hedefi de biz daire olarak tutturduk. Ordu Defterdarlığı da defterdarlık ortalamasının üzerine çıktı. Ordu’da 4 vergi dairesi var bu 4 vergi dairesinin içerisinde de bugünkü istatistiklere göre Fatsa Vergi Dairesi birinci sırada” dedi.

HİZMETLERİMİZİN KAYNAĞI VERGİ

Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan ise Vergi Dairesi mensuplarını ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduklarını belirterek, “Ülkemizde yapılan bütün hizmetler toplanan vergi paraları ile yapılıyor. Bu bakımdan Vergi Dairesi gibi kurumlar en büyük katkıyı sağlayan kurumlar. Vatandaşlarımız bizden hizmet yaparken kaynak sormuyor fakat bunun kaynağı vergi. O sebeple bizler vergi tahsilatının en üst seviyede olmasını istiyoruz. Biz de ona göre hizmetleri adilhane bir şekilde yazmaya gayret gösteriyoruz. Ben bütün vergi mensuplarının emeklerine teşekkür ediyorum. İnşallah bütün vergiler kuruşuna kadar en adil bir şekilde hizmet olarak dağıtılmaya devam edecektir.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.