BAŞKAN KİBAR MANTAR ÜRETİM TESİSİNİ GEZDİ
09.11.2020

HOBİ İLE BAŞLAYARAK KURULAN TESİSTE YILDA 90 TON MANTAR ÜRETİLİYOR

 Fatsa Ilıca mahallesinde girişimci Murat Akman ve Hülya Coşkun isimli iki arkadaş hobi olarak başladıkları istiridye ve kültür mantarı yetiştiriciliğini büyüterek yılda 90

ton üreten bir tesis haline getirdi.

İki girişimciyi üretim yaptıkları tesiste ziyaret eden ziraat kökenli Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, Üreticinin yanında olduklarını belirterek, “ Alternatif tarım ürünlerinin yetiştirilmesini desteklerini ifade etti.

“MANTAR İHTİYACINI GÖRDÜK VE ÜRETMEYE BAŞLADIK

Kültür ve istiridye mantarının bu bölgede üretilmeyen mahsül olduğunu söyleyen üretici Murat Akman, “Bizim bölgemiz rutubetli bir yer olduğu için sadece fındığa endeskli bir üreticilik vardı. Hülya Hanım’ın eşi biz restorantta çalışırken kültür ve istiridye mantarı ihtiyacının olduğunu gördük .Ben hobi olarak kültür mantarı yetiştirmiştim. Arkadaşımın eşi Hülya hanım da toplamaya gelmişti. Burada konuşurken kültür mantarı ile birlikte istiridye mantarı üretimini büyütmeye karar verdik. Komposu da dışarıdan alıyoruz. Nemini, suyunu ve havasını ayarlayarak üretim yapıyoruz. Ortağım, Hülya hanım üretimini yapıyor ben de satış pazarlama olarak görev yapıyorum” dedi.

“ÜRETİCİ OLMAKTAN MUTLUYUM”

Hülya Coşkun ise önceden restaurantta kahvaltı bölümünde çalıştığını ifade ederek, “Ortağım Murat beyin kültür mantarı çiftliğine gittiğimde işin başında birisi olması gerektiğini düşündüm. Birlikte karar verdik ve üretimi büyütmeye düşündük. Ben restorandan ayrıldım. Üretici olmaktan mutluyum. Mantar üretiminin başında yer alıyorum ve sabahtan akşama kadar günüm burada geçiyor” diye konuştu.

“ARKADAŞLIKTAN GÜZEL BİR ORTAKLIK ORTAYA ÇIKMIŞ”

Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar ise yaptığı açıklamada, “Kültür mantarı alternatif ürün yetiştirme anlamında bölgemizde örnek gösterilebilecek bir ürün. Ben de üreticilerimizin mantar hasat etkinliğine katılmış oldum. Murat bey ve Hülya hanım iki ortak olarak aynı işyerinde çalışırken böyle bir fikir oluşturmuşlar. İşin pazarlama ayağını Murat bey üstlenmiş üretim bölümünde Hülya hanım yer almış. Ortaya çıkan bu güzel çalışmayı görünce fazlasıyla mutlu olduk . Bu bağlamda üreticilerimize destekleme noktasında neler yapabiliriz diyerek hem alanımızı ziyaret edelim hem de hasat etkinliğimize katılalım istedik. Fındık tarımının yoğun olduğu bir bölgede yaşıyoruz. Doğal olarak alternatif tarım ürünlerinin yetiştirilmesine yönelik desteklerimiz aralıksız bir şekilde devam edecek. Bu bağlamda buradaki işletmemize her türlü desteği vereceğimizin sözünü veriyorum. Burada hasat edilen mantarlar ilçemizdeki yerel marketlerimizde satışa sunulacak. Vatandaşlarımızda taze olarak kültür mantarını yeme imkanı bulacaklar. Bölgemizde üretilen kültür mantarı ile ilgili şu anda talebi yetiştirememe gibi bir durum söz konusu. Tecrübe kazandıkça ürün verimliliğinin arttığını görüyoruz. Çiftçilerimiz tecrübe kazandıkça bir sonraki üretimde daha ileri bir noktaya gidecektir. Girişimci ruhuyla emeği kazanca dönüştüren kardeşlerimizi tebrik ediyor; ilk hasatlarının bereketinin bolluk ve hayırlı kazançlara vesile olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

 

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.