BAŞKAN ANLAYAN;“FATSA’DA DOĞALGAZIN MEŞALESİ BU YIL YANACAK”
16.04.2013

Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, Fatsa’da 30 yıl boyunca dağıtım faaliyetlerini yürütmek üzere lisans alan AKSA Ordu Giresun Doğalgaz Dağıtım A.Ş. yetkililerini, Fatsa’ya davet ederek bilgi aldı.

Başkan Anlayan, firma yetkilileri ile birlikte yaptığı açıklamada, Doğalgazın meşalesinin bu yıl içerisinde yanacağını belirterek, evkaf mahallesindeki alt yapı çalışmalarının önümüzdeki Mayıs ayı içerisinde başlayacağını ve hatta Dolunaydan Devlet Hastanesine kadar olan güzergahta evlere dağıtım işleminin başlayabileceğini söyledi.

“TAAHHÜT ETTİK, YAPACAĞIZ”
Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan yaptığı açıklamada doğalgaz projesinin gecikme nedeninin istimlak çalışmalarında meydana gelen aksamadan kaynaklandığını belirterek; “Vatandaşlarımız bizlerin de taahhüdü ile haklı olarak doğalgazı bekliyor ve soruyorlar. Bizler kendi yetkimizle yapmış olduğumuz hizmetlerle beraber, iktidarımız ve hükümetimiz ile beraber büyük yatırımları takip ediyoruz, yerelin ihtiyacına cevap verebilecek şekilde. O yüzden doğalgazı biz de takip ediyoruz ve vatandaşlarımıza taahhüt ettik. Bu kapsamda zaten çalışmalar başlamış ve son hale gelmişti. Artık iş şehir içi dağıtıma kalmıştı. Aslında geçen sene bu çalışma başlayacaktı fakat Samsun’dan gelen ana hattın şehir şebekesiyle birleştiği nokta da ki istasyon yapılacak olan yerde bir istimlak soru olması sebebiyle başlayamadı. Artık geçtiğimiz Aralık ayında bu istimlak süreci tamamlandı. Şuan da orada bir mülkiyet sorunu söz konusu değil. Hem Mayıs ayı itibariyle istasyon çalışması başlayacak, hem de inşallah istasyon Dolunay mahallesinde olduğu için, istasyonun olduğu yerden Devlet Hastanesine kadar yapımı ve bu güzergâhtaki konutlarında doğalgaz alma işlemi inşallah bu sene sonunda son bulmuş olacak. Yani Fatsa bu yılın sonunda doğalgazına birinci etap da kavuşmuş olacak.

“HEPSİ BİTMEYECEK AMA…”
Elbette ki Fatsa büyük, 1 sene içerisinde hepsi bitmeyecek ama belli bir program çerçevesinde artık ara vermeksizin çalışmalar devam edecek. Ve Fatsa’nın tamamı doğalgazla buluşmuş olacak. Bu bizi heyecanlandırıyor. Ama gözüken o ki önümüzde olağanüstü bir gelişme olmadığı takdirde, normal şartlarda bir engel gözükmüyor. Bir defa daha söylüyorum, işte burada firma yetkilileri ile beraber vatandaşlarımızla bu konuyu paylaşıyoruz. Şuan da önümüzde bir engel gözükmeyip, Mayıs ayında fiilen çalışmaya başlayacaklar ve birinci etap da döşediği hat boyunca konutlarımıza doğalgazı vermiş olacaklar. İnşallah hattın ucunda da, devlet hastanesinin orada da gazı beraber yakmış olacağız. Süreç biraz uzadı fakat bu çok ciddi ve büyük bir yatırımdır. Fatsa için de çok büyük bir yatırımdır. Gecikmiş olsa bile bu sene başlıyor olması bizleri mutlu ediyor. Ben şimdiden Fatsa’mıza hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

"KAZI ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR"
Konu ile ilgili düzenlenen toplantıda konuşan AKSA Ordu Giresun Doğalgaz Dağıtım A.Ş. Bölge Müdürü Doğan Gürler ise; ” Şirketimiz Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan Ordu, Ünye, Fatsa, Çarşamba, Giresun ve Terme şehirlerinden oluşan dağıtım bölgesinde 30 yıl boyunca dağıtım faaliyetlerini yürütmek üzere lisans almıştır. Bu çerçevede 2008 yılında BOTAŞ’ın gaz arzını sağladığı Ordu ilinde çalışmalarımızı başlattık. Ancak Fatsa’da BOTAŞ’ın gaz arzını sağlaması ne yazık ki gecikti. Bu gecikmeden sonra, biz de geçen sene çalışmalarımıza start verdik. BOTAŞ’ın istasyonunun yanına Fatsa ilçesine 30 yıl boyunca gaz arzını sağlayacak basınç düşürme ve ölçüm istasyonu kurmamız gerekliydi. Orada da ne yazık ki kamulaştırma işlemleri ile ilgili sürecimiz uzadı. Ancak onu da 1-2 ay öncesinde tamamladık. Şimdi gerekli yüklenici firmalar ile de sözleşmelerimizi yaptık. Nasip olursa Mayıs ayı içerisinde Evkaf mahallesinde alt yapı kazı çalışmalarımızı başlatacağız. Amacımız da yılsonuna doğru belli bölgelerde gaz arzını sağlamak. İnşallah Belediye Başkanımızın da yardımlarıyla, destekleriyle bu sene Fatsa’da doğalgazın meşalesini yakmış olacağız” dedi.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.