BAŞKAN ANLAYAN YALIKÖY’DE BÜYÜK ŞEHİRİ ANLATTI
01.05.2013

Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, , Ak Parti İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Fatsa Ak Parti Belediye Meclis Üyeleri, Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı İbrahim Eroğluyla beraber Yalıköy Beldesini ziyaret ettiler.Başkan Anlayan'ı Yalıköy Belediye Başkanı Tahsin Karamustafa , Yalıköy Ak Parti Belde Başkanı Sebahattin Aydın ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Belde Belediye Meclis Üyeleri, Belde Mahalle Muhtarları ve yoğun bir kalabalık karşıladı.

Yalıköylülere Büyükşehir’i anlatan Başkan Anlayan, Yalıköy Beldesi merkezinde bulunan esnafları tek tek gezerek vatandaşlarla bir süre sohbet etti.

Başkan Anlayan Esnaf ziyareti sonrası Yalıköy Belediye Başkanı Tahsin Kara Mustafa’yı makamında ziyaret ederek nazik karşılamalarından dolayı teşekkür etti.

"Yalıköy Beldesi, Fatsa Belediyesi'nden ve Büyükşehir Belediyesi'nden hizmet almaya devam edecek"

Ordu'nun Büyükşehir olmasıyla ilgili konuşma yapan Başkan Anlayan; "Fatsa'da hep beraber yaşıyoruz. Fatsa'nın Beldesi olmakla beraber yine iç içeyiz. Ben biliyorum birçok Yalıköylü hemşerimiz fiilen Fatsa'da yaşıyor. Zaten çoğu kişide her gün Fatsa'ya gidip geliyor. Hepimiz birbirimizi tanıyan kişileriz ama bu yeni yasayla tabi ki yeni bir süreç başladı. Artık Ordu Büyükşehir oluyor, bu kapsamda da ilçelerin sınırları belli oluyor ve Ordu Büyükşehir olarak da bütün vilayet sınırlarını kapsayan bir şekle büründü. Artık beldelerimizde köylerimizde ilçelerin ve Büyükşehir'in bir mahallesi olacak. Yalıköy de bu bağlamda önümüzdeki seçimle beraber Fatsa’mızın Mahallesi olacak ve belediye olarak gerek Fatsa Belediyesi'nden gerekse Büyükşehir'den hizmet almaya devam edecek" dedi.

"Büyükşehir Yasasıyla Büyükşehir Belediyesi'nin bütçesi daha fazla olacak"

Vatandaşların Beldelerin kapanmasıyla ilgili tedirginlikleri olduğunu ifade eden Başkan Anlayan; "Beldeler kapatılıyor köye dönüştürülüyor diye bir algı oluşsun istemiyoruz çünkü beldeler kapatılmıyor bu çok önemli, özellikle biz burada Belde Belediye sınırları içerisinde olduğumuz için Büyükşehir yasası kapsamında her taraf Büyükşehir'e bağlı oluyor. Bu kapsamda artık belde ve köy diye bir şey kalmayacak, İlçe Belediyeler olacak ve bunun başında Büyükşehir Belediyesi olacak. İlçe Belediyelerde imkanları Belde Belediyeleri imkanlarıyla kıyaslanamayacak kadar çok olan Belediyeler. Tabi buda hizmetin daha çok yapılacağı anlamına geliyor. Zaten Hükümetimizin bu yasayı çıkarmakla ilgili gayesi bu . Büyükşehir yasasıyla Büyükşehir Belediyesi'nin bütçesi daha fazla olacak ve her taraftan hem İlçe Belediyesi'nden hem de Büyükşehir Belediyesi'nden hizmet gidecek."

"Büyükşehir Belediyesi'nin görevleri bellidir, İlçe Belediyesi'nin görevleri bellidir"

Belde Belediyesi Statüsü'nün sona erdiğini ifade eden Başkan Anlayan;" Yalıköy Belediyesi diye bir şey olmayacak ama artık burası Fatsa'nın mahallesi olacak ve şuanda hizmeti nasıl alıyorsanız o zamanda Belde Belediyesi'nden değil de İlçe Belediyesi'nden bu hizmeti alacaksınız ve talep edeceksiniz. Aynı zamanda da Büyükşehir Belediye Başkanından bu hizmeti alacak ve talep edeceksiniz. Peki ilçe Belediyesi ne yapacak?, Büyükşehir Belediyesi ne yapacak? Her ikisinin de sorumluluk alanı farklı yani ikisi de aynı anda aynı işi yapmayacak, birbirleriyle çekişmeyecek. Büyükşehir Belediyesinin görevleri bellidir, İlçe Belediyesinin görevleri bellidir."

"Büyükşehir olunca ekstra katkılar oluyor ve bütçe artıyor"

İller Bankasından kaynakları nüfusa göre aldıklarını belirten Başkan Anlayan;" Beldelerin nüfusu da az olduğu için buralar hizmet yapmaya yetmiyor. Peki, nüfusa göre verilmesin ekstra paralar verilsin denildiği zaman nüfusu az olan diğer yerlerde diyecek ki benim payım düşüyor benim payımı düşürme diyecek. Bu sebeple ana kriter nüfustur. Büyükşehir olunca ekstra katkılar oluyor ve bütçe artıyor. Beldelerimiz nüfusu az olunca ona göre de pay aldıkları için hizmet yapamıyorlar. Burada asla Belde Belediye Başkanına bir mazeret bulmuyoruz çünkü tüm Belde Belediye Başkanlarımız bir yokluk içinde hizmet vermeye çalışıyor bu bakımdan onları kutlamak lazım" dedi.

Ziyaretlerinden dolayı Başkan Anlayan teşekkür eden Yalıköy Belediye Başkanı Tahsin Karamustafa;” Yalıköy olarak kısıtlı imkanlarla hizmet etmeye çalışıyoruz. İnşallah Beldemiz için bu iş hayırlı olacaktır. Yalıköy Beldesi Fatsa’ya yakınlık anlamında ve coğrafi yapısı olarak hizmetin kolay ulaşabileceği bir belde. Özellikle Turizm ve Balıkçılık açısından Yalıköy gelecek de Fatsa’nın ve bölgenin cazibe merkezi olacaktır. Ben Başkan Anlayan a tekrar Beldemizi ziyaret ettiği için teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Anlayan daha sonra Belediye çıkışı Yalıköy Limanına giderek Ağ tamiratı yapan balıkçılarla da sohbet etti ve balıkçılara önümüzdeki balık sezonunda bir akşam büyük bir tekneyle Denize açılarak balık avlama sözü verdi.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.