BAŞKAN ANLAYAN HİCRİ YILBAŞINI KUTLADI
04.11.2013

Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan Hicri Yılbaşı nedeniyle bir mesaj yayımladı. İslam aleminin Hicri Yılını kutlayan Başkan Anlayan, “Hicri Yılbaşı nedeniyle kutlama gecesi ihya edilmeli ve saygı gösterilmelidir” dedi.

Peygamber efendimizin Mekke’den Medineye hicreti esas alınarak Hz Ömer (ra) tarafından hicri takvim uygulaması başlatılmıştır. Peygamber efendimizin Mekke’den Medine’yehicreti sıradan bir göç değildir. Bu hicret karanlık bir çağa güneş gibi doğmuş veaydınlık bir çağın başlamasına vesile olmuştur. Peygamber efendimizin bu hicreti Kur’an-ı Kerimde övülmüştür bu yüzden depeygamber efendimizin bu kutlu yolculuğu, aydınlık çağın takvimi olarak Hz Ömer tarafından ilan edilmiştir.Muharrem ayı ise hicri birinci ay olarak kabul edilmiştir. Haram kılınmış ve hürmete layık anlamında olan muharrem ayının 10.ncu günü ise aşure günüdür.

Rahmeti ve bereketi bol olan böylesine güzel bir ay'a girmenin sevinci ve mutluluğu ile tüm hemşerilerimizin ve İslam âleminin Hicri Yılbaşı'nı tebrik eder, hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ederim

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.