BAŞKAN ANLAYAN ÇÖP PROJESİNİ ANLATTI
24.05.2012

Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan son günlerde gündem olan çöp meselesini, Kültür Sarayı’nda düzenlenen geniş katılımlı bir toplantıda teknik boyutlarıyla bir bir anlattı.

Hatipli Beldesi sınırlarına yapılması düşünülen Düzenli Çöp Depolama Alanı ile ilgili konuların konuşulup tartışıldığı toplantıya, ilçe ve belde belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve Hatiplili vatandaşlar katıldı.

Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan düzenli çöp depolama alanı ile ilgili bilgileri sinevizyon gösterisi eşliğinde detaylarıyla anlattı.

Çöpün sadece Fatsa’nın değil, dünyanın en önemli sorunu olduğunu belirten Başkan Anlayan, “Bu konuda çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Bu proje geri durmaması gereken, olmazsa olmaz bir proje… Bulduğumuz çöp alanı bölgemizde uygun olan tek yer… Çöp alanı fiziken uygun… Orman arazisi ve devlet arazisi… Büyüklük olarak 3 bin dönümün üzerinde… Orman, bize bu yeri tahsis etti. Yerleşim yerinden uzak bir yer. Hatipli merkezine 5-6 kilometre mesafede… Hatipli’deki en yakın yerleşim alanına da 2 kilometre mesafede… Üzerinde her hangi bir su kaynağı olmayan, proje kriterlerine en uygun yer” dedi.

Biz orada Evkaf Mahallesi’ndeki gibi vahşi depolama değil, düzenli depolama yapacağız” diyen Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, “Zemin killi bir zemin. Mutlaka arıtma tesisimiz olacak. Sürekli toprakla kapatılarak görsel ve koku kirliliği olmayacak. Kapatılan yerler sürekli üzeri yeşillendirilerek orman yapılacak ve akabinde mesire alanı yapılacak. Bu insanları rahatsız etmeyecek, istihdam da sağlayacak bir proje… Söylendiği gibi 5-10 kişinin çalışacağı değil ilk etapta 30 kişi istihdam sağlayacak bir proje… Bu sayı 40-50’yi de bulur. Burada Hatipli’nin insanları çalışır, o hassasiyet gösterilir. Hatipli’ye çöpü kamyonlar götürmeyecek. Çöpü su-hava sızdırmaz özel konteynırlarla götüreceğiz. Dolayısıyla giderken bir koku kirliliği de olmayacak” diye konuştu.

Haberin Görselleri

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.