BAŞBAKAN ERDOĞAN ORDU’DA
11.03.2009
Başbakan Recep Tayip Erdoğan, bugün Ordu İline geldi.Ordu da düzenlenen Meydan mitingine binler vatandaş katıldı. Ayrıca 29 Mart Yerel seçimlerinde Ak partiden Aday olan Belediye Başkan Adayları da bu programa katıldılar. Fatsa Belediye Başkanımız ve Ak parti Fatsa Belediye Başkan Adayımız Hüseyin Anlayan`da bu program içersinde yer alarak Başbakanımız R. Tayyip Erdoğan`la birlikte sahneden vatandaşları selamladı ve onlara sahneden karanfiller gönderdi. Başbakan Erdoğan Ordu`da yaptıkları hizmetleri kısaca anlattıktan sonra Türkiye siyaseti ve muhalefete mesajlar gönderdi.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a sert eleştirilerde bulundu. Erdoğan, Baykal’ın bazı yerlerden talimat aldığını belirterek, ” ‘Ergenekon’un avukatıyım’ diyen Baykal, Elmalı hazinelerini çalanların da avukatıydı” dedi.

Yerel seçimler öncesi 34. mitingini düzenlemek için Ordu’ya gelen AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı’nda Ordululara seslendi. Beraberinden eşi Emine Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Sağlık Bakanı Recep Akdağ Günay, AK Parti Genel Sekreteri İdris Naim Şahin, AK Parti Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, AK Parti Ordu Milletvekilleri, AK Parti Ordu Belediye Başkan Adayı Ayşe Bahar Çebi bulunan Başbakan Erdoğan, konuşmasında ana muhalefet Partisi CHP ve MHP’ye yüklendi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a sert eleştirilerde bulunan Erdoğan, 70 yaşına gelen Baykal’ın psikolojisinin bozulduğunu söyledi.

Konuşmasına Orduluların destek ve vefasına teşekkür etmekle başlayan Erdoğan, AK Parti’nin tek bayan Belediye Başkanı A.Bahar Çebi’yi çağrıştırarak, “29 Mart’tan itibaren tüm Türkiye baharın coşkusunu yaşayacak. Ancak asıl bahar Ordu’ya gelecek. Ordu baharın ak hizmetleriyle tanışacak. Uzmanlık alanımız olan Belediyecilikte Ordu’yu çok iyi yere taşıyacağız” diye konuştu.

Yerel ve genelde güçlü olunması halinde güzel hizmetlere imza atılacağını, son 6 yılda gerçekleştirdikleri hizmetlerle bunu ispat ettiklerini belirten Başbakan Erdoğan, Türkiye’yi çok farklı bir kulvara taşıdıklarını söyledi. Özellikle Türkiye’nin belini büken enflasyonun çift haneli rakamlardan tek haneli rakamlara düşürdüklerini vurgulayan Erdoğan, “Enflasyon bu ülkenin belini büküyordu. Enflasyon benim esnafımın, sanayicinin, çiftçinin belini büküyordu. Kaç tane hükümet göreve geldi. Esnafa yenik düşüp kaybolup gittiler. Çözüm AK Parti, çözüm bu milletin ta kendisidir dedik. Biz bu ülkeyi DSP, ANAP, MHP iktidarından aldık. Enflasyonu yüzde 30 ile aldık. Bugün ise yüzde 7.7. Ancak gelin bunu bu beyefendilere anlatın. Ben resmi rakamlarla konuşuyorum, hayallerle değil. Bu enflasyon belası benim Ayşe bacımın mutfağında patlıyordu” diye konuştu.

“FINDIKTA BORCUMUZU ÖDEDİK”

Fındıkta yaşanan gelişmelere de değinen Başbakan Erdoğan, göreve geldiklerinde fındığın oy avcılığı haline getirildiğini gördüklerin, hemen devreye girerek FİSKOBİRLİK’in 2 katrilyonluk borcunu ödediklerini ve Toprak Mahsulleri Ofisi’ni (TMO) devreye soktuklarını belirtti. Erdoğan, CHP Genel Başkanı Baykal’ın Giresun’daki konuşmasına da atıfta bulunarak, “Sayın Baykal, geçenlerde Giresun’da konuşuyor. TMO’nun fındıkta 3 milyar TL (katrilyon) görev zararı vardır diyor. Bütün rakamları gibi bu da yalan. TMO’nun 3 yıldır yaptığı görev zararı alım yaptığı ürünlerle birlikte 2.5 milyar (katrilyon) TL. Fındıktaki görev zararı sadece 130 milyon TL. Sanıyorum sayın Baykal’ı birileri çok fena işletiyor. Bu görev zararı üreticime gidiyor. Başka yerlere gitmiyor ki. Bunu biz üreticimiz için yaptık. Fındık serbest piyasada 2.5 TL iken TMO ile 5 TL’den alıyoruz. Yaklaşık 3 milyar (katrilyon) ödeme yaptık. Ordu’da 3 yıllık dönemde 725 milyon (trilyon)ödeme yaptık. 5 Mart 2009 itibariyle üreticimize 604 milyon (trilyon) para ödedik. Böylece acil olan borcumuzun tamamını ödedik” dedi.

ORDU’YA HAVAALANI MÜJDESİ

Konuşmasında Ordu ve Karadeniz’de gerçekleştirdikleri yatırımlardan örnekler veren Erdoğan, Karadeniz sahil yolunu bitirdiklerini, şimdide Ordu’dan Dereyolu projesi ile Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayacakları sözünü verdi. Enerji projelerine önemli bir değer verdiklerini, gerek rüzgar ve güneş enerjisinde büyük adımlar attıklarını, Ceyhan’dan günde 1 milyon varil petrolü dünyaya ulaştırdıklarını belirten Erdoğan, göreve geldiklerinde 9 ilde doğalgaz varken şuan 63 ilde doğalgaz bulunduğunu, ayrıca nükleer enerji ve Karadeniz’de petrol aramaları çalışmalarının olduğuna değindi.

Ordu Belediye Başkan adayı A. Bahar Çebi’ye destek isteyen Erdoğan, Ordu şehrini güçlendirmek için yerel yönetimle dayanışma içine girilmesinin şart olduğunu vurguladı. Erdoğan, şöyle devam etti: “Bu işi bitirmemiz lazım. Ordu’da Bahar kardeşimizle bir dönüşüm gerçekleştireceğiz. OR-Gİ havaalanı şuan Ulaştırma Bakanlığımızın yatırım programında, etüd çalışmaları başlatıldı. Bu konuda tam bir samimiyet içinde olduğumuzu bilmenizi istiyorum. Ayrıca Ordu’yu Dereyolu ile Akdeniz’e bağlayacağız. Ordu-Mesudiye arasında 20 kilometrede 12 tünel açtık. Sivas buradan 1.5 saat olacak. Bu dev proje inşallah bizim dönemimizde tamamlanacak. 6 yılda Ordu’muza bin 600 derslik yaptık. 6 yılda 8 bin 702 bilgisayar gönderdik. Bilişim teknoloji sınıfları tüm Türkiye’de biz açtık. Bunların teknoloji diye bir kaygısı yok. Ordu Üniversite’sini biz kurduk. Söz verdik ve Ordu Üniversitesi’ni kurduk. Şimdi Üniversitemizin bünyesinde 5 fakülte kuruldu. Şimdi Diş Hekimliği ve Güzel Sanatlar Fakültesini kurmak için çalışıyoruz. Yurt kapasitesini yüzde 115 arttıracağız. Biz geldiğimizde 45 TL burs veriliyordu. Şimdi 180 TL burs veriyoruz. İlk öğretimde erkek öğrenciye 20, kız öğrenciye 25 TL veriyoruz. Parayı anneye veriyoruz. Babaya vermiyoruz. Babaya versek duman olacak gidecek. Açık öğretime giden öğrencilere gelecek yıl kitaplarını bedava vereceğiz. Her doğan sağlık sigortasıyla doğacak. Ölüler bile rehin kalıyordu. MHP DSP döneminde bunları yaşadık. Yerel seçimlerde Ordu inşallah Ayşe Bahar Çebi kardeşimle çok güzel günler yaşayacak. Bütün bilgi birikimiyle Ayşe Bahar Çebi kardeşim size emanet. Biz sizin emanetine nasıl sadık kaldıysak sizlerde sizlere emanet ettiğimiz adaylarımıza sahip çıkacaksınız.”

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.