BAKAN ŞAHİN HALİL TATLIGÜL HOCA EFENDİNİN 22. ÖLÜM YILDÖNÜMÜ PROGRAMINA KATILDI
06.05.2012

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, İslamdağ Beldesinde merhum Halil Tatlıgül Hoca Efendi'nin 22. ölüm yıl dönümü anma programına katıldı.

İslamdağ beldesine askeri bir helikopter ile gelen Bakan Şahin'i burada İslamdağ İlköğretim Okulu öğrencileri çiçeklerle karşıladı. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, karşılamanın ardından Ordu Valisi Orhan Düzgün ve Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan ile birlikte anma programının yapıldığı İslamdağ Kur'an Kursu önüne gitti. Merhum Halil Tatlıgül Hoca Efendi'nin 22.ölüm yıl dönümü anma programına oldukça yoğun bir cemaat topluluğu katıldı. Programda 2009 yılı Dünya birincisi Bünyamin Topçuoğlu, Sultan Ahmet Camii İmam Hatibi Emrullah Hatipoğlu ve ünlü hafızlardan İshak Danış Kur'an ziyafeti verdi. Daha sonra da günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmalar yapıldı. İlk konuşmayı yapan Fatsa İlçe Müftüsü Şenel Yılmaz, Halil Tatlıgül Hoca Efendi'nin hem ilim adamı, hem de gönül adamı olduğunu belirterek, "Gönül adamıydı, çünkü aradan geçen 22 yıl sürecinde gönüllerdeki sevgisi hiç eksilmediği gibi her yıl daha fazla arttı. Bilim adamıydı, 1966 yılında temeli atılan İslamdağ Kur'an Kursu'nda 6 binin üzerinde öğrenci mezun etmiştir" dedi.

Müftü Şenel Yılmaz'ın ardından Ordu İl Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu da Halil Tatlıgül Hoca Efendi ile ilgili bilgiler verdi.

Programda son konuşmayı ise İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin yaptı. Rahmetli Halil Tatlıgül Hoca Efendi'yi vefatından önce bir vesileyle tanıma fırsatı bulduğunu belirten Bakan İdris Naim Şahin, "İşimiz gereği kendisi ile uzun süre görüşememiştik, ama sonraki süreçte selamlaşmamız, haberleşmemiz hep devam etmişti. Hocalarımızın da söz ettiği gibi Halil Tatlıgül Hoca Efendi yaratılış gayesine uygun bir iman ve ahlaka sahip, söylediği ile yaptığı arasında fark bırakmamaya çalışan bir kişiliğe sahip olduğunu ben de fark ettim. Kendisinin varlığında ortaya koyduğu hizmetler vefatından sonra da kesilmeden devam ediyor. Hatta artarak devam ediyor. Bugün buraya Halil Tatlıgül Hoca Efendi'yi anmak için bu bölgeden olduğu gibi belki de yurt dışından gelen bile var. Halil hocamızın adına bu topraklarda yaptığımız bu buluşma ben inanıyorum ki, inanan insan olarak bir değer taşıdığı kadar sahip olduğumuz ve emanetçisi olduğumuz ve üzerindeki topraklar için de onlarında Kur'an sesini hep dinlemelerine fırsat oluşturmuştur. Bu toprağın, bu varlık alemin de uçan kuşların deredeki balıkların da ezan sesini hep dinlemelerine ve bugün olduğu gibi daha farklı bir şekilde dinlemelerine vesile olduğu i&¸in bu buluşma çok özeldir" dedi.

Program yapılan duanın ardından sona erdi.

Haberin Görselleri

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.