ATIK YÖNETİMİ KOORDİNASYON TOPLANTISI FATSA’DA GERÇEKLEŞTİ
14.10.2014

ÇEVRE KORUMA VE KONTROL DAİRESİ BAŞKANI SELAHATTİN AYDIN:
“EV HANIMLARI ATIK YAĞLARI BİDONLARDA BİRİKTİRİP YAĞ KABUL İSTASYONLARIMIZA BIRAKSINLAR”
“ATIK PİLLERDEKİ KİMYASALLARIN İNSAN SAĞLIĞINA BÜYÜK ZARARLARI VAR”

Ordu Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Ambalaj Atıkları Yönetim Koordinasyon toplantısının ikincisi Fatsa ilçesinde gerçekleşti.
Fatsa Belediyesi Kültür Sarayı’nda gerçekleşen toplantıya Ordu Çevre Koruma ve Kontrol dairesi Başkanı Selahattin Aydın başta olmak üzere Büyükşehir Belediyesi il ve ilçe çevre mühendisleri katıldı.
Toplantı sonrası bir açıklama yapan Ordu Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Selahattin Aydın toplantı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Her ay bir ilçemizde atıklarla ilgili toplantı yapıyoruz. İlk toplantımızı Altınordu ilçemizde gerçekleştirmiştik, ikincisini de Fatsa ilçemizde yapıyoruz. İlimiz, atıkların yönetimi konusunda sıkıntılı bir il. Evsel atıklar vahşi depolama şeklinde depolanıyor. Diğer atıklar gelişi güzel alıcı ortama bırakılıyor. Herkesin evinde kullanmış olduğu atık yağlar çok rahatça lavabolarına dökülüyor. Halbuki ev hanımları oradaki bir litre suyun bir milyar litre suyu zehirlediğini bilse belki o atık yağı lavabodan dökmeyecek. Temizlikte kullanılan kimyasalların yine büyük zararları var. Diğer bir unsur ise artık bizim gıdalarımız ambalajlara girdi. Gıdaların tüketiminden sonra kalan kısmının bir ekonomik değer olduğunu ve bunun gelişi güzel kullanılmaması ve atılmaması konusunda biz tüm il genelinde çalışma yaptık. 54 okulumuzda bu konuda çalışmalar yaptık. Floresan lamba bile tehlikeli bir atıktır. Biz bunu anlatmak istiyoruz. Ev hanımlarımıza bilgilendirme adına önemli bir çalışma yapacağız. Tüm ilçelerimizde bu konuyla ilgili duyurular ve toplantılar yaparak bilgilendirmeleri gerçekleştireceğiz. Bu durumun alt yapısını gerçekleştiriyoruz. Ev hanımlarımız atık yağları bir yoğurt bidonuna koysunlar ve bizim her ilçede oluşturacağımız yağ kabul istasyonlarına bırakmalarını tavsiye ediyoruz. Birçok okulda bizim kullanılmış atık yağlarla ilgili kovalarımız var. Pet şişelerle bu yağları buralara getirsinler, bunlar çok önemli. Atık pilleri çocuklara oyuncak olarak vermesinler. O pillerin içerisindeki kimyasallar insan sağlığına çok büyük zarar veriyor. Ambalaj atıkları da geri dönüşüme bırakılmalı. Biz belediyelerle de bu konuda çalışmalar yapıyoruz. İnşallah başarılı olacağız” dedi.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.