ATAMIZI 82.ÖLÜM YIL DÖNÜMÜNDE SAYGIYLA ANIYORUZ
10.11.2020

Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 82. yılında İlçemizde anma programı düzenlendi.

Anma programı Fatsa Kaymakamı Ömer Lütfi Yaran ve Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının 15 Temmuz Özgürlük Meydanında bulunan Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı.
Anma programına Fatsa Kaymakamı Ömer Lütfi Yaran, Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, Fatsa Cumhuriyet Başsavcısı Özcan Çabukoğlu, idari birim yetkilileri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata veda ettiği saat 9.05’ de tüm ülkede olduğu gibi Fatsa’ya da derin bir hüzün ve özlem hakimdi. Siren sesleri ile Atatürk’e 2 dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. Saygı duruşu sonrasında İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Ömer Hüseyin Çağatay Anaokulu Müdürü Yakup Bayram, “Mustafa Kemal Atatürk savaşlarda ki başarılarıyla büyük asker; yönetimde ki başarılarıyla büyük devlet adamı; görüşlerinde ki sağlamlık, doğruluk, geçerlilik ve uluslararası ilişkilerde güvenlilik, barış ve insan severlik değerleriyle de evrensel bir kişidir. Hayatının en son anına kadar ülkesine hizmet etmiş bu büyük insan ‘Benden sonra beni benimsemek isteyenler bu temel miğfer üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse manevi mirasçılarımız olurlar’ demek suretiyle kurduğu Cumhuriyete sahip olunmasına ve çok çalışarak bilimde ileri bir seviyeye çıkılmasını arzu ve temenni etmiştir. Bu anlamda günde belirtmek isterim ki bize düşen büyük görev Atatürk’ü ve en büyük eseri olan Cumhuriyeti anlamak, Cumhuriyetin değerlerini her koşulda korumak;  Atatürk’ü düşünmeyi benimsemek ve ülkemizi aydınlık yarınlara taşımaktır. İşte 10 Kasımlar milletçe tuttuğumuz yasa rağmen Atatürk’ün fikirlerini daha iyi anlaşılarak, tatbik edileceği günler olmalıdır. Bugün bizler onu her zamankinden daha iyi anlayarak, düşüncelerinden daha iyi istifade ederek bilimin ışığında ülkemizin ve milletimiz için neler yapabilir onu düşünmeli ve zaman geçirmeden işe koyulmalıyız.” dedi. Programda Atatürk ile ilgili öğrenciler tarafından şiirler de okundu.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.