ASANSÖRLERİN YILLIK KONTROLÜNÜ VE BAKIM ÜCRETLERİ DÜZENLENDİ.
26.08.2014

Fatsa Belediyesi 15.08.2014 tarihinde Türk Standartları Enstitüsü ile anlaşma imzalayarak ilçemizde bulunan asansörlerin yıllık kontrolü ve aylık bakım ücretlerini yeniden düzenledi. Ordu TSE Şubesi 1 ay içerisinde çalışmalarına bölgemizde start verecek.
Belediyemizce yapılan açıklamada yıllık kontrolün, asansörün can ve mal güvenliği açısından uygun olup olmadığının tespiti açısından yapılan bir faaliyet olduğu belirtilerek şöyle denildi.
05 Kasım 2011 tarih ve 28106 sayılı Resmi Gazete’ de “Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” kapsamında, yıllık kontrollerin yaptırılacağı kuruluşun seçimi ve bu yıllık kontrollerin yaptırılıp yaptırılmadığının denetlenmesi sorumluluğu Belediyemize verilmiştir.

Belediyemiz, bu nedenle Belediye sınırları ve mücavir alan sınırları içinde bulunan yapılardaki asansörlerin yıllık kontrolünüanılan yönetmelik şartları çerçevesinde 2014 yılı içerisinde gerçekleştirmek üzere, Akredite A Tipi Muayene Kuruluşu olan Türk Standartları Enstitüsü ile görevlendirme sözleşmesi imzalamıştır.Bu sözleşmede yıllık kontrol hizmet bedeli; durak sayısı gözetilmeksizin 155,00 TL+KDV olarak tahsil edilecektir. İlk kontrolden sonra 60 gün içerisinde uygunsuzlukların giderilerek Türk Standartları Enstitüsüne başvuru yapılması halinde takip kontrolü ücretsiz yapılacak olup, 60 günü geçtikten sonraki başvurularda takip kontrol ücreti 100,00 TL+KDV olarak tahsil edilecektir.

Binanızda bulunan asansörün/asansörlerin yıllık kontrolünü gerçekleştirmek üzere Türk Standartları Enstitüsü Ordu Şubesine başvurarak yıllık kontrol talebinde bulunmanız ve asansör bakım hizmeti alınan firma personelinin yıllık kontrol sırasında bulunmasını sağlamanız gerekmektedir. Yıllık kontrol çalışmaları sırasında muayene personeline yardımcı olmanız, kontrol sonrası raporlarınızı alarak, raporda belirtilen eksik ve hataları gidermeniz ve binanızdaki asansörlerin güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlamanız gerekmektedir.

Yıllık kontrolleri yaptırmayan veya yapılmış kontrol ve muayeneye ait raporu almayan bina yöneticilerine Kabahatler Kanunu çerçevesinde cezai uygulama yapılacaktır.Asansörün/asansörlerin kontrolü ile ilgili olarak aşağıda iletişim bilgisi verilen Türk Standartları Enstitüsü Ordu Şubesine müracaat etmeniz gerekmektedir. Anılan yönetmelik, yıllık kontrol raporunda asansöre ilişkin can ve mal güvenliğini ilgilendiren eksik ve hatalar varsa giderilmesini zorunlu kılmakta ve giderilene dek asansörün işletilmesine izin vermemektedir.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.