ANLAYAN PARTİ TEŞKİLATLARINI BÜYÜK ŞEHİR KONUSUNDA BİLGİLENDİRDİ
28.03.2013

Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, Ordu´nun Büyükşehir olması ile ilgili, bilgilendirme toplantılarını aralıksız olarak sürdürüyor. Anlayan; Belediye Kültür Sarayında yapılan bilgilendirme toplantısında, AK Parti Fatsa İlçe Başkanlığı yönetim ve yedek yönetimi, Hanım kolları başkan ve üyelerini, Gençlik kolları Başkan ve üyelerini, İl Genel Meclis üyeleri, AK Parti Belde Başkanları ve yönetimleri, Mahalle ve Köy temsilcileri ile Belediye Meclis üyelerini bilgilendirdi.

Anlayan, Büyükşehir demek, daha çok para ve daha çok hizmet demektir vurgusuna burada da dikkat çekti.

Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, Ordu’nun Büyükşehir olması ile ilgili partililerle yaptığı toplantıda, en çok konuşulan konunun Beldelerin kapanacağı ve vergilerin yüksek alınacağı meselesi olduğuna dikkat çekti ve bu konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Anlayan, “Büyükşehir Belediye Başkanı bize bakmaz, deniyor. Siz de o zaman size bakacak Belediye Başkanını seçersiniz” dedi.

Anlayan, köylerde yaşayan vatandaşlara yılda sadece 4 paket sigara bedeli kadar yük geleceğini belirterek, ilk 5 yıl hiç vergi alınmayacağını da söyledi.

Başkan Anlayan; ”Köyler Mahalle olacak, Muhtarlıklar devam edecek, Köyler KÖYDES’ten aldığı hizmeti artık hem İlçe Belediyesinden hem de Büyükşehir Belediyesinden alacak. Bugün herkesin bir Belediye Başkanı varken yarın herkesin 2 Belediye Başkanı olacak. Beldelerin bazılarında “Belediyemiz kapanıyor” diye olumsuz tepkiler var. Belediyelerimiz kapanmıyor, bugün Beldelerimiz nasıl Belediyelikse yarın Büyükşehir olunca Belediyelik olarak devam edecek. Sadece Belediye Başkanlığı statüsü kaldırılıyor. “Büyükşehir Belediye Başkanı bize bakmaz” deniyor. Siz de size bakacak Belediye Başkanını seçersiniz.

Belediyelerde ki çalışanların ve araçların bir kısmı Büyükşehir Belediyesine geçecek, bir kısmı da İlçe Belediyesine geçecek. Kısacası daha fazla hizmet yapılacak.

Köyler Mahalle olduğunda 5 yıl hiç vergi verilmeyecek. Şu anda Büyükşehir olmasak ta Özel İdare Köylerde artık ruhsat soruyor. Emlak vergilerinde ise 4 tane sigara parası gibi bir fark olacak yani günde bir paket sigara içenler için 4 günlük sigara parası ama karşılığında yolu asfaltlanacak, suyu çeşmesi akacak. Karşılığında Köyde çöpü toplanacak, çocuk parkı yapılacak. Köylerde evlerin arkası çöplük olur. Büyükşehir’e geçince Köylerde çöp toplanacak ve evlerin arkası çöplük değil bahçe olacak. Şehirlerde de emlak vergilerinde 5 paket sigara parası kadar fark olacak. Çöp toplama işi İlçe Belediyesinin, çöplük depolama işi Büyükşehir Belediyesinin olacak. Küçük çocuk parklarını İlçe Belediyesi yapacak, büyük parkları, meydanları Büyükşehir Belediyesi yapacak.

Bugün Köy olan, Belde olan yerler aynı anda 4 tane oy kullanacak. İlk seçimle beraber herkes Büyükşehir kapsamına girecek” dedi.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.