ADAY ÖĞRETMENLERDEN BAŞKANIMIZ HÜSEYİN ANLAYAN’A ZİYARET
21.04.2016

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı 51 aday öğretmen Çevre Tanıma Uyum Semineri kapsamında Fatsa Belediyemizi ziyaret ettiler.

Aday öğretmenler Belediyemiz meclis salonunda, Belediye Başkan Yardımcımız Fatih Erişmiş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ekrem Cinoğlu, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Vahit Bölek’in de hazır bulunduğu toplantıda Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan’dan bilgiler aldılar.
Ziyarette ilk açıklamayı yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ekrem Cinoğlu, Yeni aday öğretmenlerin hemen mesleğe başlamadıklarını belirterek, “Bunun yerine her bir aday öğretmenimiz danışman bir öğretmenin yanına usta çırak ilişkisi bağlamında yer alıyor ve bunlar 26 hafta süresince alışma evresine girecekler. Bu 26 haftanın 16 haftası bizim Fatsa'da Ünye'de ve Altınordu'da haftanın 5 gününde gerek sınıf içinde gerek okul dışında çevre tanıma uyum semineri kapsamında kurumları ziyaret edecekler. Aday öğretmenlerimiz mesleğe başladıklarında kurumlarla daha diyalog içerisinde bulunmak amacıyla buradalar ve bu kapsamda belediyemizi tanımak amacıyla bu ziyareti gerçekleştirdik.” dedi.
Fatsa Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan ise yaptığı konuşmada hayatın bir yarış içerisinde geçtiğini ifade ederek; “Şu anda bir meslek edinebilmek, rahat iş bulabilecek bir bölüm kazanmak, aranan kişi olmak gerçekten çok zor, onun için ayrı bir yarış ayrı bir maraton. Aday öğretmenler olarak bütün maratonu başarıyla geçmişsiniz buraya kadar gelmişsiniz artık önünüzde büyük bir düzlük var, artık sizin için bu ovada ekin ekmek ziraat yapmak ve ürün mahsul almak ile meşgul olacaksınız. Malum sizin de öğrencileriniz talebeleriniz olacak, bu vesileyle hayırlı hizmetlere vesile olacaksınız. Bir insanı öldürmek bütün insanlığı öldürmek gibi, bir insanı kazanabilmek de bütün insanlığı kazanmak gibi. Sizler o yüzden bu duygularla hizmet yaparsanız başarılı olursunuz. Bir kişiden bir şey olmaz demeyin. Belki bir çocuk üzerinde yapacağınız olumlu bir şey o çocuk üzerinde büyük etki sağlar ve o da birçok insana olumlu şeylere vesile olur. Eğitim tabi ki önemli ama okul sadece kitaptakileri anlatmak da değil, geriye dönüp baktığımızda kitapta olmayan birçok şey var ki öğrenmemiz gereken, bilmemiz gereken. Keşke şunları da öğrenseydik diyebileceğimiz birçok şey var. O yüzden bizim dönemimizde ne internet vardı, ne de bilgisayar vardı. Dershane bile yoktu. Sosyal medya zaten yoktu ama bugün teknoloji o kadar çok değişti ki belki çocuklar sizin bile önünüzde gidecek.

Kendisinin mühendis olduğunu belirten Fatsa Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan, “Ben öğretmen olmayı çok istemiştim. Siz buradasınız diye söylemiyorum. Öğretmenlik içimde bir ukdedir. Peki neden mühendis oldum öğretmen olamadın diye sorarsanız arkadaşlar, benim zamanımda bize rehberlik yapan yoktu, eğitim durumumuza göre bize bir yön çizen olmadı. Bizim zamanımız da herkes diyordu ki oğlum Doktor ol, herkes bizden Doktor olmamızı bekliyordu ama bu çocuk Tıp okuyabilir mi? diyen hiç olmadı. Üniversite okurken hep istediğim matematik öğretmeni olmaktı. Ama hayat bize böyle bir yön çizdi. O yüzden gerçekten çok güzel bir mesleğiniz var. Esnafların imrendiği bir mesleğiniz var, başka memurların imrendiği bir mesleğiniz var çünkü esnafların haftanın 7 gün mesaisi var sabah 8 akşam 5, hafta sonu cumartesi, pazarları yoktur. Bu bakımdan mesleğinizin kıymetini bilin, arkadaşlar sizleri gerçekten tebrik ediyorum. Tekrar hayırlı uğurlu olsun” dedi.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.