Asansörlerin Yıllık Periyodik Muayene ve Kontrolü
27.08.2020

Konu: Asansörlerin Yıllık Periyodik Muayene ve Kontrolü                                              21.08.2020

 

Sayın: Bina/Site Yöneticilerinin dikkatine,

 

04.05.2018 tarih ve 30411 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği”  şartlarına göre bina yöneticisi, asansör kullanıcılarının can ve mal güvenliğinin sağlanması amacı ile asansörlerde aylık periyotlarda yapılan bakım faaliyetlerinden farklı olarak yılda en az 1 kez belediyemiz tarafından seçilen bir A Tipi Muayene Kuruluşu’na her asansörünün yıllık kontrolünü yaptırmaktan sorumludur. Yıllık kontrol, asansörün can ve mal güvenliği açısından uygun olup olmadığının tespiti açısından yapılan bir faaliyettir. Yıllık kontrollerin yaptırılacağı kuruluşun seçimi ve bu yıllık kontrollerin yaptırılıp yaptırılmadığının denetlenmesi sorumluluğu Belediyemize verilmiştir.

Belediyemiz, bu nedenle Belediye sınırları ve mücavir alan sınırları içinde bulunan yapılardaki asansörlerin yıllık kontrolünü, ilgili yönetmelik şartları çerçevesinde 20/08/2020 – 20/08/2024 tarihleri arasında 4 (dört) yıl süreyle gerçekleştirmek üzere, Akredite A Tipi Muayene Kuruluşu olan EKC KALİTE BELGELENDİRME MUAYENE EĞİTİM SAN. TİC. A.Ş. ile protokol imzalamıştır. 04.05.2018 tarih ve 30411 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği’nde de belirtildiği üzere Belediyemiz tarafından belirlenmiş olan periyodik kontrol ücret tablosu üzerinden periyodik kontrol ve tescil öncesi periyodik kontrol ücret bedeli tahsil edilecektir. A Tipi Muayene kuruluşu tarafından Asansör periyodik kontrolünde belirlenen uygunsuzlukların giderilip giderilmediğine dair gözetim faaliyeti olarak yapılan ve Yönetmelikte belirtilen başvuru sürelerini GEÇMEYEN (kırmızı bilgilendirme etiketli asansörler için – 60 gün / sarı bilgilendirme etiketli asansörler için – 120 gün) 1. Takip kontroller için “TAKİP KONTROL ÜCRETİ” tahsil edilmeyecektir. Daha sonraki yapılacak olan 2. takip kontrolleri için ise yine Belediyemiz tarafından belirlenmiş olan periyodik kontrol ücret tablosu üzerinden 2. Takip kontrol ücreti tahsil edilecektir.

Binanızda bulunan asansörün/asansörlerin yıllık kontrolünü gerçekleştirmek üzere EKC KALİTE BELGELENDİRME MUAYENE EĞİTİM SAN. TİC. A.Ş. Fatsa Şubesine başvurarak yıllık kontrol talebinde bulunmanız ve asansör bakım hizmeti alınan firma personelinin yıllık kontrol sırasında bulunmasını sağlamanız gerekmektedir. Yıllık kontrol çalışmaları sırasında muayene personeline yardımcı olmanız, kontrol sonrası raporlarınızı alarak, raporda belirtilen eksik ve hataları gidermeniz ve binanızdaki asansörlerin güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlamanız ilgili yönetmelik gereği bina/site yönetiminin sorumluluğundadır.

Asansörün/asansörlerin kontrolü ile ilgili olarak aşağıda iletişim bilgisi verilen EKC KALİTE BELGELENDİRME MUAYENE EĞİTİM SAN. TİC. A.Ş. Fatsa Temsilciliği’ne müracaat etmeniz gerekmektedir. Anılan yönetmelik, yıllık kontrol raporunda asansöre ilişkin can ve mal güvenliğini ilgilendiren eksik ve hataların giderilmesini zorunlu kılmakta ve giderilene kadar asansörün işletilmesine izin vermemektedir.

 

Asansörün yıllık kontrol hizmetlerinin yerine getirilmesi hususunda, bilgilerinize rica ederim.

 

İRTİBAT:

EKC KALİTE BELGELENDİRME MUAYENE EĞİTİM SAN. TİC. A.Ş. MERKEZ OFİS

Gazi Osman Paşa Mah. Ankara Cad. no:102/7 Gölbaşı/ANKARA

Merkez ofis Tel: 0.312.484 54 52- Fax:0.312.484 54 58

EKC KALİTE BELGELENDİRME MUAYENE EĞİTİM SAN. TİC. A.Ş. FATSA ŞUBE

MUSTAFA KEMAL PAŞA MAH. REŞADİYE CAD. NO:10 kat:4 FATSA /ORDU

Fatsa ofis tel: 0.452.400 55 33- Fax: 0.452.400 55 33

 E-mail: ekc@ekcmuayene.com.tr

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.