23 NİSAN BAYRAMININ 92. YILDÖNÜMÜ İLÇEMİZDE FESTİVAL GİBİ GEÇTİ
24.04.2012

Fatsa'da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı adeta bir festival gibi geçti. Fatsalılar bu anlamlı güne yoğun ilgi gösterirken yüzlerce kişi Fatsa İlçe Stadyumunda gerçekleştirilen gösterileri izledi.

Hükümet Konağı önünde başlayan etkinliklerde ilk olarak çelenk sunumu gerçekleşti. Saat 9’da başlayan törende ilk olarak Fatsa Kaymakamı Bekir Atmaca daha sonra sırasıyla Garnizon Komutanlığı, Cumhuriyet Başsavcılığı, Belediye, TBMM’de gurubu bulunan Siyasi partiler, TBMM’de gurubu bulunmayan siyasi partiler, Resmi ve Özel Bankalar, Dernekler, Sivil Toplum kuruluşu temsilcileri çelenklerini sundular.

Çelenk sunumunun ardından tören saat 10.30'da statta devam etti. Kaymakam Bekir Atmaca, Fatsa Belediye Başkan Vekili Muharrem Aktepe ve Garnizon Komutanı Bnb. Salih Gödek stadyumun dört bir tarafını gezerek vatandaşların ve öğrencilerin bayramlarını kutladı. Günün anlam ve önemiyle ilgili bir konuşma yapan Fatsa İlçe Milli Eğitim Müdürü Atilla Yiğit ise, "Birlik ve beraberliğimiz, özgürlüğe düşkünlüğümüz, güzel bir geleceğin bizleri beklediği inancı ile çağdaş uygarlık seviyesini hep birlikte yakalayacağız" dedi.

Yiğit, 23 Nisan'ı haklı bir gurur ile bayram olarak kutladıklarını kaydederek, "Bugün milli iradenin ve milli egemenliğin temel dayanağı olan TBMM’nin açılışının 92. yıl dönümünü milletçe birlik, beraberlik, huzur ve güven içerisinde kutlamaktayız. 23 Nisan 1920 Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının yok oldu derken verdiği müthiş var olma savaşları içinde egemenliğini ilan ettiği tarihtir. Atatürk 23 Nisan 1924’te ’23 Nisan’ gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra da 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiş ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlamıştır. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile kutlayan ilk ve tek ülke Türkiye’dir" diye konuştu.

Kutlama programı öğrencilerin yapmış olduğu gösteriler ile devam ederken özellikle öğrencilerin saha ortasında Türkiye Haritası'nın simgesini oluşturması stadı dolduran yüzlerce Fatsalı vatandaştan büyük alkış aldı. Tören; şiir, kompozisyon ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

Haberin Görselleri

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.