15 TEMMUZ DESTANININ 5.YILDÖNÜMÜ
16.07.2021

15 Temmuz demokrasi ve milli birlik gününün 5. Yıldönümü tüm yurt genelinde olduğu gibi Fatsa ilçemizde de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Fatsa Cumhuriyet Meydanında yapılan 15 Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Günü etkinliğine Fatsa Kaymakamı Ömer Lütfi Yaran, Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, Fatsa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erdem Oğuz Özer, Cumhuriyet Başsavcısı Özcan Çabukoğlu, Garnizon Komutanı Askerlik Şubesi Başkan Vekili, Astğm. Ülgen Semih Öcal, İlçe Emniyet Müdürü Sercihan Barutçu askeri yetkililer, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal marşı okunması ile başlayan program sahil büyük cami imam hatibi Ahmet Özay Kur’an tilaveti ile devam etti. Ardından TOKİ Ortaokulu Öğrencisi Firdevs Nila Merthize  “15 Temmuz” isimli şiirini okudu.

Fatsa Ünye ve Çevre İlçeleri Şehit ve Gazi Aileleri Dayanışma Derneği Başkanı Adem Çiçek gecenin ilk konuşmasını gerçekleştirdi.

 

“15 TEMMUZ BU ÜLKEYE AİT OLMAYANLARA KARŞI MİLLETİMİZİN TARİHİ BİR MEYDAN OKUMASIDIR”

Fatsa Ünye ve Çevre İlçeleri Şehit ve Gazi Aileleri Dayanışma Derneği Başkanı Adem Çiçek’den sonra kürsüye gelen Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar yaptığı konuşmada, “Burada olduğu gibi ülkemizin dört bir yanında ve her karış toprağında coşkuyla, gururla söylenen özgürlük türkülerinin asıl bestekârı sizler ve milletimizin bizatihi kendisidir. 15 Temmuz; kökü nerede olursa olsun, hangi güce dayanırsa dayansın, iradesini hangi odağa teslim ederse etsin, bu millete ve bu ülkeye ait olmayanlara karşı milletimizin tarihi bir meydan okumasıdır. Türkiye’yi bu ihanet çetesi mensupları aracılığıyla, bu vatan hainleri vasıtasıyla darbeyi gerçekleştirip, devleti teslim alabileceklerini sanarak 15 Temmuz akşamı harekete geçenler, ertesi gün akşam olmadan milletimiz tarafından hüsrana uğratılmışlardır.  Sayın Cumhurbaşkanımızın sokağa inin çağrısını, vatan ve toprak için emir telakki eden ülkemizin Anaları, babaları, gençleri ve çocukları ve Göğsünü mermiye, vücudunu tanka siper eden yiğitleri… Şehit ve Gazilerimizi bir kez daha selamlıyorum. 15 Temmuz asla sıradan bir darbe girişimi değildir, arkasında çok büyük hesapların olduğu, gerçekleştiğinde ülke ve millet olarak bambaşka mecralara sürükleneceğimiz tarihi bir kırılma noktasıdır. Türkiye’ye yönelik, 83 milyona yönelik hiçbir girişime bugüne kadar nasıl eyvallah etmediysek buna da etmedik. Bağımsızlık bizim kanımızda var. Hürriyet bizim kodlarımızda var.” dedi.

 

“BİZLERE BU ACILARI YAŞATAN İHANETLERİN BİR DAHA YAŞANMAMASI İÇİN HEPİMİZE BÜYÜK SORUMLULUKLAR DÜŞMEKTEDİR”

 

Fatsa Kaymakamı Ömer Lütfi Yaran’da yaptığı konuşmada, “Milli birliğimizi ve demokrasimizi hedef alan FETÖ/PDY terör örgütünün hain kalkışması karşısında, Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla birlikte meydanlara akın eden Milletimizin; tek nefes, tek yürek ve tek vücut olarak kazandığı büyük zaferin sevincini yaşarken, bir yandan da darbe girişimi esnasında kaybettiğimiz şehitlerimizin hüznünü yaşamaktayız. Kanlı darbe gecesi, milletimizin iradesine uzanan eller yine millet iradesiyle kırılmış; Aziz milletimiz, tıpkı Çanakkale’de, İstiklal harbimizde olduğu gibi tüm fertleriyle cumhuriyetimize, demokrasimize, birlik ve beraberliğimize var gücüyle sahip çıkmıştır. Bu uğurda 251 şehidimiz canlarını feda etmiş ve 2196 vatandaşımız gazilik onuruna erişmiştir. Bizlere bu acıları yaşatan ihanetlerin bir daha yaşanmaması için hepimize büyük sorumluluklar düşmektedir. Bu sorumlulukların ağır olduğunu ve büyük özveri gerektirdiğini hepimiz gayet iyi biliyoruz. Yine hepimiz gayet iyi biliyoruz ki bu coğrafyada var olabilmenin, güçlü ve müreffeh olabilmenin temel şartı; birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi korumaktır. Bizler milletçe, vatanımıza,  bayrağımıza, ezanımıza, demokrasimize, devletimize sahip çıktıkça, hiçbir güç bu milletin iradesine engel olamayacaktır. Bundan sonra da aynı inançla, aynı heyecanla, aynı kararlılıkla yolumuza devam edeceğimize inancım tamdır.” diye konuştu.

Kaymakam Ömer Lütfi Yaran’ın konuşmasından sonra Şehit İbrahim Kılıç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Furkan Kocagöz “15 Temmuz Marşı” isimli şiirini okudu.

 

DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ

 

Programda ilk ve ortaokul öğrencileri arasında düzenlenen “15 Temmuz” konulu resim yarışmasında dereceye girenlerin ödülleri protokol mensuplarınca taktim edildi.

İlkokul Öğrencileri Arasında Dereceye Girenler :

 

  1. Çiğdem Ege-Şehit Sercan Öklük İlkokulu
  2. Ravza Tanrıseven- Dumlupınar İlkokulu

3.Dila Çakar- Dumlupınar İlkokulu

 

Ortaokul Öğrencileri Arasında Dereceye Girenler:

 

1.Bahar İnce-Sakarya Ortaokulu

2.İrem Yazgı Çelik-Geyikçeli Ortaokulu

3.Melek Zübeyde Türel-Geyikçeli Ortaokulu

 

Ödül töreninden sonra Şehit İbrahim Kılıç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mezun öğrencilerinden Tahsin Bahar “Otuz Kuş” adlı şiirini okudu. Tahsin Bahar’ın okuduğu bu şiirde bir çok izleyen göz yaşlarına hakim olamadı.

 

Programda Şehit İbrahim Kılıç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Yılmaz Özcan’da günün anlam ve önemi ile ilgili bir konuşma yaptı. Gecede İlçe Müftüsü Hamza Bayram tarafından şehitlerimiz için hatim duası yapıldı.

Fatsa Belediyesi Gösteri Sanatları Atölyesi oyuncularının sahnelediği 15 Temmuz Destanı adlı gösteri izleyenler tarafından büyük alkış aldı.

Fatsa Müftülüğü ilahi grubu Dolunay Mahallesi Muhyiddin Cami İmam Hatibi Mehmet Sarıkaya yönetiminde ilahi sunumu gerçekleştirdi.

 

15 Temmuz demokrasi ve milli birlik gününün 5. Yıldönümü etkinlikleri “15 Temmuz” konulu resim sergisi ve son olarak Fatsa Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlanan 15 Temmuz ile ilgili görseller ve kamu spotları yayınları ile sona erdi.

FOTO GALERİ
Haberler
Fatsa Belediyesi © 2020 Tüm hakları saklıdır.